Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz zapowiada nową ortofotomapę Warszawy. Każdy odnajdzie tam swój dom. Niezwykłe zdjęcia miasta

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Jak wyglądają z „lotu ptaka” najważniejsze warszawskie zabytki, gdzie znajduje się najwięcej terenów zielonych i czy każdy może zlokalizować swój dom lub blok? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w stołecznym serwisie mapa.um.warszawa.pl. Ratusz pochwalił się nową ortofotomapą Warszawy, która powstała na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną 2022 r. Nam jednak, jak dotąd, mapy nie udało się odnaleźć.

Ortofotomapa - co to?

Co w zasadzie ma udostępnić miasto? Ortofotomapa to zespół przetworzonych zdjęć lotniczych, dopasowanych do jednolitej skali. Dzięki nim możemy zobaczyć miasto z góry. Nowa ortofotomapa została opracowana dla całego obszaru miasta – wraz z jego obrzeżami. Obejmuje ona obszar stolicy o łącznej powierzchni ok. 550 km kw. Do przygotowania tak dużej mapy potrzebnych było 27 657 pojedynczych zdjęć lotniczych. Zostały one wykonane z pokładu samolotu Partenavia P-68, który leciał nad Warszawą na wysokości ok. 1600 metrów – ze średnią prędkością około 220 km/h.

Ratusz zapowiada nową ortofotomapę Warszawy. Każdy odnajdzie...

Problem jednak w tym, że w serwisie mapowym, gdy wchodzimy w zakładkę "Warszawa ukośna", a następnie "Ortofotomapa" nadal dostępne są jej różne wersje z lat 2010 - 2021, ale najnowszej nie ma. Być może to jednak jakiś błąd lub problem techniczny. Bowiem od 10 maja właśnie miała pojawić się najnowsza mapa - o czym ratusz poinformował nas mailowo.

Jak powstaje specjalna mapa i jaką pełni funkcję?

Zdjęcia zostały zrobione 13 kwietnia oraz 9, 10 i 11 maja 2022 r. Taka rozpiętość terminów wynikała z warunków pogodowych oraz zasad organizacji ruchu lotniczego nad Warszawą. Zdjęcia lotnicze to jedna z najlepszych dostępnych technologicznie form zrobienia szczegółowej i wiarygodnej, a przede wszystkim przystępnej w odbiorze informacji o topografii całego miasta.

materiały prasowe

Po komputerowym przetworzeniu i opracowaniu ortofotomapy są cennym źródłem informacji wykorzystywanym zwłaszcza w celach: przyrodniczych (np. charakter terenów zielonych i rodzaj gatunków drzew), komunikacyjnych (gęstość siatki komunikacyjnej i układ dróg), turystycznych (lokalizacje zabytków), urbanistycznych (zagęszczenie i rodzaj zabudowy), bezpieczeństwa (np. obszar terenów zalewowych rzek i stan wałów przeciwpowodziowych), a także określenia własności gruntów.

Każdy może znaleźć swój dom? Przynajmniej spróbować

Z map lotniczych pozyskanych przez ratusz mogą korzystać zarówno urzędnicy i mieszkańcy. Nowa ortofotomapa jest dostępna od 10 maja w stołecznym portalu mapowym: mapa.um.warszawa.pl - informował ratusz. Dodając, że z serwisu mapowego korzysta ponad 500 tysięcy unikalnych użytkowników rocznie. Portal ten jest stale rozwijany pod kątem niezawodności i szybkości działania. Dostępne na nim mapy są stale aktualizowane oraz rozbudowywane o nowe informacje.

materiały prasowe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto