Rehabilitacja osób z niepełnosprawnością w obliczu pandemii koronawirusa

Materiał informacyjny
Ostatnie miesiące i sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 to trudny czas także dla osób niepełnosprawnych, które nie mogły uczestniczyć w zajęciach. Od 4 maja możliwe jest ponowne korzystanie z zajęć rehabilitacyjnych z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Program pomocy dla niepełnosprawnych uruchomił także PFRON.

Skutki pandemii na rehabilitację

Osób, które z powodu pandemii utraciły dostęp do z zajęć prowadzonych przez ośrodki rehabilitacji, jest wiele. Część placówek wyszła naprzeciw swoim podopiecznym z ofertą zajęć online. Niektóre z nich dowoziły im systematycznie materiały terapeutyczne.

Zachowanie regularności rehabilitacji jest kluczowe, by zapobiec dolegliwościom bólowym, a co za tym idzie – regresowi lub nawrotowi chorób. Zgodnie z kolejnym etapem znoszenia obostrzeń, od 4 maja przywrócona została możliwość uczestniczenia w zabiegach rehabilitacyjnych przez osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe. Mogą one odbywać się przy zachowaniu niezbędnych zasad higieny i dystansu między pacjentem a fizjoterapeutą.

Sprawdź jak założyć subkonto w Fundacji Avalon: https://www.fundacjaavalon.pl/poradnik_subkonto/jak_zalozyc_subkonto.html

Bezpieczeństwo najważniejsze

Zamknięte przez długie tygodnie ośrodki rehabilitacyjne powracają do pracy. W celu zminimalizowania ryzyka możliwej transmisji wirusa w czasie pandemii COVID-19, Fundacja Avalon opracowała zbiór procedur obowiązujących podczas wizyt w jej siedzibie.

Kluczowe zasady bezpieczeństwa:

 1. Obowiązkowa dezynfekcja rąk
 2. Wizyty bez osób towarzyszących – wyjątek stanowią opiekunowie niezbędni do funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością
 3. Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki lub chusty ochronnej
 4. Zachowanie minimalnej odległości 1,5 m od pozostałych osób
 5. Ograniczenie do minimum dotykania powierzchni i przedmiotów w fundacji.

Oprócz tego, fundacja wystosowała prośbę o przychodzenie z własnymi napojami (nie będą one dostępne na miejscu) oraz wcześniejsze wykonanie wszelkich zabiegów higienicznych (zwłaszcza skorzystanie z toalety). Na wizytę należy zabrać ze sobą wypełnione i podpisane w domu formularze oraz niezbędne dokumenty. O pozostanie w domu proszone są wszystkie osoby, które:

 • wykazują objawy infekcji wirusowe,
 • w ciągu 14 dni wróciły z obszaru, na którym występuje koronawirus,
 • w ciągu 14 dni miały kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

W związku z trwająca sytuacją epidemiczną, obowiązują również dodatkowe zasady wizyt w fundacji.

Aktualne zasady korzystania z rehabilitacji:

W recepcji – wypełnienie ankiety i pomiar temperatury.
W przebieralni – jednocześnie mogą korzystać z niej maksymalnie dwie osoby. Obowiązkowa dezynfekcja rąk przed i po użyciu kluczyka do szafek.
W poczekalni – oczekiwanie na zajęcia w wyznaczonym miejscu. Wejście na salę dopiero po wezwaniu przez prowadzącego.
W sali rehabilitacyjnej – noszenie maski zakrywającej nos i usta. Bezwzględne stosowanie się do poleceń fizjoterapeuty. Po każdym zabiegu dezynfekowane powinny być wszystkie przedmioty, z którymi pacjent miał kontakt – w tym leżanka, przybory i przyrządy do ćwiczeń.

Dodatkowe środki dla niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił realizację programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które z powodu wprowadzenia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii od 9 marca do 4 września 2020 roku utraciły możliwość korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez co najmniej 5 następujących po sobie dni roboczych. Wsparcie przyznawane jest na jedną osobę niepełnosprawną, jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące.

Dowiedz się jak przekazać darowiznę na rzecz fundacji: https://www.fundacjaavalon.pl/abc/czym_jest_darowizna_i_jak_ja_przekazac.html

Pomoc udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych – w wysokości 500 zł miesięcznie, przez okres 3 miesięcy, licząc od marca 2020. Aby je otrzymać należy wypełnić wniosek i wskazać konkretny ośrodek, którego działalność została zawieszona uniemożliwiając tym samym korzystanie z rehabilitacji przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych w miesiącu. Wnioski należy składać poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON. Termin składania wniosków – od 10 kwietnia do 4 września 2020 r. Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, będących:

 • uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej
 • uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej
 • podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej
 • podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
 • uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne
 • pełnoletnimi (od 18. do 25. roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim
 • pełnoletnimi (od 18. do 24. roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe

Wszystkie informacje dotyczące wsparcia oraz potrzebne dokumenty znajdują się na stronie internetowej PFRON: https://www.pfron.org.pl/.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3