PŚ Kobiet w Judo: medale nie dla Polek [zdjęcia]

Xathloc
Xathloc
Pierwszy dzień Pucharu Świata Kobiet w Judo nie przyniósł nam powodów do radości. Żadna z Polek nie wyszła poza drugą rundę eliminacji. Widać było, że są w zdecydowanie słabszej dyspozycji niż ich przeciwniczki.

W kategorii do 48 kg triumfowała Belgijka Amelie Ressenen. Po srebro sięgnęła zawodniczka z Białorusi, Volha Leshchenko. Brązowymi medalistkami zostały Elena Benard z Francji oraz Holenderka Birgit Ente (wicemistrzyni Europy U23 z Antalii w zeszłym roku).

Złotą medalistą kategorii do 52 kg została Turczynka Aynur Samat, która w walce finałowej pokonała francuską zawodniczkę Marine Richard (m.in. brąz w turnieju Grand Prix w Tunisie w 2009 i srebro w drużynowych mistrzostwach świata w Tokio w 2008). Na najniższym stopniu podium stanęły Joana Ramos z Portugalii i Marie Muller z Luxemburga.

W kategorii do 57kg najlepsza okazała się Rumunka Corina Caprioriu. Srebrną medalista tej kategorii została Juul Franssen (m.in. srebrna medalistka mistrzostw świata juniorek U20 w Paryżu i brązowa mistrzostw Europy U20 w Erewaniu). Trzecie miejsce zdobyły Andreea Chitu z Rumunii i Włoszka Giulia Quintavalle.

Warszawski turniej stoi na wysokim poziomie. Na matach możemy zobaczyć wiele utytułowanych zawodniczek. Niestety nie obyło się również bez wpadek. Przyczyną zamieszania jest, obowiązująca od niedawna zasada, zakazująca ataków na nogi. Niestety sędziowie zdają się interpretować ją w różny sposób, co prowadzi do niepotrzebnych nieporozumień.

Ważnym punktem programu pierwszego dnia imprezy było pożegnanie z karierą zawodniczki Anety Szczepańskiej. Nasza olimpijska srebrna medalistka z Atlanty oraz wicemistrzyni Europy z Bukaresztu nie żegna się całkowicie z matą. Swoją wiedzę oraz talent postanowiła w całości poświęcić wychowaniu kolejnych pokoleń zawodników.

Więcej o zawodach przeczytasz w artykule: "Zobacz, jak piękne jest judo".