MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przy jakich chorobach przewlekłych zdrowie oczu jest zagrożone?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Oczy są zwierciadłem duszy, ale i naszej kondycji zdrowotnej. Zobacz, co o twoim zdrowiu mówi badanie dna oka i jakie choroby przewlekłe mogą oddziaływać na narząd wzroku.

Wzrok zazwyczaj traktujemy jako coś oczywistego, dopóki nie zacznie się on pogarszać. Tymczasem w życiu codziennym wielokrotnie używamy tego zmysłu oraz przyglądamy się sobie nawzajem, wyrażając przy tym różne emocje. Dbajmy więc o oczy. Na początek sprawdźmy, które choroby mogłyby zagrozić ich kondycji zdrowotnej?

Nadciśnienie tętnicze a wzrok
Istnieje pewna grupa chorób, która przebiega z objawami właśnie w obrębie narządu wzroku. Badanie dna oka pomaga je zaobserwować i wychwycić, dzięki czemu możliwe jest też zastosowanie odpowiednich środków. Należą do nich m.in. nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z retinopatią nadciśnieniową, która przebiega czterostopniowo (klasyfikacja Sheiego). W pierwszej kolejności dochodzi do zmian czynnościowych w naczyniach. Następnie dokonują się ich zmiany strukturalne (tętnice zaczynają przypominać drut miedziany z nieregularną średnicą, a zwężone naczynia żylne krzyżują się z tętniczką nawet pod kątem prostym – objaw Gunna). Później dochodzi do uszkodzenia siatkówki, a ostatecznie do obrzęku tarczy nerwu wzrokowego.

Zdrowie oczu a cukrzyca
Do powikłań ocznych przy cukrzycy należą m.in. przejściowe zaburzenia widzenia, retinopatia nadciśnieniowa oraz neuropatia cukrzycowa. W pierwszej kolejności trudności w widzeniu wiążą się z nagłym podniesieniem poziomu glukozy. Jej nagłe przejście z osocza w gałce ocznej jest przyczyną załamania światła i powoduje krótkowzroczność do czasu, aż poziom nie wróci do normy. Gdy w dalszych etapach dojdzie do wylewu krwi do siatkówki lub do ciała szklistego, może wystąpić daleko posunięte zaburzenie widzenia. Brak interwencji prowadzi również do ostrego zapalenia wewnątrzgałkowego nerwu wzrokowego. W cukrzycy typu drugiego występuje niekiedy obrzęk plamki. W plamce (centralnej części siatkówki) gromadzi się wówczas płyn. Zmiany obejmują rejony, dzięki którym możliwe jest czytanie, widzenie kolorów oraz rozróżnianie szczegółów. Niestety, dotyczy to również cukrzycy, która jest leczona.

Narząd wzroku w przebiegu różnych chorób
Do innych chorób, którym towarzyszą zaburzenia w obrębie narządu wzroku, należą: stwardnienie rozsiane (zapalenie nerwu wzrokowego, objawy bólowe, gorsze widzenie ostrości i podwójne widzenie), reumatoidalne zapalenie stawów (zapalenie twardówki, nadtwardówki, rogówki, zapalenie naczyniówki, zespół suchego oka, perforacja gałki ocznej), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (zapalenie błony naczyniowej oka), łuszczycowe zapalenie stawów (zapalenie błony naczyniowej oka), toczeń rumieniowaty układowy (zapalenie spojówek, rogówki, twardówki, naczyń siatkówki czy nerwu wzrokowego), sarkoidoza (zapalenie błony naczyniowej oka, ciała szklistego, zmiany w siatkówce), zespół Sjörgena (znaczna suchość rogówki i spojówek), czy choroba Gravesa-Basedowa (niedomykanie powiek i nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łzowych, które prowadzą do zapalenia spojówek i rogówki), a także choroby zakaźne (np. toksoplazmoza, gruźlica, kiła, AIDS).

Badania dna oka

Podczas badania dna oka lekarz obserwuje i ocenia tarczę nerwu wzrokowego, stan naczyń krwionośnych, siatkówki, plamki żółtej, a także ciało szkliste. Wykonuje je bezpośrednio przy pomocy wziernika lub pośrednio w powiększeniu z użyciem odpowiedniej lampy okulistycznej. Z kolei funduskamera pozwala wykonać zdjęcia dna oka i obejrzeć jego obraz na monitorze komputera w dużej rozdzielczości. W przypadku wystąpienia zmian należy wykonywać regularne kontrole, a każde pogorszenie widzenia powinno być niezwłocznie zgłoszone. W zależności od zaistniałego problemu i samej choroby niekiedy konieczne są inne, dodatkowe badania. O tym zadecyduje lekarz podczas wizyty. Do nas należy zwracanie uwagi na jakość widzenia oraz wszelkie zmiany, które odczuwamy w wyniku różnych okoliczności życiowych, by dokładnie poinformować o nich specjalistę.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto