Przygotowanie do matury — kiedy najlepiej zacząć?

Materiał informacyjny BUKI

Dopiero co wszyscy świętowali koniec roku szkolnego. Wakacje jednak szybko minęły i właśnie zaczął się nowy rok szkolny, który dla wielu osób będzie bardzo ważny. Zwłaszcza dla tegorocznych maturzystów. Po niemal dwóch latach nauki zdalnej wielu uczniów oblewają zimne poty na myśl o maturze. Jedni decydują się na samodzielne przygotowania do egzaminów, a inni podchodzą do tej kwestii bardziej skrupulatnie i szukają najlepszych korepetytorów z najważniejszych dla nich przedmiotów. Uczęszczanie na zajęcia dodatkowe i skrupulatna nauka to niemal pewność i gwarancja na zdanie matury 2022 na wysokim poziomie. Dobrze zdany egzamin dojrzałości umożliwia dostanie się na wymarzone studia, a w następstwie znalezienie pracy marzeń. Podpowiemy Wam dzisiaj, kiedy najlepiej rozpocząć przygotowanie do matury i jak się do tego zabrać.

Kiedy rozpocząć przygotowania do matury?

Jak wszyscy wiemy, matura to TEN najważniejszy egzamin na koniec szkoły średniej. Wszyscy uczniowie uczący się w technikum lub liceum chyba potwierdzą, że nie ma tygodnia, gdy jeden z nauczycieli nie wspomni o maturze. Matura to egzamin dojrzałości, do którego w istocie przygotowujemy się podczas całej nauki w szkole średniej. Otwiera lub zamyka nam drzwi do dalszej edukacji, kształcenia czy pracy. Nie powiemy nic odkrywczego, że przygotowania do matury trzeba rozpocząć, jak najwcześniej. Zakuwanie po nocach 3 miesiące przed egzaminem nic nie da. Zafunduje Wam tylko jeszcze więcej stresu. Wiemy jednak, że trudno jest się zmusić do samodzielnej nauki. Zwłaszcza w młodzieńczych latach, gdzie większość z Was ma inne zainteresowania i chcę spędzać swój wolny czas w milszy sposób. Niestety, ale jeżeli chcemy dobrze zdać maturę, musimy wygospodarować regularny czas na naukę. Zachęcamy do nauki już od samego początku szkoły średniej. Efektywna nauka od początku szkoły pozwoli w ostatniej klasie tylko na przypomnienie sobie wybranych i potrzebnych zagadnień. Dobrym sposobem jest również ułożenia sobie planu nauki. Opcja ta jest przeznaczona jednak dla osób konsekwentnych, które potrafią trzymać się swoich własnych postanowień. Nauka większości kojarzy się z nudnym siedzeniem przed książkami. Nic bardziej mylnego. O ile nie musisz w konkretnym momencie przyswoić określonego materiału, nauka nie musi oznaczać rezygnacji ze swoich pasji. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na efektywną naukę do matury.

Jak efektywnie przygotowywać się do matury?

Efektywną naukę do matury musisz zacząć wraz z rozpoczęciem nauki w szkole średniej. Jeżeli masz chęci, zachęcamy do rozwiązywania zadań maturalnych już od samego początku. Oczywiście nie wszystkie będziesz umiał rozwiązać, bo zakres materiału maturalnego obejmuje całą szkołę średnią. Możesz jednak rozwiązywać zadania z omówionego już materiału na lekcjach. Po pewnym czasie, gdy więcej zagadnień zostanie już opracowanych podczas lekcji, wrócisz do zadań i arkuszy, które pominąłeś, aby je rozwiązać. Innym sposobem jest systematyczne i regularne powtarzanie materiału omawianego na lekcjach. Dzięki takiej praktyce lepiej zapamiętasz materiał i przed samą maturą przypominanie poszczególnych zagadnień będzie trwało znacznie krócej. Nie są to jednak jedyne sposoby na efektywną naukę do matury. To co teraz przestawiliśmy, tak naprawdę każdy już słyszał. Dzisiaj naszym celem jest odczarowanie, tego że nauka do matury to tylko żmudne siedzenie przed książkami.

● Jeżeli chcesz przygotować się do matury z języka obcego, zachęcamy do korzystania z fiszek i naklejania ich na przedmioty, meble i produkty, których nazw nie znasz.
● Kolejny sposób na naukę do matury z języka obcego to oglądanie filmów i seriali właśnie w tym języku. W ten sposób łączysz przyjemne z pożytecznym.
● Innym sposobem jest oglądanie filmów na popularnych platformach np. Youtube. Znajdziemy tam bardzo dużo różnorodnych filmów, które pozwolą na utrwalenie materiału w sposób ciekawszy niż książki.
● Kolejny sposób to słuchanie popularnych teraz podcastów. Na platformie Spotify z pewnością znajdziesz kanały przeznaczone do nauki, np. kwadrans na angielski.
● Nie masz czasu na czytanie? Wypróbuj może audiobooki.

Nauka poprzez podcasty czy słuchanie lektur w formie audiobooków pozwala na naukę i robienie wielu innych ciekawych lub mniej ciekawych rzeczy jednocześnie. Wystarczy, że założysz słuchawki na uszy i w tym samym czasie możesz biegać, ćwiczyć, gotować, sprzątać, jechać do szkoły czy na zajęcia dodatkowe. Innym popularnym sposobem na przygotowanie do matury jest uczęszczanie na korepetycję. W dobie pandemii kwitnie rynek korepetycji online. Jedną z firm, która zrzesza korepetytorów z całej polski, jest BUKI.

Matura - jak radzić sobie ze stresem?

Nawet najbardziej przygotowane osoby mogą się stresować przed samym egzaminem. Zwłaszcza gdy w planach mają studia na topowych kierunkach np. medycyna, prawo czy informatyka, dlatego na koniec przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak walczyć sobie ze stresem podczas matury i nie tylko:

● Pisz i rozwiązuj, jak najwięcej egzaminów próbnych. Im więcej rozwiążesz takich zadań, tym będziesz bardziej i lepiej przygotowany. Nie omijaj próbnych egzaminów maturalnych organizowanych w szkołach. Jest to idealny sposób na poznanie obowiązujących zasad.
● W walce ze stresem pomaga aktywność fizyczna, gdy ten wielki dzień będzie się zbliżał i poczujesz tzw. gonitwę myśli, dobrym sposobem na odstresowanie się jest sport. Ponadto dotleniony mózg lepiej przyswaja wiedzę i ułatwia skupienie.
● Dbaj o swój sen. Sen jest bardzo ważny. Nie ucz się po nocach. Wypoczęty i dobre zregenerowany organizm wspomaga walkę ze stresem, a do tego sprawia, że łatwiej się koncentrujesz.
● Nie wspomnieliśmy jeszcze o najważniejszej rzeczy - myśl pozytywnie. Nie karm się strachem. Uwierz w siebie. Odganiaj od siebie negatywne i złe myśli, które tylko będą potęgowały uczucie stresu.
● Zachęcamy również do regularnych ćwiczeń poprawiających pamięć i koncentrację. Do tego celu idealnie sprawdzą się mnemotechniki. O mnemotechnikach więcej przeczytasz tutaj.

Materiał oryginalny: Przygotowanie do matury — kiedy najlepiej zacząć? - Mazowieckie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie