MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przybywa nowych orlików i syrenek dla małych piłkarzy

Andrzej Rejnson
(© Dariusz Gdesz/POLSKA)
(© Dariusz Gdesz/POLSKA)
Osiem nowych rządowych orlików i pięć miejskich syrenek zadomowi się w tym roku w Warszawie. Profesjonalne boiska piłkarskie znajdą się tam, gdzie jest na nie największe zapotrzebowanie: w Wilanowie, na obu Pragach ...

Osiem nowych rządowych orlików i pięć miejskich syrenek zadomowi się w tym roku w Warszawie. Profesjonalne boiska piłkarskie znajdą się tam, gdzie jest na nie największe zapotrzebowanie: w Wilanowie, na obu Pragach oraz Bielanach. Miejskie zespoły sportowe pojawią się z kolei w Wawrze i Rembertowie.

Orlik to nowoczesny kompleks sportowy z boiskiem piłkarskim ze sztuczną trawą, placem do gry w siatkówkę czy koszykówkę, szatnią i oświetleniem. Wszystko realizowane w ramach programu rządowego na Euro 2012. W takich właśnie warunkach przyszli adepci piłkarscy mają zdobywać swoje pierwsze szlify pod okiem instruktorów.

Obecnie w stolicy z tego typu obiektów mogą korzystać dzieci na Targówku przy ul. Remiszewskiej 40, Ursynowie (w parku przy Bażantarni) i Pradze-Południe (w parku Polińskiego). Ostatnia z lokalizacji, chociaż oddana jako pierwsza, nie jest jeszcze do końca gotowa. - Brakuje tam zaplecza socjalnego, ale pojawi się w połowie roku - zapewnia Marek Karpowicz, wiceburmistrz dzielnicy. - Nie zmienia to faktu, że zawsze coś tam się dzieje i jest pełno grających dzieci - dodaje. Dobiega końca budowa jeszcze dwóch orlików, które były zaplanowane w ubiegłym roku. W maju oddany zostanie do użytku obiekt na Mokotowie przy ul. Kazimierzowskiej 60, a w lipcu na Pradze-Północ przy ul. Targowej 86.

To jednak nie koniec planów. Do końca roku ma powstać jeszcze sześć takich boisk w Warszawie. Jeden z nich na Bielanach przy szkole podstawowej przy ul. Rudzkiej 6. Zaplecze orlika będzie również służyć lodowisku, które pojawi się tam do końca roku i w okresie letnim zamieniać się będzie w skatepark. - Obiekt jest przeznaczony przede wszystkim dla uczniów, ale także klubów młodzieżowych - zapewnia Grzegorz Pietruczuk, członek zarządu dzielnicy. Orlik powstanie również w Wilanowie przy ul. Sytej 123. - To miejsce na uboczu dzielnicy, gdzie dzieciom brakuje porządnego boiska do gry w piłkę - przekonuje Małgorzata Franaszczak, rzecznik dzielnicy.

Profesjonalny plac do gry w piłkę powstanie również na Białołęce u zbiegu ul. Kowalczyka i Krzyżówki. Nowe obiekty zyskają też obie Pragi. Orliki powstaną przy ul. Szanajcy 5 i u zbiegu ulic Rodziewiczówny i Dęblińskiej. Kolejny obiekt powstanie przy ul. Suwalskiej 13 na Targówku, chociaż do niedawna jego przyszłość była niepewna ze względów finansowych. - Na najbliższej sesji rady miasta wprowadzimy korektę w budżecie, żeby wesprzeć budowę tego boiska - zapewnia Marcin Ochmański, zastępca rzecznika ratusza.

W tym roku obejść się smakiem muszą jednak dwie inne dzielnice. Planowane obiekty na Ochocie w parku Korotyńskiego i na Ursynowie przy ul. Tanecznej 54/58 nie dostały dofinansowania z miasta. - W budżecie nie mamy aż tyle pieniędzy na ten rok. Poza tym w tych dzielnicach nie brakuje raczej boisk - mówi Ochmański. Dodaje jednak, że te inwestycje są planowane na kolejne lata. Pomimo że według szacunków rządu jeden orlik ma kosztować ok. 1 mln zł, to miejscy urzędnicy dopłacają do niego blisko drugie tyle ze względu na ceny lepszych nawierzchni boisk, instalacji monitoringu czy doprowadzenia prądu.

Ponad 30 mln zł stołeczne władze przeznaczyły na budowę syrenek - wielofunkcyjnych boisk, ogrodzonych, oświetlonych i przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Przy niektórych wybudowane zostaną dodatkowo kontenery z toaletami, prysznicami i magazynami na sprzęt. Na potrzeby zapleczy dla pozostałych miasto zaadaptuje istniejące budynki, obok których staną toalety przenośne. Obiektami zarządzać mają dzielnice.

Od połowy grudnia działa syrenka w parku Olszyna na Bielanach. Najmłodsi mogą też korzystać z tej na Ochocie, chociaż jej oficjalne przekazanie dzielnicy nastąpi w maju. Za blisko tydzień oddany zostanie też do użytku kompleks boisk na Targówku w parku Bródnowskim. W maju ma być otwarta syrenka w Wawrze przy ul. Starego Doktora. Tam znajdzie się również skatepark. - W tych rejonach naszej dzielnicy są nie tylko domki, ale również bloki, gdzie mieszka dużo młodych ludzi, więc taki obiekt jest konieczny - zapewnia Andrzej Murat, rzecznik Wawra. Boiska wielofunkcyjne pojawią się w najpóźniej w połowie roku również na Woli (Moczydło), Białołęce (ul. Picassa) i w Rembertowie (ul. Czwartaków). Budowa kolejnych jest zaplanowana na drugie półrocze. Syrenki staną na Żoliborzu przy ul. Potockiej 1 i Pradze-Północ przy ul. Namysłowskiej 21.

Gdzie skorzystamy z nowych obiektów sportowych

PostScript_boiska_orliki_syrenki_kopia_10.jpg

Otwarte orliki:
1. ul. Remiszewska 40 - Targówek
2. park Polińskiego, ul. Szaserów - Praga-Południe 3. park przy Bażantarni - Ursynów

Orliki, które powstaną do końca roku:
4. ul. Kowalczyka/Krzyżówki - Białołęka
5. ul. Suwalska 13 - Targówek
6. ul. Rudzka 6 - Bielany
7. ul. Szanajcy 5 - Praga-Północ
8. ul. Targowa 86 - Praga-Północ
9. ul. Rodziewiczówny/ Dęblińska - Praga-Południe
10. ul. Kazimierzowska 60 - Mokotów
11. ul. Sytej 123 - Wilanów

Działające syrenki:
12. park Olszyna, ul. Duracza - Bielany
13. ul. Wawelska - Ochota

Syrenki, które zostaną otwarte w połowie roku:
14. ul. Picassa - Białołęka
15. park Bródnowski - Targówek
16. ul. Czwartaków - Rembertów
17. ul. Starego Doktora - Wawer
18. Moczydło, ul. Górczewska - Wola

Planowane syrenki:
19. ul. Potocka 1 - Żoliborz
20. ul. Namysłowska 21 - Targówek

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto