Puchar Świata siatkówka: Polska przegrywa z Iranem 2:3 (ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO)

Puchar Świata 2011. Polscy siatkarze niespodziewanie, po wielkiej walce, przegrali z reprezentacją Iranu 2:3. Z tego pierwszego meczu w Osace zamiast wymarzonych trzech punktów wywozimy tylko jeden. Jutro czeka nas mecz z gospodarzami turnieju - Japonią. Początek spotkania 10.20 czasu polskiego.

V set

9.24 Fatalny tie break dla polskiego zespołu. Irańczycy odskoczyli nam na cztery punkty, co było kluczowe dla całego spotkania. Polacy nie potrafili odrobić więcej niż dwóch punktów, Irańczycy doskonale spisywali się w ataku, obronie i zagrywce. Na nic zdały się zmiany trenera Anastasiego. Ani Michał Kubiak, który popisał się asem serwisowym, ani Michał Ruciak nie potrafili odmienić losów tego spotkania. Przegrywamy 15:11, i całe spotkanie 2:3. Z tego pierwszego meczu w Osace wywozimy tylko punkt, zamiast wymarzonych trzech.

IV set

9.06 Mimo prowadzenia nawet czteropunktowego podczas tej partii przegrywamy seta 26:24. W kluczowym momencie seta Zbyszek Bartman psuje zagrywkę, Irańczycy są do niezatrzymania w ataku. Czeka nas pierwszy tie break podczas tego turnieju. Jest pewne także, że nie wywieziemy z tego spotkania kompletu punktów.

9.03 Nerwowa końcówka partii! Zablokowany Bartman, błąd Winiarskiego w zagrywce. Remis po 22!

8.58 Świetna zagrywka Bartosza Kurka w kluczowym momencie seta, po celowany przyjmujący reprezentacji Iranu. Dobry atak Nowakowskiego. 20:16 dla Polski.

8.54 Irańczycy straszą nas atakiem z przesuniętej krótkiej i już tylko dwa punkty przewagi na naszym koncie. O czas prosi Andrea Anastasi.

8.51 Skuteczniej niż na początku spotkania gra Zbyszek Bartman, dobrze spisuje się Kurek. Atakujący Iranu przekracza linię trzeciego metra! 16:11 dla reprezentacji Polski.

8.46 Za łatwo tracimy punkty w tym meczu. Nieporozumienie na linii Zagumny-Nowakowski i mocne ataki Irańczyków ponownie dają remis. 8:8

8.41 Szybko wychodzimy na dwupunktowe prowadzenie, żeby równie szybko je stracić. Popełniamy błędy w obronie. Na szczęście Bartosz Kurek potrafi uderzyć na zagrywce i ponownie jesteśmy na prowadzeniu. 7:4 dla nas.

III set

8.34 Całkowita dominacja naszej reprezentacji w tej partii. Wygrywamy 25:8. Set trwa 15 minut! 2:1 w całym spotkaniu dla podopiecznych Andrei Anastasiego.

8.31 Nie dość, że Polakom wychodzi wszystko to sami Irańczycy ułatwiają nam zwycięstwo w tej partii popełniając błędy w ataku. Widocznie "uszło z nich powietrze". Zbliżamy się do końca tego, chyba najkrótszego tego turnieju, seta. 22:7 dla Polski.

8.29 Druga przerwa techniczna w secie trzecim... 16:5 dla biało-czerwonych! Świetna dyspozycja Pawła Zagumnego, który widocznie przyspieszył grę naszego zespołu.

8.25 Całkowita dominacja naszych siatkarzy w tej partii. Prowadzimy już 12:3 a wychodzi nam praktycznie wszystko. Na środku szaleje Nowakowski, na skrzydle skutecznie Kurek. Blokujemy Bazargarda!

8.21 Wysokie prowadzenie Polaków na pierwszej przerwie technicznej. Dobre piłki do naszych środkowych posyła Paweł Zagumny. Piotrek Nowakowski nie traci doskonałej formy. 8:2 dla Polski.

8.17 Polacy wychodzą na tą trzecią partię w zmienionym składzie. Łukasza Żygadłę zmienia Paweł Zagumny a na atak wraca Zbyszek Bartman. Po dobrych blokach naszego zespołu i mocnych atakach wychodzimy na czteropunktowe prowadzenie! 4:0.

II set

8.12 Irańczycy uniemożliwiają nam skończenie seta skutecznie blokując Bartka Kurka na lewym skrzydle. Po zepsutej zagrywce Iranu i Polski, a także dobrym ataku Bazargarda to Iran wychodzi na prowadzenie i ma pierwszą piłkę setową, której nie wykorzystują. Niestety przy drugim podejściu nie mylą się już nasi przeciwnicy i to oni wygrywają drugą partię 28:26 i doprowadzają do remisu w całym spotkaniu 1:1.

8.05 Gramy punkt za punkt. Irańczycy dobrze grają w obronie, ale to my po ataku z drugiej linii Kurka mamy pierwsza piłkę setową. O czas prosi Julio Velasco. 24:23 dla Polski.

7.59 Ma trudności z przebiciem się przez irański blok Zbyszek Bartman co powoduje, że Anastasi zdecydował się wprowadzić na boisko Jakuba Jarosza. Problemy w przyjęciu ma Michał Ruciak. 20:19 dla Iranu. Zapowiada się nerwowa końcówka seta.

7.56 W zespole Iranu nie do zatrzymania jest jeden z najstarszych zawodników tej drużyny - Bazargard. Zarówno w ataku jak i zagrywce. Skutecznie pocelował Michała Ruciaka, co doprowadziło do remisu po 15.

7.53 Michała Winiarskiego zastępuje Michał Ruciak. Bartman posyła asa! 13:12 dla biało-czerwonych. Na środku dobrze gra, podobnie jak podczas meczu z Argentyną, Piotr Nowakowski.

7.49 Najdłuższa akcja tego spotkania kończy się punktem Irańczyków. Ale bez wątpienia najbardziej ciekawa sytuacja do tej pory. Zarówno w naszym zespole jak i zespole Iranu piłkę wystawiali chyba wszyscy zawodnicy. Ostatecznie to oni zdobyli punkt po ataku na środku. (8:8)

7.44 Po udanych pierwszych akcjach nasi siatkarze nieco się rozluźnili i niestety Irańczycy to wykorzystali. Dobra gra w ataku i bloki na Bartmanie doprowadzają do remisu po 6.

7.41 Drugą partię rozpoczynamy od trzypunktowego prowadzenia. Irańczycy trochę nam pomagają psując piłki w polu serwisowym oraz popełniając błędy w polu. 3:0 dla podopiecznych Anastasiego.

I set

7.36 Nie wykorzystujemy dwóch piłek setowych. Na szczęście w kluczowym momencie Żygadło posyła piłkę do Winiarskiego, który kończy tą partię. 25:23 dla Polski i 1:0 w całym meczu.

7.34 Dobra końcówka partii dla naszej reprezentacji. Bartosz Kurek skutecznie z drugiej linii, dobry blok na środku biało-czerwonych.

7.27 Po przerwie trwa walka punkt za punkt. Przez irański blok przebija się Bartman, Kurek nęka Irańczyków swoją zagrywką. Jest już 22:20.

7.24 Pierwsza partia tego spotkania to trochę przypomina momenty ze spotkania z Argentyną. Szybko wysuwamy się na dwupunktowe prowadzenie żeby za chwile znów na tablicy wyników pojawił się remis. Irańczycy ewidentnie "uwzięli" się na Zbyszka Bartmana, na którym potrafią stawiać szczelny blok. 16:15 dla nas na drugiej przerwie technicznej.

7.19 Niestety nie potrafimy utrzymać tych dwóch punktów przewagi. Po błędzie Bartmana na zagrywce i bloku na nim mamy remis po 10. Dobrze w dzisiejszym spotkaniu prezentuje się nieobecny do tej pory na japońskich parkietach - Bartosz Kurek.

7.15 Na szczęście zawodnicy Iranu również nie ustrzegają się błędów. Po przekroczeniu linii trzeciego metra przez Irańczyka to my schodzimy z dwupunktową przewagą na pierwszą przerwę techniczną w tym spotkaniu (8:6)

7.13 Dobrze rozpoczynamy w ataku, kończymy wszystkie piłki, niestety oddajemy punkty po błędach w polu serwisowym. Trzy zagrywki, przy każdej piłka ląduje w siatce. 5:4 dla Iranu.

Po meczu powiedzieli:

Julio Velasco (trener reprezentacji Iranu):
Pokonaliśmy bardzo silny zespół. Po zwycięstwie nad Serbią dwa dni wcześniej, powiedziałem swoim siatkarzom, że jesteśmy w stanie sprawić kolejne niespodzianki. Moi gracze zaprezentowali się bardzo dobrze. Wykorzystaliśmy szansę, która została nam dana. Przed spotkaniem zapewniłem zawodników, że jeśli będą walczyć o każdą piłkę, mogą wygrać i tak też się stało. Byliśmy lepsi w obronie i serwisie, to dzięki temu triumfowaliśmy.

Andrea Anastasi (trener reprezentacji Polski): To wielki dzień dla Irańczyków. Nie możemy być szczęśliwi, bo nie potrafiliśmy zachować koncentracji w czwartym secie. Robiliśmy błędy w przyjęciu i serwisie. To jest jednak sport. Czasami trzeba przegrać.

Alireza Nadi (kapitan reprezentacji Iranu): Wiedzieliśmy, że Polska to dobry zespół. Dlatego też od samego początku staraliśmy się narzucić własną siatkówkę. Wiele pomagał nam trener ze swoimi wskazówkami. Uwierzyliśmy w to, że możemy awansować do igrzysk.

Marcin Możdżonek (kapitan reprezentacji Polski): Iran grał bardzo dobrze, zwłaszcza w obronie. My straciliśmy koncentrację w drugim i czwartym secie, co przesądziło o porażce. Musimy jak najszybciej zapomnieć o tej przegranej i skupić się na kolejnych rywalach.

Michał Winiarski (przyjmujący reprezentacji Polski): Nie zagraliśmy dzisiaj najlepiej. To jednak długi turniej i coś takiego może się wydarzyć. Musimy patrzeć w przyszłość.

Dobry początek polskich siatkarzy widać w statystykach

Krzysztof Ignaczak jest liderem wśród najlepiej przyjmujących siatkarzy po trzech kolejkach spotkań Pucharu Świata rozgrywanego w Japonii. Wysoko, bo na trzeciej pozycji, znajduje się w tej klasyfikacji też Michał Winiarski.

Polacy i Rosjanie to ekipy, które jako jedyne mają komplet punktów. Odzwierciedla się to również w statystykach. Ignaczak wysoko, bo na trzeciej lokacie, jest również wśród najlepszych libero. Wyprzedzają go Chińczyk Qi Ren i Brazylijczyk Dutra Santos.

Na podium znajduje się również Paweł Zagumny - trzeci wśród rozgrywających, Piotr Nowakowski jest czwarty w klasyfikacji blokujących, a Marcin Możdżonek - czwarty w zestawieniu najlepiej serwujących.

Najwyżej punktuje w polskim zespole Zbigniew Bartman. W tej chwili ma na koncie 50 pkt, co daje mu piątą lokatę. Prowadzi urodzony we Wrocławiu, grający w barwach Włoch Michał Łasko - 63 pkt.

źródła: własne/PAP