Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy walczy o reelekcję. Przedstawiamy sylwetkę urzędującego gospodarza stolicy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Rafał Trzaskowski, czyli urzędujący prezydent Warszawy ubiega się o reelekcję. W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi przedstawiamy jego sylwetkę. Kim jest, jakie ma wykształcenie, jak przebiegała jego kariera polityczna i co chce obiecać mieszkańcom stolicy? Przypominamy najważniejsze informacje o prezydencie Trzaskowskim.

Spis treści

Rafał Trzaskowski? Wiek, pochodzenie, wykształcenie

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Uczęszczał do warszawskiego XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Warszawie. W 1996 został absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także:

 • filologię angielską na Wydziale Neofilologii UW (1996),
 • studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie (1997),
 • był stypendystą Uniwersytetu Oksfordzkiego (1995) oraz Instytutu Unii Europejskiej Studiów nad Bezpieczeństwem w Paryżu (2002).

W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W 1989 roku przed pierwszymi częściowo wolnymi wyborami, jeszcze jako uczeń liceum, zgłosił się jako wolontariusz do pomocy w biurze stołecznego Komitetu Obywatelskiego w kawiarni „Niespodzianka” przy placu Konstytucji 6.

Kariera polityczna

W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (PE), a w 2009 roku uzyskał mandat europosła. Został członkiem frakcji Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych. Pracował również w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Rok później, w 2010 roku został też szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz w trakcie kampanii samorządowej. W 2013 roku został powołany na ministra administracji i cyfryzacji. 24 września 2014 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnego za sprawy europejskie. Jednocześnie, w rządzie Ewy Kopacz, pełnił funkcję pełnomocnika premiera do spraw Rady Europejskiej.

W 2015 roku startował jako "jedynka" PO w okręgu krakowskim. W listopadzie 2017 roku został zaprezentowany jako kandydat PO na prezydenta Warszawy. Wcześniej namaściła go na to również Hanna Gronkiewicz-Waltz, która mówiła publicznie, że byłby jej bardzo dobrym następcą. W głosowaniu z października 2018 zwyciężył w I turze, zdobywając 56,67% i obejmując urząd prezydenta stolicy. 15 maja 2020, po uprzedniej rezygnacji kandydatki Koalicji Obywatelskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Rafał Trzaskowski został przedstawiony jako nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta RP. Uzyskał w pierwszej turze drugi wynik i zmierzył się z prezydentem Andrzejem Dudą w II turze wyborów. Uzyskał 48,97% głosów ważnych i przegrał z dotychczas urzędującym prezydentem.

Oświadczenie majątkowe Rafała Trzaskowskiego

W oświadczeniu majątkowy opublikowanym na stronie urzędu miasta st. Warszawy wynika, że Rafał Trzaskowski posiada:

 • 92 250 zł oszczędności (w tym III filar),
 • 8 800 euro oszczędności,
 • mieszkanie o powierzchni 79 m2, warte 1 mln zł (współwłaściciel), mieszkanie 103,5 m. kw. (wartość 1,1 mln zł, współwłaściciel), mieszkanie 38 m. kw. (350 tys. zł., umowa dożywocia na rzecz osoby trzeciej, majątek odrębny małżonki), działka 919 m. kw. (70 tys. zł, własność 1/2, majątek odrębny małżonki),
 • Volvo XC70 (2011).

Ponadto dochody z ostatniego oświadczenia majątkowego jakie uzyskał:

 • ZAiKS - 31 599,98 zł,
 • Collegium Civitas - 40 756 zł,
 • Związek Artystów "Stoart" - 5 898,76 zł,
 • Polskie Radio - 316,71 zł,
 • Urząd miasta - 260 469,54 zł,
 • Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego - 2476,85 zł,
 • prawa autorskie - 904 zł.

Rafał Trzaskowski - życie prywatne

Jego pradziad Bronisław Trzaskowski był językoznawcą, nauczycielem i dyrektorem szkoły w Tarnowie, zakładał pierwsze żeńskie gimnazja w Polsce. Rodzicami Rafała Trzaskowskiego byli pianista i kompozytor jazzowy Andrzej Trzaskowski (zm. 1998) oraz Teresa z domu Arens (zm. 2019). W czerwcu 2002 ożenił się z Małgorzatą, absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jego żona w latach 2007–2019 była zatrudniona w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie zajmowała się m.in. promocją miasta oraz pracowała w Biurze Rozwoju Gospodarczego (w związku z wyborem jej męża na prezydenta Warszawy zrezygnowała z pracy w stołecznym ratuszu i w kwietniu 2019 otrzymała urlop bezpłatny).

Rafał Trzaskowski ma dwójkę dzieci Aleksandrę (ur. 2004) i Stanisława (ur. 2009). Jak sam wielokrotnie wspominał mieszka na Kabatach w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Na jednym ze spotkań z mieszkańcami, na Mokotowie, przyznał, że jego babcia mieszkała na ulicy Rakowieckiej przy ul. Puławskiej i często bywał w tych rejonach.

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego

Na czym skupia się urzędujący prezydent walczący o reelekcję? W weekend opublikował hasło swojej kampanii "Po prostu Warszawa".- Gdy inni kandydaci szukają pomysłu na siebie, ja mój pomysł na miasto po prostu realizuję z Wami od ponad pięciu lat - informuje prezydent. Jakie są priorytety Rafała Trzaskowskiego?

 • obecny prezydent Warszawy wielokrotnie podkreślał, że jednym z najważniejszych elementów jego kadencji jest stawianie na transport publiczny. W ramach tego inwestuje w kolejne projekty związane z nowymi liniami tramwajowymi (tramwaj na Wilanów, tramwaj do dworca zachodniego) czy budową i planami rozbudowy sieci metra,
 • Nowe Centrum Warszawy to jeden z największych projektów obecnego gospodarza stolicy. Jak sam podkreśla chodzi o zazielenianie skwerów, placów i ulic. Mają one być bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów, bardziej uporządkowane a ruch uspokojony, w planach jest przebudowa wielu warszawskich ulic, dla kilku z nich projektu już zrealizowano,
 • bezpieczeństwo - jak pokazują kolejne badania Barometru Warszawskiego przygotowywane przez ratusz mieszkańcy stolicy czują się w swojej okolicy i całym mieście bardzo bezpieczni.
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto