Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba wniosków do budżetu partycypacyjnego. Wśród nich pomysł naszego redakcyjnego kolegi

Redakcja
Rekordowa ilość wniosków do budżetu partycypacyjnego. Wśród nich pomysł naszego redakcyjnego kolegi
Rekordowa ilość wniosków do budżetu partycypacyjnego. Wśród nich pomysł naszego redakcyjnego kolegi Jacek Smarz
Zakończył się nabór wniosków do budżetu partycypacyjnego. W tym roku wpłynęło aż 2,6 tys. propozycji. Na projekty Ratusz przeznaczy 58 mln zł. Wybierzemy je w internetowym głosowaniu, w czerwcu.

Coraz więcej projektów do budżetu partycypacyjnego składają mieszkańcy Warszawy. W tym roku przygotowano aż 2,6 tys. propozycji zmian, to o 300 więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej z nich dotyczy Mokotowa (300), Woli (216), a także Pragi Południe (199).

Wśród potrzeb mieszkańców są np. nowe ścieżki rowerowe, doświetlenie ulic, żłobki dla maluchów czy budowa siłowni plenerowych. Poza tym możemy znaleźć takie projekty jak: „zielony różany zakątek” czy strefy gdzie bezkarnie będziemy mogli pić „piwko pod chmurką”. Wszystkie propozycje możemy przeglądać na stronie internetowej Ratusza.

Nasz projekt

Swój projekt złożył też nasz redakcyjny kolega. Jego pomysł polega na utworzeniu zdrojów wody pitnej w parku Skaryszewskim oraz na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.

- Zdrojów wodnych brakuje zwłaszcza latem. Mnóstwo osób biega, ćwiczy czy spaceruje, a co pewien czas trzeba przecież uzupełnić płyny. Park jest spory, a do najbliższego sklepu bywa daleko - tłumaczy Kacper Van Wallendael, dziennikarz portalu naszemiasto.pl. - Udowodniono, że warszawska „kranówka” jest czysta. Sam ją piję od kiedy tu mieszkam, a poza tym używanie zdrojów to oszczędność dla środowiska. Jednej butelki możemy użyć co najmniej kilkadziesiąt razy - przekonuje. Podobnego typu rozwiązania stosowane są na zachodzie Europy, a także na Bałkanach.

Efekty w przyszłym roku

15 stycznia skończyło się składanie projektów do budżetu partycypacyjnego. Obecnie urzędnicy wprowadzają do systemu pomysły złożone w wersji papierowej. Te, które wysłano on-line są już dostępne na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl. Teraz możemy je przeglądać, zadawać pytania autorowi lub wysyłać propozycję zmian.

Od połowy lutego do początku marca trwać będą dyskusje nad poprawnie zgłoszonymi projektami. Pomysłodawcy skonfrontują się z mieszkańcami i na specjalnych dzielnicowych spotkaniach będą przekonywać do swoich projektów. Następnie do końca maja potrwa weryfikacja wniosków. W czerwcu będziemy mogli nad nimi głosować. Najwyżej ocenione projekty zostaną przeznaczone do realizacji. Efekty zobaczymy w przyszłym roku.

Rekordowy rok

W tym roku złożono najwięcej projektów w historii warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Ratusz przeznaczył także więcej pieniądze na realizacje projektów. W budżecie zapisano aż 58 mln zł na realizacje pomysłów mieszkańców. - Zachęcam wszystkich mieszkańców Warszawy do głosowania. Mam nadzieję, że dokonacie Państwo dobrych wyborów i wybierzecie wartościowe projekty, które poprawią jakość życia w dzielnicach - tłumaczyła Hanna Gronkiewicz - Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto