Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Ursynowa wyśmiali lapidarium. "To symbol tego jak dzielnica podchodzi do budowy parków". Lista kolejnych problemów w dzielnicy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Radni Ursynowa zorganizowali pod urzędem dzielnicy happening, wyśmiewający stworzone niedawno w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK lapidarium. Rzeźba land-art - jak opisują ją twórcy - zyskała popularność niemal w całym kraju. Zdaniem radnych jest jednak absurdem niczym z Barei i dodatkowo niebezpieczna. Zwrócili się też do władz dzielnicy z innymi postulatami.

Konferencja poświęcona była ursynowskim terenom rekreacji i zieleni. Jak powiedział Łukasz Błaszczyk, nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o lapidarium z Parku Cichociemnych - zyskało ono bowiem sławę na całą Polskę. Niestety nie do końca pozytywną sławę. - Postanowiliśmy pójść krok dalej i stworzyć nowe lapidarium. Upamiętniające niespełnione marzenia mieszkańców naszej dzielnicy jeśli chodzi o tereny rekreacji i zieleni na Ursynowie - dodawał.

Radni Ursynowa wyśmiali lapidarium. "To symbol tego jak dzie...

- Dodamy do naszego lapidarium trochę nowości, stąd pojawiła się taczka - mówił Błaszczyk ironicznie. Obok pojawiła się tablica. - Czym byłoby lapidarium bez tablicy? A na tej tablicy nasze postulaty i tematy, którymi dzielnica powinna się zająć - dodawał. Wśród tematów, które władze dzielnicy miały obiecywać, a nie wywiązały się z nich bądź są znacznie opóźnione znalazły się:

  1. Park Cichociemnych Spadochroniarzy AK
  2. Park nad tunelem POW
  3. Psia Górka
  4. Pływalnia na Zielonym Ursynowie
  5. Pełnowymiarowe boisko sportowe
  6. Przestrzeń kulturalna po zniknięciu Multikina
Happening radnych Ursynowa ws. lapidarium
Krzysztof Jedynak

- My nie chcemy, żeby Ursynów dalej był kojarzony z paździerzem i absurdem. Przebudowa parku, w którym znalazło się lapidarium, była krytykowana przez mieszkańców. Za dużo betonu, miał być naturalnym przedłużeniem Lasu Kabackiego, a tak nie jest - mówił Maciej Antosiuk. Kolejnym tematem jest opóźniona o kilka lat budowa parku nad tunelem POW, niezrealizowana pływalnia na ulicy Kajakowej, brak pełnowymiarowego boiska (w czerwcu takie utworzy SEMP, ale dzielnica nie ma) i problem dogęszczania zabudowy i nie stwarzania alternatywnej przestrzeni kulturalnej.

Psia górka kolejną kością niezgody

- To lapidarium to symbol tego jak dzielnica podchodzi do budowy parków. Kolejnym przykładem jest tzw. Park Polskich Wynalazców na Psiej Górce. Tam dzielnica chciała mieszkańcom zafundować wielkie lapidarium, zabudować go zbędnymi instalacjami i zabetonować pomimo licznych sprzeciwów - mówił Antoni Pomianowski. Radni apelowali by zostawić ten teren maksymalnie naturalny, odpuścić wydawanie środków na jego przebudowę, co pozwoli przekazać pieniądze np. na inną inwestycję.

Radny Piotr Antosiuk zwracał uwagę, że chociaż miasto i dzielnica nie miały wpływu na sprzedanie Multikina to teraz do nich oddolnie apelują o stworzenie nowej przestrzeni uwzględniającej miejsca spotkań czy restauracje w tej lokalizacji. W tym celu wystosowały petycję do władz miasta, którą podpisało już ponad 2500 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto