Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy ulicy Rybackiej niegdyś znajdował się sierociniec dla dziewcząt

Redakcja
Pierzeja budynków sierocińca  z 1928 roku
Pierzeja budynków sierocińca z 1928 roku Ryszard Bogdan Kucharczyk
Sierociniec został założony dnia 1 listopada 1857 roku. Instytucja była fundacją dwóch towarzystw: Konferencji Pań Miłosierdzia i Towarzystwa Matek pod wezwaniem św. Elżbiety.

Instytucja była fundacją dwóch towarzystw: Konferencji Pań Miłosierdzia i Towarzystwa Matek pod wezwaniem św. Elżbiety. Fundacja wcześniej zakupiła mały domek przy ul. Zamkowej tuż przy wzgórzu zamkowym. Fundacja została zatwierdzona przez władze biskupią z zastrzeżeniem, że nieruchomość ta nie będzie nigdy stanowiła kapitału kościelnego lub kapitału proboszczowego. Opłaty na utrzymanie domu ponosiły w/w Towarzystwa.
Celem sierocińca było: - wychowanie katolickich sierot za niską opłatą,- otoczenie opieką w porze letniej dzieci w wieku od 3-7 lat, których rodzice idą do pracy.Był to początek ochronki. a później przedszkoli przy sierocińcu.
Koszty utrzymania zakładu ponosiły związki komunalne oraz towarzystwa ze składek miesięcznych. Nadzór nad zakładem miało Kuratorium w któego skład wchodziło pięciu mężczyzn wyznania rzymsko-katolickiego. Przewodniczącym był zawsze ks. proboszcz przy kościele parafialnym św. Mikołaja. Kierownictwo wewnętrzne powierzono początkowo prywatnej osobie – kobiecie. Później przejęły prowadzenie i wychowanie Siostry Szkolne. W 1888 roku zarząd pruski zgodził się na przejęcie zakładu przez siostry Elżbietanki i zastrzegł ,że nauka szkolna dzieci odbywać się będzie w szkole powszechnej.
Sierociniec przy wzgórzu zamkowym okazał się za mały. Kupiono przy ul. Rybackiej większy dom dla sióstr i dzieci.
W 1893 roku wybudowano nowy sierociniec, a dotychczasowe schronisko przebudowano na kaplicę. Sierociniec składał się z trzech części: - Dom dla sierot,- kaplicy- Zakładu dla sierot
Na dziedzińcu zbudowano budynki gospodarcze. W 1927 roku w zakładzie przebywało 60 dziewcząt w tym 27 sierot z Grudziądza,15 wychowanek z Pomorza, 9 dzieci z kresów wschodnich i 9 oddanych prywatnie. Koszt utrzymania domu wynosiły 21 tysięcy złotych, na dziecko przypadało około 350 złotych. Sióstr Elżbietanek było 6, a matką przełożona była siostra Urbicja.
Położenie sierocińca przy ul. Rybackiej jak i w bezpośredniej bliskości fabryki nie odpowiadało wymaganiom zdrowotnym.
W artykule wykorzystałem materiały Konfederacji Pań Miłosierdzia.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto