Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport o stanie miasta. Warszawa jest kobietą, ma 35 lat i mieszka na Mokotowie

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Raport o stanie miasta. Ratusz po raz pierwszy przygotował zestawienie szczegółowo podsumowujące zeszły rok. Jest w nich sporo liczb, statystyk oraz danych. Na ich podstawie można określić, kim jest statystyczny mieszkaniec Warszawy. Dalsza część artykułu poniżej.

Warszawa i jej mieszkańcy

Raport liczy 195 stron z czego mniej więcej połowa to konsultacje na temat budżetu partycypacyjnego oraz lista uchwał z zeszłego roku. Pozostałą część podzielona na kategorię, m.in. Warszawa i jej mieszkańcy, budżet dla Warszawy, edukacja czy infrastruktura techniczna.

- Raport pokazuje Warszawę taką, jaką była w roku 2018. Wskazuje, z czego możemy być dumni, ale też obszary, w których musimy zrobić więcej - pisze Rafał Trzaskowski we wstępie do podsumowania.

Jednym z ciekawszych rozdziałów przepastnej księgi jest "Warszawa i jej mieszkańcy". Dowiadujemy się z niego, że w stolicy mieszka 1,769 mln osób. Najwięcej na Mokotowie (217 tys.), najmniej w Rembertowie (24 tys.). Co ciekawe, w całej Warszawie zameldowanych jest "jedynie" 1,637 mln. Różnica wynika zapewne z braku przestrzegania obowiązku meldunkowego, który jest przeżytkiem z czasów PRL. Ratusz podaje również, że w stolicy mieszka 33 tys. cudzoziemców.

Najliczniejszą grupą w stolicy są kobiety w przedziale wiekowym 35-39 lat. Jest ich 90 465 (mężczyzn - 81 tys.). Co ciekawe, drugą silną grupą są ich ojcowie i matki z przedziału 60-64 (łącznie 127 tys.) i 65-69 (łącznie 114 tys.). Wyraźnie widać także tzw. "echo wojenne", czyli mniejszą populację warszawiaków w przedziale 50-54 i 55-59.

W raporcie czytamy, że coraz większą liczbę mieszkańców stanowią seniorzy. Warszawa się starzeje, ponieważ poprawia się średnia długość życia. Co ciekawe, według danych GUS liczba mieszkańców stolicy będzie się zwiększać. W 2030 roku w mieście będzie mieszkać 1,844 mln, a w 2050 (dane PAN) nawet 2,26 mln.

Największą dzielnicą Warszawy - pod względem powierzchni - jest Wawer (79,7 km kw.), a najmniejszą Żoliborz (8,5 km km.). Ponad połowę powierzchni Warszawy (dokładnie 29 452 ha) stanowią tereny zabudowane i zurbanizowane; 23 proc. grunty rolne; 16 proc. lat; 3,4 proc. grunty pod wodami.

Gęstość zaludnienia Warszawy wynosi 3421 os/km kw. Najwięcej na Ochocie (aż 8521 os/km kw.), najmniej w Wawrze (961 os/km kw.).

ZOBACZ TEŻ: Park Moczydło. Otwarcie projektu za 25 mln zł już 15 czerwca. Odwiedziliśmy wyremontowany park wodny

Park Moczydło, Warszawa. Otwarcie projektu za 25 mln zł już ...


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto