Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przestępstwa seksualne w przewozach na aplikację. Komenda Stołeczna Policji rusza z kampanią "Świadomość"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Z danych policji wynika, że zaledwie od początku tego roku do połowy listopada stołeczni funkcjonariusze odnotowali 22 zdarzenia, w których w przewozach na aplikację zostały wykorzystane kobiety. Służby rozpoczynają kampanię społeczną pod hasłem "Świadomość", która ukierunkowana jest na ograniczenie tego typu przestępstw.

Jak dowiadujemy się w Komendzie Stołecznej Policji tylko od początku tego roku do 15 listopada funkcjonariusze odnotowali 22 zdarzenia, w których w przewozach na aplikację zostały wykorzystane kobiety. Dla porównania w roku ubiegłym w analogicznym okresie takich zdarzeń było 8. Dane te ukazują jedynie sytuacje zgłoszone i zakwalifikowane jako czyny stwierdzone, w rzeczywistości o wielu tych przestępstwach organy ścigania mogły nie zostać powiadomione.

Niepokojące dane skłoniły stołeczną policję do zorganizowania kampanii społecznej dotyczącej reagowania na niebezpieczne sytuacje w przewozach taksówkami. Jak twierdzą służby, rzeczywistości pokazuje, że kampanii społecznych niejednokrotnie uwidaczniały, że takie działania mają sens.

Przestępstwa seksualne w przewozach na aplikację i kampania społeczna "Świadomość"

- Z naszych obserwacji wynika, że organizowanie kampanii uświadamiających zagrożenie jest kluczem do ograniczenia wszelkiej formy przestępczości, czyli sytuacji niebezpiecznych. Stąd pomysł na zorganizowanie kampanii społecznej, tym razem skierowanej do młodych kobiet, korzystających na terenie garnizonu stołecznego z przewozu osób na tzw. aplikację – mówi nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

Przestępstwa seksualne w przewozach na aplikację. Komenda St...

W poniedziałek 21 listopada br. roku wystartowały działania prewencyjne pod hasłem "Świadomość", mające na celu ograniczenie tego przestępczego procederu. Na ręce rektorów warszawskich uczelni wyższych będą przekazywane listy intencyjne wskazujące na zaistniały problem wraz z grafiką dotyczącą najważniejszych zachowań ograniczających zagrożenie w trakcie korzystania z przewozu "na aplikację".

- Szczegółowa analiza zdarzeń, które w ostatnich latach miały miejsce na terenie Warszawy i okolicznych powiatów pokazuje, że ostrożność powinny zachować przede wszystkim młode kobiety, często studentki, które wracając do domu ze spotkań, korzystają z tzw. przewozów osób. Dlatego podjęto decyzję, aby w kampanii uwzględnić kierowanie informacji do takich podmiotów, jak uczelnie. Zależy nam również, aby wszystkie niebezpieczne zdarzenia, które zaistniały, były zgłaszane policji – wskazuje nadkom. Marczak.

Jednym z głównych elementów działań jest film, który został stworzony na potrzeby kampanii społecznej pod hasłem: "Świadomość", w którym wystąpiły policjantki służące w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie.

Funkcjonariusze tłumacza na co należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z przewozów "na aplikację":

  • pamiętaj, by sprawdzić, czy pojazd posiada właściwe oznakowanie,
  • zanim wsiądziesz, upewnij się, że to samochód wskazany w aplikacji,
  • nie zapomnij sprawdzić, czy kierowca jest tym samym co wskazany w aplikacji ,
  • warto udostępnić trasę przejazdu osobie zaufanej,
  • nie bój się poprosić o zmniejszenie temperatury, ta może wywołać u ciebie senność, możesz też sama uchylić szybę,
  • nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy, przez cały czas możesz prowadzić rozmowę telefoniczną ze znajomą,
  • pamiętaj, że na każdym etapie możesz zrezygnować z usługi przewozu,
  • w razie zagrożenia, nie zastanawiaj się zatelefonuj pod nr alarmowy 112.

Policja apeluje, aby żadnej takiej sytuacji nie pozostawiać bez reakcji ze strony osób poszkodowanych.

- Wystarczy zwykłe zgłoszenie, aby ze strony policji zostały podjęte czynności. Tylko w taki sposób możemy walczyć z tego typu przestępstwami, do jakich dochodziło w przewozach osób – dodaje rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji.

Ponadto jak informowaliśmy, prokuratura w Warszawie w ostatnich latach prowadziła kilkadziesiąt spraw dotyczących przestępstw seksualnych wobec kobiet podczas przewozów taksówkami zamawianymi na aplikację. W ostatnich dniach października posłanka Aleksandra Gajewska otrzymała dane dotyczące tego procederu z prokuratury krajowej.

Okazało się, że w latach 2016 - 22 do prokuratury trafiło w sumie 69 spraw dotyczących przestępstw o charakterze seksualnym wobec kobiet korzystających z taksówek zamawianych przez aplikację. Jednak w samym 2022 roku zarejestrowano aż 32 sprawy dotyczące omawianej kategorii przestępstw.

Decyzję o podjęciu akcji, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa osób korzystających z przejazdów na tzw. "aplikację" i zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie związane ze zminimalizowaniem ryzyka w tego typu sytuacjach podjął Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dzierżak. Koordynacją działań zajął się Wydział Prewencji Komendy Stołecznej Policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto