Rafał Trzaskowski podsumowuje połowę kadencji. Prezydent stolicy otrzymał absolutorium

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Krystian Dobuszyński
Rafał Trzaskowski podsumował swoją połowę kadencji na stanowisku prezydenta Warszawy. W czasie czwartkowego spotkania prezydent stolicy otrzymał absolutorium od warszawskich radnych.

Za udzieleniem absolutorium Rafałowi Trzaskowskiemu za wykonania budżetu w ubiegłym roku głosowało 40 stołecznych radnych, 17 było przeciwko, 2 się wstrzymało. W trakcie sesji Rady Warszawy, która odbyła się w czwartek prezydent stolicy przedstawił raport o stanie miasta. Podsumowana została połowa kadencji Trzaskowskiego.

Z powodów oczywistych chciałem skupić się dzisiaj na kwestiach związanych z wyzwaniem pandemii. Był to dla wszystkich mieszkańców naszego miasta bardzo trudny czas, często okupiony dramatem utraty bliskich nam osób – przekazał prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski podał raport o stanie miasta

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego, miasto w tak trudnym czasie pandemii, pokazało swoją siłę. Prezydent przedstawił dane z Biura Spraw Obywatelskich i Administracji na dzień 31 stycznia bieżącego roku, według których w Warszawie zameldowanych jest 1 693 588 mieszkańców, z czego 1 638 014 na pobyt stały, a 55 574 na pobyt tymczasowy. Względem roku poprzedniego liczba osób zameldowanych w stolicy spadła o 13 110. W ubiegłym roku w Warszawie przebywało 35 742 cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, następnie Wietnamu i Białorusi.

Wiemy także jakie były dochody miasta. Na koniec roku 2020 wyniosły one 18 mld 557 mln, a wydatki 20 mld 226 mln. Jak poinformował Rafał Trzaskowski, w związku z sytuacją epidemiczną zmniejszyły się m.in. wpływy miasta ze sprzedaży biletów Warszawskiego Transportu Publicznego (o 36,4%), opłat parkingowych (39,3%), podatku od czynności cywilnoprawnych (4,6%) oraz udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (4,8%). Natomiast na same działania związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków pandemii Warszawa wydała w sumie 144,9 mln zł. Miasto zakupiło m.in. sprzęt o wartości 7,7 mln zł i środki ochrony osobistej za 20 mln zł.

Prezydent w czasie sesji zapewniał, że władze miasta podejmowały liczne działania na rzecz ochrony przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią. Chodzi m.in. o obniżenie stawki za dzierżawę i wynajem miejskich nieruchomości. To znalazło odzwierciedlenie we wpływach w budżecie.

W ubiegłym roku w Warszawie podatki za rok 2019 zapłaciło 1 mln 430 tys. osób, czyli o 51 tys. więcej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. Okazuje się, że był to największy roczny przyrost nowych podatników.

Za nami rok, który przyniósł wiele zmian i wiele nowych pytań dotyczących konsekwencji pandemii dla przyszłości Warszawy. Wyjście z tego trudnego okresu wymagać będzie od nas rozwagi, umiaru i szczególnego namysłu w doborze priorytetów. Mimo nowych problemów nigdy nie stracimy z oczu tego co zawsze jest najważniejsze – rozwoju miasta i dobra jego mieszkańców – zadeklarował Trzaskowski.

W czasie czwartkowej sesji rady miasta warszawscy radni zajmowali się projektem uchwały ws. udzielenia prezydentowi stolicy wotum zaufania z tytułu rozpatrzenia raportu o stanie miasta oraz uchwałą dotyczącą zatwierdzenia sprawozdania finansowego, a tym samym udzielenia Rafałowi Trzaskowskiemu absolutorium z wykonania budżetu za 2020 rok.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie