Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radziejowski skarb niedługo w Izbie Regionalnej

Redakcja
Izba Regionalna
Izba Regionalna Karol Szmagalski
Z przyjemnością należy poinformować, że zbiory Izby Regionalnej w najbliższym czasie wzbogacą się o „Radziejowski Skarb”. Co to jest.

Dnia 06.08.2012r. podczas rozbiórki zabudowań gospodarczych w Radziejowie przy ul. Toruńskiej 14 został odkryty skarb banknotów, który to przekazano do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznejw Radziejowie.Skarb składający się z 27 banknotów 20 i 50 –złotowych z okresu międzywojennego (najstarsze banknoty 50 –złotowe pochodzą z 1929r. a najmłodsze z 11 listopada 1936r.) był umieszczony w butelce zamurowanej w ścianie budynku gospodarczego a banknoty pozawijane w papierowe ruloniki. Łączna kwota banknotów to 630zł co stanowiło pod koniec lat 30-tych XX wieku około 4 pensje robotnika, 2-3pensje policjanta lub 2-3 pensje nauczyciela, natomiast zasiłek dla bezrobotnych w ówczesnym czasie na 4 osobową rodzinę wynosił około 80zł, kg masła kosztował 2zł, kg cukru 1zł, kg chleba 42 gr., kg słoniny 1,40zł, kg mięsa 1,70zł. Chowając taką kwotę pieniędzy w tak trwały sposób a więc zamurowując ją w butelce właściciel musiał czuć się bardzo zagrożony, co może wskazywać na rok 1939 jako rok ukrycia skarbu czyli tuż przed wybuchem lub początek II wojny światowej. W sposób pewny i jednoznaczny można podać tylko datę, przed którą skarb nie mógł zostać ukryty a więc datę emisji najmłodszych banknotów 11 listopad 1936r.
Znalezisko ma stosunkowo dużą wartość historyczną, natomiast małą wartość materialną dziś takie banknoty można kupić już za kilka zł. Już niedługo skarb zostanie przekazany do Izby Regionalnej w Radziejowie mieszczącej się w budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie i będzie można go zobaczyć na wystawie stałej.
W br. Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa obchodzi 50 lecie. Dzięki dużemu zaangażowaniu Pani Prezes Haliny Paczkowskiej, Izba Regionalna w Radziejowie mieszcząca się w pomieszczeniach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Franciszka Becińskiego jest coraz częściej odwiedzana i stanowi powrót do korzeni tego terenu. Wiele jest opracowań związanych z Radziejowem. Jest wielu ludzi , którzy przechodzą powoli w zapomnienie. Nie powinniśmy do tego dopuścić. Poszukujmy różne materiały związane z Radziejowem i starajmy się je upubliczniać. W tym roku Radziejów obchodzi 760 – lecie nadania praw miejskich. Od dłuższego czasu w Towarzystwie Miłośników Kujaw prowadzona jest w nim akcja – „Ocalić od zapomnienia".
KS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto