Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd Polski Kobiet: wyścigami zachęcają do mammografii

Redakcja
To pierwszy taki rajd w Polsce. Tutaj nie liczą się szybkie auta oraz piękne kobiety, chociaż jednych i drugich nie brakuje. Rajd Polski Kobiet ma przede wszystkim uświadomić, jak ważne są cykliczne badania.

Verva Street Racing 2011 w Warszawie. Zdjęcia


Statystyki wskazujące zachorowalność kobiet na raka w Polsce wciąż są bardzo wysokie. Skuteczność walki z chorobą w znacznej mierze zależy od tego, czy nowotwór został odpowiednio wcześnie wykryty. Dlatego w sobotę z Warszawy wyjechał bardzo nietypowy rajd, który ma rozpropagować przeprowadzanie cyklicznych badań takich jak mammografia czy USG piersi.

Udział w Rajdzie Polski Kobiet zadeklarowało wiele znanych kobiet m.in. Agnieszka Maciąg, Jolanta Fajkowska, Iwona Guzowska, Anna Dereszowska, Agata Młynarska i Dorota Kamińska.

- Zdecydowałam się wziąć udział z dwóch powodów. Po pierwsze pracuję dla fundacji zajmującej się profilaktyką chorób onkologicznych, głównie raka szyjki macicy - mówiła Małgorzata Stelmach, podczas piątkowej prezentacji ekip. - Drugi powód to przyjemność, gdyż jest to niesamowite wyzwanie, ale także próba zmierzenia się z własnymi słabościami - dodaje. Pani Małgorzata stworzyła zespół z kobietą, która jest w trakcie leczenia choroby nowotworowej.

Komandorem rajdu został Wojciech Prószyński, prezes zarządu Automobil Klub Centrum z Warszawy, znany chociażby z organizacji takich rajdów jak Ogólnopolskie Kryterium Asów czy „Rajd Barbórki Warszawskiej”. Głównymi gośćmi rajdu zostali Martyna Wojciechowska i Jarek Kazberuk, którzy w 2002 roku ukończyli wyczerpujący rajd Paryż-Dakar.

Rajd Polski Kobiet wyruszył w sobotę 18 czerwca o godzinie 8.00 z pod hotelu Bristol. Zawodniczki miały do pokonania trasę z Warszawy przez Wyszków, Łomżę i Tykocin do Białegostoku.


Rozmowa z dr Krystyną Backiel, organizatorką rajdu:


Skąd pomysł na taki rajd ?

Już od kilku lat zamierzałam zorganizować Rajd Polskich Kobiet, ale jakoś nie mogłam się za to zabrać. Nieszczęśliwe zdarzenie, a dokładnie śmierć mojej koleżanki z uczelni, było momentem przełomowym. Stwierdziłam że muszę coś zrobić. W lutym tego roku postanowiłam zorganizować ten rajd dla niej oraz dla innych chorych kobiet.

Czy trudno jest w Polsce zorganizować taki rajd ?

Bardzo trudno... Na przeszkodzie w organizacji stały przepisy, zdobywanie wszystkich zezwoleń i pozwoleń trwa w Polsce bardzo długo. Tym bardziej, że organizacją rajdu zajmowały się tylko dwie osoby.

Słyszałem że na trasie mają być jakieś zadania? Czego będą dotyczyć?

Ponieważ rajd jest rajdem charytatywnym, ukierunkowanym na rozwój świadomości w zakresie potrzeby przeprowadzania badań profilaktycznych to zadania specjalne będą również związane z tym tematem.

Czy Martyna Wojciechowska będzie brała czynny udział w rajdzie ?

Martyna Wojciechowska oraz Jarek Kazberuk pojadą jako dobry duch rajdu, będą krążyli między uczestniczkami pomagając oraz doradzając im w czasie w rajdu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto