Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanek Bezpieka na Ursynowie

gonzo19
gonzo19
Jak inwigilowano obywateli w PRL? Na Ursynowie otwarto wystawę pokazującą czym był komunistyczny aparat represji w Polsce.

Niecodzienną ekspozycję można oglądać od 18 marca w niepublicznym liceum i gimnazjum nr 40. To nie pierwsza tego typu wystawa organizowana przez ursynowską szkołę. Dwa lata temu, na wystawie „Przystanek Komuna”, można było oglądać eksponaty związane z historią PRL.

Inwigilacja w PRL
„Przystanek Bezpieka” to zupełnie inna wystawa. Prezentuje eksponaty, zdjęcia i filmy związane z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa w Polsce. Inspiracją była wystawa gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Rozpoznawać! Wykrywać! Zapobiegać! Pod okiem bezpieki. SB 1956-1989”, na której można było zobaczyć m.in. fotoramy z wycinakami tajnych raportów bezpieki. IPN udostępnił szkole wystawę. Została ona przewieziona do Warszawy i jest częścią ekspozycji „Przystanek Bezpieka”.

Szkoła zgromadziła wiele eksponatów związanych z historią inwigilacji bezpieki. Można m.in. zobaczyć przygotowany przez IPN film dokumentalny odnośnie działalności tajnych służb w PRL. Specjalne kąciki poświęcone zostały ofiarom komunistycznej represji, m.in. Emilowi Fieldorfowi, Stanisławowi Pyjasowi, czy księdzu Jerzemu Popiełuszce.

PRL multimedialny
Na wystawie są też monitory, które odtwarzają fragmenty filmów dokumentalnych o aparacie bezpieczeństwa PRL. Można m.in. posłuchać nagrań z Andrzejem Gwiazdą, opowiadającym o specyfice „życia na podsłuchu” oraz obejrzeć sceny z filmu „Zabić księdza” Agnieszki Holland. To nie wszystko. Zwiedzający mogą również obejrzeć eksponaty: sprzęt stosowany przez bezpiekę, figury oddziałów ZOMO w pełnym umundurowaniu, radio „Pionier”, na którym słuchano Radia Wolna Europa, czy podziemny poradnik „Mały konspirator” wydany w 1983 r. (uczący, jak prowadząc nielegalną działalność opozycyjną).

– Wkrótce będzie gotowy specjalny film wideo na temat wystawy, którego współautorami są nasi uczniowie – zapowiada dyrektor szkoły Bogdan Wróblewski.

Wystawie „Przystanek Bezpieka” towarzyszą spotkania z działaczami opozycyjnymi i historykami. W ramach cyklu odbędą się jeszcze:

- 23 marca o godz. 11.00 – spotkanie z Henrykiem Wujcem – działaczem opozycji demokratycznej w latach 70. i 80.

- 31 marca o godz. 12.00 – spotkanie z Ryszardem Bugajskim, reżyserem filmów „Przesłuchanie”, „Śmierć rotmistrza Pileckiego”, „Generał Nil”

- specjalne lekcje historyczne prowadzone przez Ireneusza Wywiała – nauczyciela, autora podręczników, zastępcy redaktora naczelnego "Wiadomości Historycznych"

Wystawa „Przystanek Bezpieka” będzie czynna do 19 kwietnia. Jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 8– 17. Wstęp wolny.

Miejsce:
Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Nr 40
ul. Stryjeńskich 21, Ursynów


Zobacz również:
Warszawa wita w SocLandzie!
"Warszawa w listopadzie 1918 r. Tak mało pomnę. Ów dzień był jak chwila…”

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto