Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przycisk na przejściu dla pieszych: Naciskasz go? Robisz źle. Wyjaśniamy dlaczego

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Przycisk na przejściu dla pieszych: Naciskasz go? Robisz źle. Wyjaśniamy dlaczego
Przycisk na przejściu dla pieszych: Naciskasz go? Robisz źle. Wyjaśniamy dlaczego ZDM
Przycisk na przejściu dla pieszych nie musi być wciskany. Większość przejść dla pieszych, gdzie zainstalowano sygnalizatory wykrywania pieszych, nie wymaga używania go. System wykryje także rowerzystów oraz dostosuje zmianę świateł do natężenia ruchu. Dalsza część artykułu poniżej.

W Warszawie jest blisko 800 sygnalizacji świetlnych. 500 z nich wykrywa natężenie ruchu pieszego i samochodowego, dostosowując długość trwania zielonego światła. System działa także na skrzyżowaniach, gdzie nie ma specjalnych przycisków dla pieszych. W stolicy spotkamy dwa rodzaje sygnalizacji. Sygnalizacja ręczna uruchamiana jest przez pieszego przyciskiem, sygnalizacja automatyczna nie wymaga działań ze jego strony. W pierwszym przypadku musimy nacisnąć przycisk przy przejściu, który uruchamia podświetlony na czerwono napis "czekaj" lub czerwoną kontrolkę, która zamontowana jest w urządzeniach starszego typu. Drugi rodzaj sygnalizacji uruchamiany jest automatycznie. Czujnik wykrywa podejście pieszego i przekazuje komunikat do sterownika sygnalizacji. System potwierdza wykrycie pieszego wyświetleniem komunikatu tak samo jak w przypadku przejścia przy którym musimy nacisnąć przycisk.

Przycisk na przejściu dla pieszych wykryje cię automatyczne

Sygnalizacja ręczna była stosowana w Warszawie w pierwszej dekadzie XXI wieku, obecnie montowane rozwiązania umożliwiają automatyczne wykrywanie pieszych za pomocą wideo,termowizji lub radaru. Zaś detekcja pojazdów odbywa się za pomocą pętli indukcyjnych zatopionych w nawierzchni drogi. Niezależnie od automatycznego wykrywania pieszych, każdy sygnalizator wyposażony jest w przycisk, który umożliwia ręczne zgłoszenie tego, że oczekujemy na zielone światło.

Przycisk na przejściu dla pieszych służy także niewidomym

Kasety przycisków pełnią także inną rolę. Wyposażone są one w sygnały dźwiękowe dla osób niedowidzących i niewidomych, a po bokach przycisków osoby te mogą znaleźć informacje na temat rozplanowania przejścia, w tym ilości wysepek na środku skrzyżowania, gdzie piesi mogą się bezpiecznie zatrzymać w oczekiwaniu na zielone światło.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto