Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Publikacja Kujawskie zapusty. Od obrzędu do zabawy

MZKiD we Włocławku
MZKiD we Włocławku
Okładka książki "Kujawskie zapusty. Od obrzędu do zabawy", proj. K. Cieślak
Okładka książki "Kujawskie zapusty. Od obrzędu do zabawy", proj. K. Cieślak Proj. K. Cieślak
Nakładem muzeum ukazała się publikacja pt. "Kujawskie zapusty. Od obrzędu do zabawy". Jest ona podsumowaniem realizowanego w 2014 r. zadania o tej samej nazwie, sfinansowanego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo kulturowe” – priorytet „Kultura Ludowa”.

Publikacja w kilku odrębnych rozdziałach omawia zarówno obrzędowość zapustną na Kujawach, jak też podsumowuje imprezy organizowane przez włocławskie muzeum od 1986 r. Krystyna Pawłowska w krótkim wstępie informuje o dwóch ministerialnych zadaniach realizowanych w MZKiD we Włocławku, w oparciu o żywe zwyczaje praktykowane na Kujawach w końcu karnawału, a w kolejnych dwóch opisuje rytuały zapustne w perspektywie historycznej z zaakcentowaniem przemian tych zwyczajów pod wpływem włocławskich imprez i mediów. Tę część publikacji wzbogacają zdjęcia terenowe wykonane na kujawskich wsiach od lat 60. XX w. do czasów współczesnych oraz fotografie z imprez włocławskich pn. Korowody Grup Zapustnych ulicami Włocławka.
Beata Wąsik w kolejnych rozdziałach omawia historię imprez zapustnych w MZKiD z podaniem charakterystyki wybranych zespołów zapustnych przebierańców uczestniczących systematycznie w korowodach. W rozdziale końcowym autorka podsumowuje zajęcia edukacyjne pn. „Z kozą na zapusty” realizowane w ramach wspomnianego zadania MKiDN.
Publikację wzbogaca ponad 150 zdjęć różnych autorów, także znanych fotografików, fotoreporterów gazet codziennych lub tygodników (np. Wojciech Alabrudziński, Jarosław Czerwiński, Stanisław Jasiński), a także ludzi pasjonujących się fotografią na co dzień (Krzysztof Cieślak, Grzegorz Główczyński, Dariusz Grzelak, Krzysztof Kamiński, Michał Kwiatkowski, Grzegorz Piaskowski, Jan Sieraczkiewicz, Adam Zapora, Marcin Zieliński). Publikacja opatrzona aparatem naukowym wraz z podaną literaturą przedmiotu, posiada także walory pozycji popularyzatorskiej kierowanej do odbiorcy o zróżnicowanym wieku.
Projekt graficzny: Krzysztof Cieślak (www.studiowena.com)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto