Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przetrwał wojnę na terenie warszawskiego getta, dziś wygląda jak nowy. XIX-wieczny kościół po remoncie

Redakcja
fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków poinformowało o zakończeniu pierwszego etapu remontu XIX-wiecznego kościoła przy ul. Chłodnej. Świątynia jest jednym z nielicznych obiektów położonych na terenie getta warszawskiego, który przetrwał II Wojnę Światową. W ramach ostatnich prac konserwacji poddano m.in. płaskorzeźby i detale architektoniczne.

XIX-wieczny kościół wypiękniał. "Pierwszy etap prac za nami"

Jak przypomina stołeczny konserwator zabytków - Kościół pw. św. Karola Boromeusza ufundowany był przez księżniczkę Klementynę z Sanguszków Małachowską. Świątynia powstawała w latach 1841-49. Wzór dla tego neorenesansowego budynku stanowiły rzymskie bazyliki Santa Maria Maggiore i św. Pawła za Murami.

Na losach kościoła ogromne piętno odcisnęła II Wojna Światowa. Do dziś świątynia pozostaje jednym z nielicznych obiektów, który przetrwał ten okres na terenie żydowskiego getta w stolicy. XIX-wieczny korpus budynku nawet teraz możemy podziwiać niemal w całości. Po klęsce Powstania Warszawskiego o obiekt "zadbali" Niemcy, wysadzając boczne kaplice i prezbiterium, tj. część kościoła przeznaczoną wyłącznie dla duchownych. W latach 50. sukcesywnie odbudowywano zniszczone elementy elewacji - m.in. półkolistą apsydę.

Do chwili obecnej zachował się tylko jeden oryginalny, żeliwny odlew putta (znajduje się w płycinie nad archiwoltą w lewym górnym rogu elewacji północnego transeptu). Na podstawie tego właśnie elementu wykonano gipsowe odlewy pozostałych putt zdobiących elewację prezbiterium i kaplic bocznych kościoła - wyjaśnia Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Mimo powojennych renowacji, z biegiem lat świątynia sukcesywnie niszczała. Czy to na skutek warunków atmosferycznych, czy z uwagi na niewłaściwie prowadzone remonty, z roku na rok kościół był w coraz gorszej formie wizualnej. W 2019 roku przeprowadzono jednak szereg prac konserwacyjnych, współfinansowanych ze środków miasta. Renowacji poddano elewację prezbiterium i tylnych części przeznaczonych dla wiernych.

ZOBACZ EFEKT PRAC REMONTOWYCH XIX-WIECZNEGO KOŚCIOŁA W WARSZAWIE

Przetrwał wojnę na terenie warszawskiego getta, dziś wygląda...

Ponadto całkowita powierzchnia elewacji została oczyszczona ze złuszczającej się farby, a następnie pomalowano ją w dotychczasowym kolorze. Dziś oko mieszkańców cieszą również wszelkie detale architektoniczne, płaskorzeźby czy kamienne portale z piaskowca. Skorodowane elementy blachy zostały wymienione na nowe - ich zły stan był jedną z przyczyn niszczenia całej elewacji świątyni.

POLECAMY TEŻ:


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto