MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle wreszcie powstanie skansen!

Łukasz Klimaniec
Powiat otrzymał na to dofinansowanie, a prace ruszą jeszcze w tym roku Kolyba wraz z koszorem, chata kumornika, kuźnia, pasieka pszczelarska i zielnik powstaną przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle w ramach Enklawy ...

Powiat otrzymał na to dofinansowanie, a prace ruszą jeszcze w tym roku

Kolyba wraz z koszorem, chata kumornika, kuźnia, pasieka pszczelarska i zielnik powstaną przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle w ramach Enklawy Budownictwa Drewnianego. Projekt, jaki złożyło cieszyńskie starostwo, został zaakceptowany przez Zarząd Województwa Śląskiego, który podjął właśnie uchwałę w sprawie dofinansowania tej inwestycji.

- Bardzo się z tego cieszę. To naprawdę wspaniała informacja - nie ukrywa Małgorzata Kiereś, dyrektor Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle. - Śląsk Cieszyński, przy tak wielkiej tradycji, do dziś nie doczekał się choćby małego skansenu, który będzie nas zatrzymywał w codziennym pośpiechu - dodaje.

Znana etnografka podkreśla, że przedsięwzięcie związane ze stworzeniem enklawy (skansenu) jest kontynuacją idei Jana Kropa, wieloletniego szefa Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, który już 28 lat temu wymyślił projekt i powstanie takiego skansenu przy Muzeum w Wiśle.

Projekt złożony przez powiat to "Dziedzictwo Śląska Cieszyńskiego - Enklawa Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle". Jego głównym celem jest stworzenie atrakcyjnego i żywego skansenu o charakterze edukacyjnym, który zarazem będzie wizerunkiem dziedzictwa kultury materialnej Górali Śląskich.

- Ta inwestycja pozwoli znacznie uatrakcyjnić ofertę Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, a tym samym uzupełni infrastrukturę turystyczną o charakterze kulturowym - podkreśla Paweł Brągiel, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego.

W ramach projektu budynek wiślańskiego Muzeum zostanie wyremontowany i przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Małgorzata Kiereś nie ukrywa, że takich ułatwień dla osób niepełnosprawnych bardzo do tej pory brakowało.

Zostanie też zakupiony sprzęt multimedialny (sprzęt audiowizualny, laptop z odpowiednim oprogramowaniem), by zwiększyć atrakcyjność programów prezentujących w Muzeum im. Andrzeja Podżorskiego dziedzictwo kultury Górali Śląskich. Dzięki temu zwiedzających będzie witać muzyka góralska, a nawet projekcja związana z tradycjami góralskimi.

Wartość inwestycji wynosi 1,16 mln złotych. Powiat na realizację tego zadania otrzyma 993 tys. zł dofinansowania.

Warto dodać, że z 12 złożonych projektów cieszyńscy radni powiatowi wybrali tylko jeden, właśnie dotyczący budowy skansenu. Z kolei do Zarządu Województwa Śląskiego w sumie wpłynęły 84 wnioski. Dofinansowanie otrzyma tylko osiem projektów, w tym projekt powiatu cieszyńskiego, który został bardzo dobrze oceniony i zajął czwarte miejsce na liście rankingowej.

W enklawie, jaka powstanie przy wiślańskim Muzeum prócz kolyby, kuźni i pasieki pszczelarskiej znajdą się studnia, ławki i mała estrada (krąg taneczny), która umożliwi organizację koncertów.

- Dofinansowanie mamy, dlatego w maju lub czerwcu będzie można rozpocząć procedury przetargowe. Uważam, że prace mogłyby ruszyć w tym roku - mówi Jacek Michałek, naczelnik Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich cieszyńskiego starostwa. Gdyby tak się stało, skansen byłby gotowy już w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto