"Warszawa jest moja i ja jestem jej". Rok Janusza Korczaka w Warszawie

Redakcja
Materiały prasowe
W 2012 roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), zamordowanego w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego w Warszawie Domu Sierot. W związku z powyższym Sejm RP ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów jest Rzecznik Praw Dziecka.

Z nadania m.st. Warszawy Dom Spotkań z Historią włączył się w obchody roku korczakowskiego w Warszawie poprzez stworzenie platformy informacyjnej o planowanych i zrealizowanych w Warszawie projektach i wydarzeniach „Informatorium” – www.korczakinfo.waw.pl

Ideą roku korczakowskiego w Warszawie jest nie tylko przypomnienie biografii i dorobku „Starego Doktora”, ale także spojrzenie na jego postać poprzez pryzmat miasta, w którym żył i które kochał:

…kocham Wisłę warszawską
i oderwany od Warszawy
odczuwam żrącą tęsknotę.
Warszawa jest moja i ja jestem jej.
Powiem więcej: jestem nią.

Janusz Korczak „Pamiętnik”

Czytaj także: II edycja "Warszawa od Kuchni"! Zgarnij bon i zostań jurorem!

Warszawa Korczaka to nie tylko Dom Sierot przy ulicy Krochmalnej i Siennej, ulice Chłodna i Śliska; to również samo serce miasta, z którymi się identyfikujemy, które z dumą pokazujemy cudzoziemcom – Krakowskie Przedmieście, ulice Miodowa i Mazowiecka, plac Krasińskich, Rynek Starego Miasta i Ogród Saski. To także nie istniejący dziś most Kierbedzia, którym Janusz Korczak w latach 1891–1898 jeździł do Gimnazjum Praskiego przy ówczesnej ulicy Brukowej (obecnie ul. Okrzei), róg ul. Namiestnikowskiej (obecnie ul. Sierakowskiego). Prawobrzeżna i lewobrzeżna Warszawa.

Janusz Korczak to nie tylko „rzeźbiarz dusz dziecięcych” („Pamiętnik”) to także buntownik, który zrewolucjonizował sposób, w jaki myślimy o edukacji dzieci i młodzieży, a stworzona przez niego karta praw dziecka stała się podstawą międzynarodowej konwencji ONZ – Convention on the Rights of the Child.

Czytaj także: Warszawa ma nowy, niezależny Teatr Konsekwentny [ZDJĘCIA]

Rok Korczakowski to także okazja do okrycia na nowo znakomitego pióra Janusza Korczaka. To klasyk polskiej literatury dziecięcej oraz autor „Pamiętnika”, który prowadził w ostatnich miesiącach przed śmiercią. Przez całe życie towarzyszyła mu wiara w to, że można być zarazem Żydem i Polakiem, że można żyć w świecie, w którym współistnieją i przenikają się obydwie tożsamości.

Joanna Olczak-Ronikier, autorka książki Korczak. Próba biografii pisze, że „Stary Doktor, choć pozornie wśród nas obecny, nikomu nie jest potrzebny. I coraz bardziej się oddala”. Czy rzeczywiście widzimy w nim tylko męczennika i przyjaciela dzieci? Czy to możliwe, że Janusz Korczak – człowiek z krwi i kości – zamienił się w pomnik?
Wybrane działania promujące rok korczakowski w Warszawie:

 My Warsaw - Warszawa jest moja. Wirtualna gra miejska śladami Janusza Korczaka. APLIKACJA NA SMARTFONY (Premiera aplikacji – 1.06.2012)

Producenci: Muzeum Historii Żydów Polskich, Dom Spotkań z Historią i firma Moiseum.

My Warsaw – Warszawa jest moja to innowacyjna aplikacja na smartfony, łącząca w sobie funkcję przewodnika, gry miejskiej i kompendium wiedzy na temat twórczości słynnego pedagoga. Ten nowoczesny „wehikuł czasu” zabierze użytkowników w podróż w czasie i przestrzeni. Dzięki technologii Augmented Reality (rzeczywistość rozszerzona) zobaczymy Warszawę oczami Janusza Korczaka. Zniszczone miasto odżyje w rękach użytkowników a forma gry wciągnie każdego. Aplikacja w przyszłości stanie się platformą, na której będzie można dodawać kolejne ścieżki zwiedzania i gry miejskie związane z Warszawą. Aplikacja zawiera także fragmenty tekstów Korczaka czytane przez lektora. Jest łatwa do ściągnięcia, wygodna w użyciu, dwujęzyczna i darmowa. Po instalacji dostępna offline, bez konieczności dostępu do Internetu; na IOS i Android. Pozostanie tylko wyruszenie w Warszawę Korczaka!

Czytaj także: Zobacz imprezy w Warszawie w najbliższym czasie!

 Korczak – człowiek naszych czasów?

Organizatorzy: Żydowski Instytut Historyczny

Program Żydowskiego Instytutu Historycznego ma na celu przywrócenie pamięci o niezwykłym dorobku Korczaka. Zasadniczym celem projektu będzie przedstawienie aktualności jego idei i praktyk wychowawczych wobec wyzwań współczesnego świata w kategoriach społecznych (wielokulturowość), obywatelskich (działalność organizacji pozarządowych) i systemowych (szkolnictwo). W ramach programu odbywa się m.in. cykl popularnonaukowych wykładów pod hasłem „Mój Korczak” w ramach Czwartków na Tłomackiem (styczeń-maj, październik-grudzień). Wśród gości m. in. Krystyna Starczewska (5.01), Wojtek Lasota (9.02), Olga Medvedev-Nathoo (8.03), Marta Ciesielska, Paweł Fijałkowski, Anna Sobolewska, Joanna Olczak-Ronikier.

 Korczak na językach świata podczas Nocy Muzeów (19.05.2012)

Organizator: Żydowski Instytut Historyczny

Happening z udziałem publiczności, młodzieży, aktorów i obcokrajowców mający na celu zapoznanie uczestników z fragmentami tekstów Korczaka i stworzenia wielokulturowego gwaru, w którym przeplatać się będą: język polski, hebrajski i jidysz.

Czytaj także: Zostań modelką! Przyjdź na casting do Elite Model Look Polska 2012 [WIDEO,ZDJĘCIA]

 Marsz Pamięci (22.07.2012)

Organizator: Żydowski Instytut Historyczny
W rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego organizujemy marsz dedykowany milionowi zamordowanych w czasie Zagłady żydowskich dzieci. Wierzymy, że takie upamiętnienie Zagłady będzie właściwą formą uczczenia tych dwóch rocznic – 70. rocznicy rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego i zarazem śmierci Korczaka i jego wychowanków.

 Międzynarodowa Szkoła Letnia Prawa dziecka – współczesne postulaty i rozwiązania w świetle koncepcji pedagogicznych Janusza Korczaka (wrzesień 2012)

Organizator: Katedra UNESCO im. Janusza Korczaka w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

Szkoła Letnia adresowana jest do zainteresowanych problematyką praw dziecka pracowników nauki (pedagogów, psychologów, socjologów) oraz działaczy Stowarzyszeń im. Janusza Korczaka z Polski i innych krajów.
Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim.

 Uroczyste obchody 100-lecia Domu Sierot (6-7.10. 2012)

Kulminacją Roku Korczaka w Warszawie będą obchody 100-lecia Domu Sierot z udziałem władz miasta, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz członków Komitetu Honorowego Roku Korczakowskiego. W programie m.in. otwarcie wystawy Korczakowskiej Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.

 Edukacja Alternatywna – Dylematy Teorii i Praktyki – Międzynarodowa Konferencja (19-21.10. 2012)

Konferencja pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN poświęcona będzie alternatywnym teoriom i praktykom edukacyjnym na świecie, w tym prawom dziecka i jego wychowawców.

Źródło: Materiały prasowe

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Materiał oryginalny: "Warszawa jest moja i ja jestem jej". Rok Janusza Korczaka w Warszawie - Warszawa Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie