Na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego zamieszczono we wtorek komunikat dotyczący kontroli prowadzonych w komendzie. Wśród jednostek nadrzędnych, które prowadziły kontrole był Wydział Kontroli Komendy Stołecznej Policji.
"Urządzenia bez badań technicznych"
- Kontrole dotyczyły legalizacji urządzeń stosowanych przez Wydział Ruchu Drogowego - poinformowała oficer prasowa KPP dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja.
Jak wykazała kontrola, część urządzeń nie miała odpowiednich badań technicznych, a mimo tego policjanci używali ich i wystawiali mandaty kierowcom. Chodziło o mierniki prędkości, czyli radary.
- Obecnie wszystkie urządzenia posiadają niezbędną legalizację. Kontrola dotyczyła m.in. okresu wcześniejszego. Niestety wykazała ona, że część z urządzeń, które czekały na badania były wykorzystane w służbie. W powyższej sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające – wskazała podins. Gromek-Oćwieja.
W związku ze sprawą sześciu policjantów zostało ukaranych mandatem za naruszenie przepisów ustawy o miarach.
- Komendant Powiatowy odwołał ze stanowiska naczelnika wydziału ruchu drogowego oraz jego zastępcę. Ponadto trwa postępowanie dyscyplinarne wobec wyżej wymienionych. Zastępca naczelnika został zawieszony – przyznała policjantka.
Na tym jednak nie koniec, Komendant Stołeczny Policji polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec zastępcy komendanta powiatowego, nadzorującego pion prewencji.
Mandaty zostaną cofnięte?
O to, co w tej sytuacji mają zrobić kierowcy, którzy otrzymali mandaty podczas kontroli z użyciem radarów bez badań, pytamy policję. Zostajemy jednak odesłani do kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
- Czynności wyjaśniające w tej sprawie cały czas trwają – zapewnia w rozmowie z nami podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja. – Jest w kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenie mowa w jakich okolicznościach może zostać cofnięty mandat.
Słyszymy, że policja nie wypowiada się w tej kwestii. Sytuacja kierowców wydaje się skomplikowana. Porady w tej sprawie szukamy w jednej z warszawskich kancelarii prawnych.
- Tak jak w przypadku każdego mandatu karnego, sprawca wykroczenia ma pełne prawo odmówić przyjęcia mandatu karnego, skutkiem czego organ prowadzący postępowanie zamiast zakończyć dany przypadek w postępowaniu mandatowym, skieruje wniosek o ukaranie do właściwego sądu. Jeżeli zatem istnieją uzasadnione wątpliwości, czy wykroczenie zostało stwierdzone w prawidłowy sposób, można rozważyć nieprzyjęcie mandatu karnego. Po skierowaniu sprawy do sądu, najpierw zwykle otrzymuje się wyrok nakazowy stwierdzający wykroczenie, wydany na posiedzeniu niejawnym. Wówczas, w ciągu tygodnia, należy złożyć jednozdaniowy sprzeciw i sprawa powinna być dalej rozpoznawana na zasadach ogólnych - tłumaczy w rozmowie z nami adwokat Natalia Grzelak. - W toku postępowania sądowego przeprowadzane są dowody, w tym w szczególności na wniosek osoby obwinionej – można tutaj dowodzić braku odpowiednich homologacji, np. można złożyć wniosek o opinię biegłego - dodaje.
Jednak jak wskazuje nasza rozmówczyni, w przypadku wydania wyroku skazującego, sprawca wykroczenia poniesie zdecydowanie wyższe koszty postępowania, niż w przypadku ukarania go wyłącznie mandatem.
Jak dowiadujemy się, sytuacja wygląda jednak inaczej w kwestii mandatów już wystawionych i przyjętych. Tutaj istnieją bardzo ograniczone możliwości ich cofnięcia.
- Samo niezapłacenie przyjętego mandatu nie powoduje, że mandat "znika" lub ulega uchyleniu z urzędu. Należność objęta mandatem karnym podlega osobnej egzekucji, na podstawie przepisów administracyjnych, przez naczelnika urzędu skarbowego. Przyjęcie mandatu powoduje, że staje się on prawomocny - przyznaje adwokat. - Drogą do jego wzruszenia jest złożenie wniosku o uchylenie mandatu, a to z uwagi na to, że grzywna została tym mandatem nałożona na czyn niebędący wykroczeniem skoro, w przypadku wadliwości urządzenia pomiarowego, nie dało się obiektywnie potwierdzić prędkości pojazdu. Niestety wniosek o uchylenie mandatu karnego można złożyć w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się mandatu, czyli w praktyce, od dnia jego otrzymania.
Cofnięcie mandatu może też nastąpić z urzędu, w takim przypadku bez znaczenia jest kwestia terminu. Tygodniowym terminem nie jest związany także organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę.
- Trudno jednak spodziewać się, że organy ścigania samodzielnie będą dążyły do wzruszenia wadliwych mandatów karnych, dawno już przyjętych i uregulowanych przez sprawców wykroczeń - dodaje Natalia Grzelak.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót