Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Glob ziemski wciąż dla nas się kręci". Stolica ma najstarszy Uniwerystet Trzeciego Wieku

Magdalena Kowalewska
W całej Polsce jest ich ponad 250. W samej Warszawie w ubiegłym roku liczba Uniwersytetów Trzeciego Wieku wynosiła trzydzieści pięć. – Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie zabawa w studia – mówią uczestnicy, którzy pomimo podeszłego wieku, pragną poszerzać swoje horyzonty. Czują się tutaj młodsi i pełni życia.

W tym roku minie już 35 lat od momentu, gdy prof. Halina Szwarc, kierownik Zakładu Gerontologicznego w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Lekarzy w Warszawie, założyła w stolicy pierwszy w Polsce, a trzeci na świecie Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego uczęszcza około 1200 słuchaczy. Średnia wieku „studentów” to 79 lat.

Uniwersytet Trzeciego Wieku szuka wolontariuszy

– Jesteśmy najstarszy uniwersytetem, zatem i średnia wieku jest największa – zaznacza Krystyna Bielowska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

Dodaje, że uniwersytet główny nacisk kładzie na kształcenie ustawiczne. - Mamy wybitną kadrę profesorów z różnych uczelni takich jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – mówi Krystyna Bielowska.

Słuchacze uczestniczą w 64 godzinach różnych zajęć. Oprócz tradycyjnych wykładów są jest są zajęcia twórcze czy gimnastyka.
„By dodawać życia do lat, a nie tylko lat do życia” – tak często mówiła prof. Halina Szwarc. Krystyna Bielowska wspomina ją jako niezwykłą i wyciszoną osobę, która miała ogromny autorytet.

I właśnie dlatego UTW wydał książkę, której tytułem jest motto założycielki uniwersytetu. Inną publikacją, którą może pochwalić się UTW przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego jest „Glob ziemski wciąż dla nas się kręci”.Obie książki zostały wydane pod redakcją Krystyny Bielowskiej.

Założeniem uniwersytetu jest utrzymanie rangi wśród wielu konkurencyjnych ośrodków. – Nie jesteśmy klubem seniora. Nie bawimy się w studia i indeksy, ponieważ na to jesteśmy już za starzy. Ideą jest podążanie za postępem i możliwość naszego dalszego rozwoju – mówi Bielowska i zaznacza, że Uniwersytety Trzeciego Wieku powstają w całym kraju jak grzyby po deszczu.

Aby założyć Uniwersytet Trzeciego Wieku należy powołać Radę Programową, w której skład powinna wchodzić co najmniej 1 osoba z tytułem profesora, mieć podpisaną umowę współpracy z Uczelnią Wyższą, opracować harmonogram wykładów i dysponować planem zajęć dydaktycznych na dany rok oraz działać w oparciu o statut lub regulamin.

Czytaj także:
Moc weekendowych atrakcji dla seniorów - Senioralia 2010 w Bibliotece Narodowej
Drugi wiek ma swój uniwersytet w Centrum Kultury Łowicka

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto