Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radziejów pamięta o swoim cichociemnym

Redakcja
Grób  "Ponara" w Radziejowie
Grób "Ponara" w Radziejowie Karol Szmagalski
Pamięci Antoniego Iglewskiego – Cichociemnego ps. „Antoni”, „Igła”, „Ponar”, „Suseł”, „Nieczuja”, „Vanadi”, „Kujawiak”, „Mazecki” – członka POW, powstańca wielkopolskiego, jednego z żołnierzy oddziałów specjalnych Polskich Sił Zbrojnych.

W poszukiwaniu śladówpo Antonim Iglewskim w Radziejowie
Spacerując po Radziejowie zatrzymałem się przy ulicy Zdrojek (obecnie Podgórna 4) ,tu dom gdzie urodził się Antoni Iglewski. Następnie moje kroki skierowałem na miejscowy cmentarz, gdzie spoczywa ten „cichociemny". Naprzeciwko cmentarza, przy ulicy Szkolnej na murach miejscowego Liceum Ogólnokształcącego znajduje się tablica pamiątkowa jemu poświęcona.
Był niezwykle przywiązany do naszej małej ojczyzny do Radziejowa miejsca swego urodzenia, gdy zmarł we Wrocławiu, kazał pochować się w Radziejowie. Jego najwierniejsi żołnierze (ze szczególnym podkreśleniem "Derenia" i "Trzaski") w zimę stulecia 1978/79 przewieźli trumnę z jego zwłokami do Radziejowa, do ukochanej Ziemi Kujawskiej skąd Jego Ród.
W Izbie Regionalnej Towarzystwa Miłośników Kujaw znajduje się kącik poświęcony "Ponarowi", budzi on duże zainteresowanie odwiedzających te Izbę. Krzysztof Wątrobicz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej wygłasza prelekcje dla różnych środowisk o tym bohaterskim człowieku.
Album fotek tutaj:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10201366807873063.1073741903.1259848402&type=3 
W Miechowie, w stronach gdzie działał wujek Szymona Szynkowskiego Antoni Iglewski, , jeden z 316 cichociemnych, dowódca Samodzielnego Partyzanckiego Batalionu Szturmowego "Suszarnia", Kujawiak rodem z Radziejowa, Antoni Iglewski, także Miechów o nim pamięta. Oto tablica jemu poświęcona.Miechów i Ziemia Miechowska były w okresie 200 lat matecznikiem polskiego czynu niepodległościowego . W bogatej przeszłości tego regionu na szczególne wyróżnienie zasługuje powszechna konspiracja antyniemiecka lat 1939-1945 i masowa działalność partyzancka wszystkich formacji zbrojnych Polski Podziemnej.Praca podziemna i walka zbrojna, najsilniej na tym terenie, organizacji - Armii Krajowej przechodzą do narodowych dziejów, wchodzą w lokalną i szerszą legendę.
Tak o Antonim Iglewskim mówi w wywiadzie Zygmunt Gardeła ps. „Granat" , dowódca plutonu dywersyjnego AK w Wolbromiu w latach 1943-1945 o konspiracji, akcji na Wolbrom i powojennej rzeczywistości cytuję:
„W 1943 r. oficerem dywersji Inspektoratu Rejonowego Miechów (do niego należał Wolbrom) został Antonii Iglewski pseudonim „Ponar„. To był „Cichociemny" – skoczek spadochronowy przysłany z Anglii. Tam został przeszkolony i zaopatrzony w sprzęt, pieniądze itp. Wylądował pod Kielcami i po paru miesiącach objął dowództwo nad poszczególnymi oddziałami partyzanckimi zgrupowanymi w lasach w okolicach Miechowa, Pińczowa, Wolbromia itd. "Ponar" zaczął też organizować różne szkolenia i ćwiczenia. "Ponar" to była bardzo ciekawa postać i warto wspomnieć o jego losach. Zaraz po wybuchu wojny zaczął organizować Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) na terenach pod okupacją sowiecką, potem aresztowany przez NKWD siedział m.in. w więzieniu Butyrki i Łubiance w Moskwie. Dostał karę śmierci, przesłuchiwał go nawet Beria. Po zwolnieniu zgłosił się do armii gen. Andersa i dotarł do Anglii. Po zrzuceniu do kraju jako "cichociemny" organizował sabotaż i akcje partyzanckie na naszym terenie. Po wojnie aresztowany przesiedział w komunistycznych więzieniach do 1956 roku, był torturowany. Zmarł w 1979 roku."
Szymon Szynkowski wraz z małżonką przebywał w Warszawie na Ursynowskim Dniu Cichociemnych.Tak o tym wyjeździe mówi:
W niedzielę 19 maja 2013 r., w Warszawie odbył się piknik edukacyjny o charakterze militarno-historycznym pn. Ursynowski Dzień Cichociemnych. W tym dniu po raz pierwszy na Ursynowie mieli zaszczyt i honor gościć Cichociemnych i ich rodziny, którzy z okazji Dorocznego Zjazdu Cichociemnych przyjechali do Warszawy z kraju i świata. Stało się tak za sprawą uchwały Zarządu Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy w sprawie podjęcia działań służących utworzeniu parku pomiędzy Lasem Kabackim, a górą Trzech Szczytów oraz nadania mu imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
Atrakcją była terenowa gra miejska pn. „CICHOCIEMNI", oraz skoki spadochronowe organizowane przez Jednostkę Wojskową GROM oraz spotkanie z Cichociemnymi Spadochroniarzami AK i Ich rodzinami. Było też obozowisko harcerskie oraz ognisko z pieśniami patriotyczno-harcerskimi . Pokazy uzbrojenia, grochówka wojskowa z kotła i wiele innych atrakcji.
A oto relacja ze spotkania z Cichociemnymi Spadochroniarzami AK i Ich rodzinami Szymona Szynkowskiego:
Od wielu lat, w trzecią niedzielę maja, Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej oraz ich krewni zjeżdżają z całego świata, aby na Cmentarzu Powązkowskim złożyć wieniec przy pomniku upamiętniającym bohaterskie czyny, chwałę i męstwo Cichociemnych. Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez honorowego kapelana Cichociemnych i Jednostki Wojskowej GROM ks. gen. Rudolfa Zubika, udaliśmy się do kościoła p.w. św. Jacka na Starym Mieście, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Cichociemnych. Po mszy spotkaliśmy się w Muzeum Niepodległości gdzie mieliśmy okazję zobaczyć film „Cichociemni" (1989) w reż. Marka Widarskiego. W spotkaniu uczestniczyli generał Stefan Bałuk oraz major Alojzy Józefowski. Tak było i 19 maja 2013 roku. W ramach Ursynowskiego Dnia Cichociemnych uczciliśmy pamięć cichych bohaterów II wojny światowej. Obok wielu atrakcji tego dnia, szczególne znaczenie miało spotkanie z cichociemnymi i ich rodzinami.
A oto refleksje Szymona Szynkowskiego:"Na zaproszenie Zespołu Historycznego Cichociemnych i Dowódcy Jednostki Wojskowej Grom - członkowie rodziny Cichociemnego Antoniego Iglewskiego ps Ponar w osobach: siostrzeniec Szymon Szynkowski z żoną Mirosławą siostrzenica Jadwiga Pogodzińska wzięli udział w Zjeździe Cichociemnych który odbył się 19 maja 2013 r. w Warszawie.
Spotkanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Cichociemnych i ! Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz odwiedzeniem grobów cichociemnych i powstańców warszawskich. Następnie wzięliśmy udział w Mszy Świętej w kościele Św. Jacka na ul. FretaPo Mszy Św. spotkanie w Zamku Królewskim w Arkadach Kubickiego i pokaz filmu "Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń". Na zakończenie wzięliśmy udział w pikniku historyczno-militarnym na Ursynowie z pokazem sprzętu wojskowego i skoków spadochronowych." 
Więcej o naszym „Bohaterze" można znaleźć w spisanych własnoręcznie wspomnieniach bohatera czasów wojny, jednego z 316 cichociemnych, dowódcę Samodzielnego Partyzanckiego Batalionu Szturmowego "Suszarnia", Kujawiaka rodem z Radziejowa, Antoniego Iglewskiego. Wydanych przez Wydawnictwo „Krukowiak" Redecz Krukowy i Okolice... Kraina Prastara - "Ponar" wspomnienia z lat 1939-1945, Tom XIV. To dzięki uprzejmości rodziny autora, a w szczególności Pana Szymona Szynkowskiego i jego małżonki Mirosławy, mamy okazję i możliwość prześledzić, dotąd nigdzie niepublikowane, wojenne losy ppłk A. Iglewskiego.
Gorąco zachęcam do sięgnięcia do tego wydania.
Wydawnictwo ma spory dotychczasowy dorobek wydawniczy. Na dzień dzisiejszy obejmuje on XXII tomów. Wśród nich znaleźć można: publikacje historyczne (m.in. tomy I, IV, V, IX,XIII, XIV), albumy ze zdjęciami (tomy II i III) a także książkę poświęconą legendom O Naszej Małej Ojczyźnie (tom VI) jak i zbiory Twórczości Poetów Kujawskich (tom VII).
Album fotek z wydawnictwa tutaj:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10201372944266469.1073741904.1259848402&type=3 
Warto przypomnieć ,że powstało w 2009 roku z inicjatywy właściciela i założyciela Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak" pana Janusza Borkowskiego. Od samego początku główną ideą która przyświecała założycielowi było krzewienie wśród lokalnej społeczności pamięci o bogatej historii Kujaw Wschodnich. Często bowiem jest ona nieznana, czy wręcz zapomniana, wśród mieszkańców tych terenów. Aby zrealizować ów cel, wydawnictwo mocą środków właściciela, wydaje kolejne tomy z serii „Redecz Krukowy i okolice... kraina prastara". Stanowią one bezcenne źródło informacji dotyczące terenów zlokalizowanych wokół wspomnianej w tytule serii miejscowości. 
KS. 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto