MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przeprowadzili operację, po której ból jest mniejszy

Maciej Wajer
Kościerscy chirurdzy podczas operacji
Kościerscy chirurdzy podczas operacji
Kolejną specjalistyczną operację wykonali chirurdzy z kościerskiego szpitala. Tym razem wykonano fundoplikację laparoskopową sposobem Nissena. W ten sposób oddział chirurgii kierowany przez dr Romana Marczewskiego ...

Kolejną specjalistyczną operację wykonali chirurdzy z kościerskiego szpitala. Tym razem wykonano fundoplikację laparoskopową sposobem Nissena. W ten sposób oddział chirurgii kierowany przez dr Romana Marczewskiego rozszerzył gamę operacji laparoskopowych.
Jak się dowiedzieliśmy, nowatorskiej operacji, która została wykonana po raz pierwszy w historii kościerskiej placówki, zostały poddane dwie pacjentki cierpiące na przepuklinę rozworu przełykowego oraz na refluks żołądkowo-przełykowy. Jak powiedział nam dr Wojciech Makarewicz, operacja polega na wypełnieniu jamy brzusznej gazowym dwutlenkiem węgla, po czym wprowadza się do niej przez 4 małe cięcia narzędzia chirurgiczne oraz kamerę. Warto podkreślić, że przepuklina rozworu przełykowego polega głównie na zmianach anatomicznych - część żołądka przez poszerzony rozwór przełykowy przemieszcza się do klatki piersiowej.
- Z kolei refluks żołądkowo-przełykowy to zaburzenia czynnościowe, a najczęstsze jego objawy to pieczenie w przełyku, czyli zgaga, puste odbijanie oraz niesmak w ustach - wyjaśnia dr Wojciech Makarewicz. - W przypadku przepukliny, schorzenie to trzeba poddać operacji. W przypadku refluksu leczenie rozpoczynamy od leczenia zachowawczego. Nawrót dolegliwości po odstawieniu leków, po 8 tygodniach leczenia, jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Warto podkreślić, że często oba schorzenia występują razem.
W przypadku przepukliny, likwiduje się ją poprzez zszycie odnóg przepony. Natomiast refluks likwiduje się poprzez przeprowadzenie dna żołądka za przełykiem zszywając jego ściany na przedniej powierzchni przełyku. W ten sposób przełyk zostaje ściśnięty, co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądka. Zanim pacjent zostanie poddany operacji, przeprowadzane są specjalistyczne badania w postaci gastroskopii, rentgena oraz tzw. pH-metrii. To ostatnie badanie nie jest wykonywane w naszym szpitalu, aczkolwiek dyrekcja placówki przymierza się do zakupu pH-metru, który kosztuje około 30 tys. zł. Pozwoli to na pełną diagnostykę choroby refluksowej przełyku. Kiedy trafi on do kościerskiego szpitala, placówka będzie mogła rutynowo wykonywać fundoplikację laparoskopową sposobem Nissena zapewniając chorym pełną diagnostykę i nowoczesne leczenie.
- Warto też podkreślić, że zaletą takiej operacji jest przede wszystkim krótszy pobyt w szpitalu pacjenta, a także bardzo małe blizny, a co za tym idzie mniejszy ból w okolicach rany pooperacyjnej - dodaje dr Roman Marczewski, ordynator chirurgii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.
Na koniec dodajmy, że szczególnie refluks jest coraz bardziej powszechnym schorzeniem. Jego dolegliwości są bardzo uciążliwe dla pacjenta, a nieleczone przez bardzo długi okres mogą doprowadzić do zmian nowotworowych. Należy też nadmienić, że tego rodzaju zabiegi, które zostały wykonane po raz pierwszy w naszym szpitalu, są przeprowadzane tylko w kilkunastu ośrodkach w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto