Nasza Loteria

Przy Trasie Łazienkowskiej powstał antysmogowy mural. Farby pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza

Redakcja
Kolejny antysmogowy mural pojawił się na ścianie budynku przy Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Graffiti wykonane specjalnymi farbami "pochłania" szkodliwe substancje z powietrza. Szczegóły w tekście poniżej.

Antysmogowy mural na warszawskim Powiślu

W Warszawie odsłonięto kolejny antysmogowy mural, który "pochłania" szkodliwe substancje z powietrza. Dzieło przedstawia okładkę książki „O Malwinie i tajemnicy dziadka piwnicy”, która jednocześnie jest zwycięską pracą konkursu "Piórko", przeprowadzonego przez sieć Biedronka. Ilustracje zaprojektowała Magdalena Starowicz. Mural pojawił się przy Trasie Łazienkowskiej na ścianie budynku przy ul. Przemysłowej 31/33.

ZOBACZ, jak wygląda mural na Powiślu

Przy Trasie Łazienkowskiej powstał antysmogowy mural. Farby ...

Farba pochłania smog

Do stworzenia muralu użyto farb katalitycznych. W skrócie oznacza to, że pod wpływem działania światła, farby oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Ten ekologiczny efekt utrzymuje się latami. - Oczyszczający powietrze mural z okładką książki tegorocznego „Piórka” to przykład nieszablonowego, nowoczesnego rozwiązania, które ma pozytywny wpływ na nasze środowisko i powinno być wzorem dla innych - powiedział Maciej Marculanis ze Stowarzyszenia „Czysta Polska”.

Wszystko za sprawą farb fotokatalitycznych, które zostały naniesione na ścianę. Mają one w składzie dwutlenek tytanu, który “wyłapuje” wszelkie zabrudzenia z powietrza i przekształca je w nieszkodliwe azotany i węglany.

Murale "zjadające" smog

To nie pierwsze tego typu graffiti w Warszawie. Przypomnijmy, że proekologiczny mural pochłaniający smog powstał także na ścianie jednej z kamienic przy stacji Metro Politechnika. Jak zapewniali twórcy projektu, mural taki pochłania tyle zanieczyszczeń, ile jest w stanie zaabsorbować aż 720 drzew.

Z kolei na elewacji Szkoły Podstawowej nr 387 im. Szarych Szeregów przy ul. Kasprzaka 1/3 zostanie namalowane graffiti z użyciem farb fotokatalitycznych. - Mural, poza poprawą estetyki przestrzeni publicznej, będzie miał właściwości antysmogowe. Polska, a co za tym idzie - Warszawa, są czerwoną plamą na mapach mówiących o jakości powietrza. Lokalizacja szkoły przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych na Woli wraz z analizą pomiarów z czujnika smogu znajdującego się w okolicy, przyczyniła się do powstania projektu wykonania muralu przy użyciu specjalnych farb, dzięki którym obraz wchłania niektóre części składowe smogu - opisuje projekt zgłoszony w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Joanna Tylka, autorka pomysłu.

Zobaczcie też:

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto