Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców. Pozycja Warszawy znacząco się poprawiła. Które miejsce zajęła stolica?

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców w 2021 roku. Właśnie opublikowano coroczny raport przygotowany przez Yanosika i Oponeo. Zestawienie podsumowuje stopień otwartości miasta na codzienne potrzeby kierowców. Ocenie poddawane są m.in. aktualne ceny paliw, koszty ubezpieczenia czy wymiany opon, dostępność miejsc parkingowych. Które miejsce w rankingu zajęła Warszawa? Sprawdźcie w tekście poniżej.

Oponeo i Yanosik po raz kolejny stworzyli ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Podsumowanie 2021 roku wyłoniło miasta z dwóch kategorii - powyżej i poniżej 300 tysięcy mieszkańców. Każde z nich zostało poddane ocenie specjalistów w ośmiu różnych kategoriach - prędkości jazdy, aktualnych cen paliw, kosztów ubezpieczenia, liczby kolizji, kosztów wymiany opon, dostępności miejsc parkingowych, carsharingu i infrastruktury przyjaznej pojazdom elektrycznym.

Każda kategoria jest punktowana - dla miast z liczbą mieszkańców powyżej 300 tysięcy od 1 do 9 punktów, a dla miast z liczbą mieszkańców poniżej 300 tysięcy od 1 do 10 punktów. Carsharing oraz a koszt wymiany opon są wyjątkiem i są oceniane w skali od 1 do 6 punktów - tłumaczą eksperci.

Ranking najbardziej przyjaznych miast dla kierowców. Pozycja...

W zeszłym roku Warszawie przyznano szóste miejsce (32 punkty). Natomiast w tym roku stolica znacznie umocniła swoją pozycję i zajęła 3 miejsce wśród miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców z liczbą 38 punktów. Gdańsk, który uzyskał 47 punktów, został uznany jako miasto najbardziej przyjazne kierowcom, zaś na drugim miejscu uplasowała się Łódź - 42 punkty.

W kategorii miast z liczbą mieszkańców poniżej 300 tysięcy to Częstochowa zajęła pierwsze miejsce, z liczbą 51 punktów. Na podium znalazły się również: Sosnowiec, który uzyskał 50 punktów oraz Rzeszów z liczbą 48 punktów.

mat. pras.

W rankingu z 2021 roku najlepiej jeździło się w centrum Warszawy, Gdańska, Lublina, Katowic i Torunia - kierowcy poruszali się w tych miastach ze średnią prędkością 34 km/h. Mając również na względzie bezpieczeństwo kierowców, twórcy Yanosika sprawdzili liczbę wypadków i zdarzeń drogowych, które zgłoszono w aplikacji. Najwięcej kolizji wystąpiło w Warszawie - 15,5 na 1000 mieszkańców oraz 27 854 w roku.

Mieszkańcy stolicy mają też najbardziej rozwiniętą infrastrukturę Park N Go, czyli miejsce parkowania pojazdu w wyznaczonej strefie, umożliwiającej szybką przesiadkę do komunikacji zbiorowej. Warszawa oferuje im 15 parkingów z 4 522 miejscami. Ponadto wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 300 tysięcy, to Warszawa oferuje kierowcom pojazdów ekologicznych najwięcej stacji ładowania (177).

Eksperci sprawdzili ceny paliw w ubiegłym roku w polskich miastach. Okazuje się, że najtańsze paliwo mogli tankować kierowcy z Łodzi, Wrocławia oraz Poznania. Najdroższe tankowanie czekało na zmotoryzowanych w Warszawie, Szczecinie oraz Gdańsku. Różnice w kwotach za popularną benzynę 95-oktanową wahały się od 8 do 20 groszy za litr.

Również najdroższą polisę do opłacenia mieli zmotoryzowani Polacy w Warszawie (722 zł). Najtańsze OC płacili kierowcy z Lublina (590 zł), Krakowa (606 zł) oraz Łodzi (653 zł).

mat. pras.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto