Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd rowerowy TMK za nami [zdjęcia]

Redakcja
Rajd rowerowy
Rajd rowerowy Karol Szmagalski
17 czerwca 2013 roku. Piękny , słoneczny dzień. Grupa cyklistów z rynku w Radziejowie wyruszyła w rajd rowerowy na trasie: Radziejów- Dobre-Krzywosądz-Byczyna-Radziejów., aby uczcić 150 rocznicę powstania styczniowego (1963-2013).

Jest to rajd zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Kujaw we współdziałaniu z Miejskim Zespołem Szkół w Radziejowie pod patronatem burmistrza Miasta Radziejowa szlakiem powstania styczniowego. Obok elementów czysto rekreacyjnych były też elementy edukacyjne, uczestnicy otrzymali folder edukacyjny o powstaniu.
A oto reportaż z tego rajdu.
 
W toku rajdu jego uczestnicy zatrzymali się w Krzywosądzy przy : zabytkowym drewnianym kościele z XIX wieku oraz dworze rodziny Modlińskich, gdzie siedzibę miał pierwszy dyktator powstania generał Ludwik Mierosławski a także w pobliskim lesie wsi Borowo przy zbiorowej mogile 18 powstańców poległych w bitwie pod Krzywosądzą. Następnie w Byczynie na cmentarzu parafialnym przy : mogiłach Franciszka Becińskiego Patrona PG nr 1 i MPBP w Radziejowie, Bartłomieja Nowaka przywódcy chłopskiego w czasie powstania, jak i Jana Kalafusa wieloletniego Prezesa Towarzystwa Miłośników Kujaw. W Byczynie odwiedzili miejscowy kościół jak i pozostałość po wiatrakach. W Byczynie był postój przy żurku i kiełbasce , były rozmowy.
Z trasy rajdu, warto przypomnieć.
W dniu 19 lutego 1863 r. oddział powstańczy został zaatakowany przez wojska rosyjskie dowodzone przez płk Schiller-Schuldnera. Powstańcy bronili się na skraju lasu krzywosądzkiego, skąd mimo kontrataków zostali wyparci. Walczyli także koło kościoła i dworu. Wycofali się w kierunku wsi Dobre, gdzie doszło do dalszych walk. Z Krzywosądzą wiążę się nazwisko gen. Ludwika Mierosławskiego , który w lutym 1863 r. przybył do dworu w Krzywosądzu gen. Ludwik Mierosławski .( Był dyktatorem powstania mianowanym przez Rząd Narodowy mianował). Wraz z nim znajdowało się 60-80 osób, głównie z emigracji. Zebrało się ok. 100 słabo uzbrojonych powstańców (trochę broni myśliwskiej i kosy). Po walkach pod Krzywosądzem, powstańcy wycofali się do oddalonej o ok. 3 km. wsi Dobre, gdzie doszło do drugiej fazy bitwy. Polacy zatrzymali kozaków, ale nie wytrzymali natarcia rosyjskiej piechoty. Walczono w obejściach dworskich. Rannych powstańców dobijano, a ich ciała wrzucano do jeziora. W tej masakrze brali udział miejscowi chłopi. Niektórzy z nich podobno dostali medale „За усмирение польского мятежа”
Poległych powstańców pochowano na skraju lasu krzywosądzkiego koło wsi Borowo. Na ich mogile był niczym nieoznaczony kopiec. Dopiero w 1916 r., podczas okupacji niemieckiej, można było upamiętniać mogiły powstańców . W mogile zbiorowej spoczywa 18 nieznanych Powstańców Styczniowych poległych 19.02.1863 w bitwie pod Krzywosądzą.
Dnia 19 lutego 1863 do Byczyny zdołała dotrzeć partia Mielęckiego (ok. 350 powstańców) idąca na odsiecz oddziałowi Ludwikowi Mierosławskiemu stacjonującemu w Krzywosądzy. Praktycznie było już po bitwie pod Krzywosądzą i Mielęcki wycofał się do Płowiec.
 
Byczyna -Historia wsi jest znana od pierwszej połowy XIII w. W roku 1262 wymieniona jest w przywileju księcia Kazimierza. Byczyna początkowo należała do dóbr biskupów włocławskich. Miejscowość jest położona około 5 km na północny-wschód od Radziejowa. Pierwsze wzmianki o Byczynie pochodzą sprzed 1257 r. W 1325 r. erygowano tu parafię i drewnianą świątynię p.w. św. Jadwigi i św. Aleksego. Niektóre źródła podają, że, obok św. Jadwigi, patronką świątyni była N.M.P. Królowa Polski. Kościół w Byczynie wzmiankowany był już w 1326. W średniowieczu przy kościele parafialnym funkcjonował szpital – przytułek dla starców i osób chorych. Kościół parafialny (drewniany) pierwotnie pw. św. Aleksego i św. Jadwigi po pożarze odbudowany został w 1684 roku. Nowy kościół drewniany wybudowano 1780 r., a murowany w stylu neogotyckim pw. św. Jadwigi i NM Panny wybudowano w latach 1880-1882. Kościół wybudowany został staraniem proboszcza ks. Emiliana Dąbskiego. Kościół ten poświęcił w 1882 biskup kujawski Wincenty Popiel, gdy proboszczem był ks. Leon Michalski. Parafia w tym czasie liczyła 2100 wiernych. W kościele znajdują się trzy ołtarze, a w oknach kolorowe witraże. Wnętrze kościoła jest malowane. Na sklepieniu prezbiterium przedstawiona jest alegoria zmartwychwstania Korony Królestwa Polskiego.
Do jej najcenniejszych zabytków należy rokokowa XVIII- wieczna chrzcielnica z rzeźbą anioła podtrzymującego czarę.
To także zabytkowe organy, w których  wymieniono siedem głosów, piszczałki drewniane, klawiaturę i registry. Kościelne organy zbudował Mateusz Mielczarski, warszawski mistrz w 1854 roku, poprzednie remonty przeprowadzili w 1881 roku Władysław Królikowski z Włocławka i w latach 90. ubiegłego stulecia Kazimierz Chojnacki z Cyprianki. Natomiast ostatnia renowacja trwająca od ubiegłego roku to dzieło Mirosława Jakubowskiego z Włocławka.
 
Na cmentarzu w Byczynie pochowany jest Franciszek Beciński (1897-1975) – poeta, piewca Kujaw oraz Bartłomiej Nowak (1823-1890) – chłopski przywódca powstania styczniowego na Kujawach. We wsi były dwa wiatraki (koźlak i paltrak) drewniane użytkowane jeszcze po II wojnie światowej .Po jednym pozostały fundamenty. W 1929 właścicielami wiatraków byli K. Rataj i J. Stępiński.
 
 
Udana i miła impreza i niezwykle pożyteczna.
Więcej fotek tutaj:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10201582508225437.1073741933.1259848402&type=3

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto