Spis treści
To nie Afryka, ani Pustynia Błędowska, a Piachy Grochalskie pod Warszawą. Niezwykłe miejsce znajduje się na terenie Puszczy Kampinoskiej, niedaleko miejscowości Stare Grochale oraz Cybulice w woj. mazowieckim, zaledwie 40 km od stolicy. Piachy Grochalskie zajmują łącznie obszar około 100-hektarów i stanowią tym samym z całą Puszczą, jeden z największych i najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych w Europie.
Obszar ten jest obecnie jedną z ostatnich "pustyń" na terenie Puszczy. Dawniej takich miejsc było znacznie więcej, co wiązało się z ówczesną gospodarką leśną i sporą wycinką lasu. W miejscu wyciętych drzew odsłaniało się piaszczyste podłoże.
W styczniu 1959 roku utworzono Kampinoski Park Narodowy, co przyczyniło się do zaprzestania tych działań w późniejszych latach. Wówczas rozpoczęły się akcje zalesiania terenu na nowo.
Pustynia pod Warszawą, czyli Piachy Grochalskie. Poligon woj...
Piachy Grochalskie w filmach
Pustynne krajobrazy pojawiały się na ekranie. Kręcono tu m.in.
- sceny do filmu "Operacja Samum"
- niektóre ujęcia "W pustyni i w puszczy".
Pustynia pod Warszawą przyciąga odważnych spacerowiczów
Piachy Grochalskie intrygują podróżników i przyciągają tych, którzy poszukują nietypowych miejsc w naturze na jednodniowe wypady poza miasto. Bo kto spodziewałby się, że na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego będzie można zobaczyć niemal pustynną scenerię i wydmy mające nawet 10 tys. lat?
I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przestrzeń ta, jak się okazuje, to… teren wojskowy. Piachy Grochalskie już przed II wojną światową stanowiły poligon wojskowy Cybulice. W związku z tym wstęp na "podwarszawską pustynię" jest zabroniony. Jednak, jak można przeczytać na internetowych blogach podróżniczych – na pustynię bardzo łatwo jest wejść "od strony lasu nie zdając sobie nawet z tego sprawy", a od drogi wojewódzkiej numer 899 nie ma widocznego oznakowania o zakazie wejścia.

Teren wojskowy i prace z materiałem wybuchowym
O to czy na terenie Piachów Grochalskich nadal odbywają się manewry wojskowe oraz czy spacer w tym rejonie jest możliwy i bezpieczny zapytaliśmy 2 Mazowiecki Pułk Saperów.
- Chronione tereny oznaczone są tablicami ostrzegawczymi oraz odpowiednimi znakami zakazu, np. "Teren wojskowy zakaz wstępu" na wszystkich drogach, przesiekach i ścieżkach prowadzących do granicy ochranianego obszaru. Każdorazowe wejście osoby postronnej na ochraniany rejon bez odpowiedniej zgody traktowane jest jako wykroczenie - tłumaczy w rozmowie z nami kpt. Dominik Płaza z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów.
Słyszymy, że obszar Piachów Grochalskich służy m.in. do prac saperom.
- Na powyższym obszarze realizowane są ćwiczenia wojskowe, a także prace minerskie prowadzone przez pododdziały 2 Pułku Saperów. Wiążą się one z pracą z materiałem wybuchowym, a także niszczeniem niewybuchów, niewypałów i innych materiałów niebezpiecznych przez patrole saperskie. Znalezienie się osoby postronnej w rejonie zajęć stanowi ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia - wskazuje kpr. Płaza.
Warto wspomnieć, że jeszcze w 2020 roku, w mediach społecznościowych pojawiały się dyskusje na temat nocnych wybuchów w terenie Piachów Grochalskich.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?