Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakowiecka 21: Dawny sierociniec nabrał w końcu blasku

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Krystian Dobuszyński
Zabytkowy neogotycki budynek przy Rakowieckiej 21 nabiera kształtu. Po latach skomplikowanej historii, wszystko wskazuje na to, że od początku kolejnego roku szkolnego będzie siedzibą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Dalsza część tekstu poniżej.

Sierociniec i dom dziecka

Gmach budynku przy Rakowieckiej 21 powstał w latach 1899 - 1901 według projektu autora oprawy Hali Mirowskiej, Władysława Kozłowskiego. Pierwotnie pod adresem tym mieścił się sierociniec, który ufundowano ze spadku warszawskiego filantropa Edwarda Czabana. Warszawskie Towarzystwo Dobroczynne, które działało w budynku, było pierwszą tego rodzaju organizacją działającą na ziemiach polskich pod zaborami. Jeszcze przed wojną, na Rakowieckiej 21 działał sierociniec dla dziewcząt i męskie gimnazjum, a po wojnie Dom Dziecka nr 4 oraz Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.

Rakowiecka 21: Dawny sierociniec nabrał w końcu blasku

Neogotycki gmach zaczął przeżywać drugie życie wraz z rozkwitem kina w ostatnich latach. Długo nieremontowany gmach stanowił ciekawe tło dla filmów i seriali historycznych osadzonych w relacjach między wojennych i wojennych. Kręcono tu m.in. Czas honoru. Niestety, od wielu lat budynek stał opuszczony i niszczał. Zabytek należał do miasta, lecz został sprzedany Ministerstwu Kultury, który zadecydowało o przeniesieniu pod ten adres Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Problemem był jedynie zły stan samego budynku.

Kamień węgielny i co dalej?

Zaprojektowania nowej części Rakowieckiej 21 (na tyłach budynku) podjęła się pracownia Tomasza Koniora z Katowic, zaś za wykonanie niezbędnych prac odpowiedzialna była firma Alstal. W rezultacie zabytkowy budynek miał wtopić się w cały nowoczesny kompleks i stać się jedną z najnowocześniejszych siedzib tego typu. Na tyłach budynku zaprojektowano jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych.
Szkoła miała być gotowa we wrześniu 2019. Kamień węgielny wmurowano w kwietniu 2018 roku, w obecności ministra kultury oraz pracowników szkoły.

Problemy z finansami?

Pierwsze problemy pojawiły się latem 2018 roku, gdy zabrakło pieniędzy na wypłaty dla pracowników. -w tym momencie nie wpuszczają nas na budowę. Jesteśmy bez środków do życia. My przespaliśmy noc na parkingu - mówił radiu RDC w lipcu 2018 roku jeden z robotników. Na lodzie budowlańców pozostawił podwykonawca Alstal, firma Pamara. Spółka nie wywiązała się z umowy i zniknęła. Pracownicy pozostali przez kilka tygodni bez wypłat, część z nich zmuszona była do skorzystania z pomocy organizacji pozarządowych, które zapewniły pracownikom dach nad głową oraz żywność.

Kolejne problemy pojawiły się rok później, gdy na tyłach zabytku powstała sala koncertowa. Nowoczesny gmach zaczął budzić niepokój mieszkańców. Z terenu budynku zniknął ogród, wycięto także stare, rosnące na posesji dęby. Dodać jednak należy, że w budynku zlokalizowana będzie także ogólnodostępna sala koncertowa dla mieszkańców Warszawy.

-Inwestycja powstaje na bazie dwóch projektów. Osobno projektowana była modernizacja zabytkowego budynku, osobno projektowana była sala koncertowa. Wszystko odbywa się pod okiem konserwatora zabytków - tłumaczyła w Radiu RDC w 2019 roku, Małgorzata Wierzbicka – koordynator prac przy Rakowieckiej. Przeszkodą był też fakt, że znaczna część budynku ma status zabytku, co dodatkowo utrudnia wykonywanie prac na miejscu.

Finalnie, czas realizacji przesunął się o prawie rok. Na ten moment przeprowadzka szkoły planowana jest wakacje, a otwarcie szkoły we wrześniu 2020 roku. Wtedy też będziemy mogli poznać ostateczny wygląd zarówno zabytkowego budynku, jak i nowo wybudowanej części.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto