Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum o ustroju Warszawy nie będzie? Decyzję musi podjąć wojewoda

red
Referendum o ustroju Warszawy jednak nie będzie? Decyzję musi podjąć wojewoda
Referendum o ustroju Warszawy jednak nie będzie? Decyzję musi podjąć wojewoda Damian Kujawa / pixabay.com Domena Publiczna
Referendum dotyczące ustroju Warszawy może się jednak nie odbyć. Wszystko zależy bowiem od wojewody mazowieckiego, który musi ocenić uchwałę, podjętą przez radę miasta, pod kątem prawnym. Sprawa ma charakter polityczny, ponieważ to przede wszystkim radni z Platformy Obywatelskiej głosowali za zorganizowaniem referendum, natomiast z Prawa i Sprawiedliwości - przeciwko. Wojewoda mazowiecki jest członkiem właśnie tej drugiej partii.

W poniedziałek 6 lutego radni Warszawy ogłosili, że 26 marca w stolicy odbędzie się referendum dotyczące zmian w ustroju miasta. Okazuje się jednak, że mógł to być przedwczesny entuzjazm, ponieważ uchwałę podjętą na sesji rady miasta musi jeszcze przeanalizować wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, który jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Radni tej partii byli przeciwni organizacji referendum.

Przewodnicząca rady miasta ma siedem dni, od momentu podjęcia uchwały (czyli od 6 lutego), na przekazanie jej do wojewody mazowieckiego. On bezzwłocznie musi opublikować ją w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego niezależnie od tego, czy uważa dokument za zgodny z prawem, czy nie.
Od momentu, kiedy uchwała zostanie dostarczona do wojewody, ma on 30 dni na przeanalizowanie dokumenty i podjęcie decyzji, czy jest zgodna z przepisami. Jeśli uzna, że nie, wydaje rozstrzygnięcie nadzorcze, które zobowiązuje radę miasta do natychmiastowego zaprzestania wszelkich czynności związanych z organizacją referendum. Decyzję wojewody rada może zaskarżyć do sądu administracyjnego, ale takie rozprawy zazwyczaj trwają wiele miesięcy.

W środę ma się odbyć konferencja wojewody Zdzisława Sipiery dotycząca referendum. Ma być na niej obecny również poseł PiS Jacek Sasin. Przypomnijmy, że radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwni organizacji referendum i uznali, że "wniosek jest zdecydowanie przedwczesny". Zagłosowali więc przeciw (19 osób), podczas gdy za byli radni Platformy Obywatelskiej oraz niezależna radna Paulina Piechna-Więckiewicz (34 osoby).

Czytaj też: Sesja o "Wielkiej Warszawie". Chcą referendum. Hanna Gronkiewicz-Waltz na urlopie! [ZDJĘCIA]


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto