Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowy Rowerowy Maj. Szkolne parkingi zapełniły się rowerami i hulajnogami

baw
111 szkół, 44 tysiące uczniów i aż 1 040 234 przejazdy. W Warszawie już po raz trzeci odbył się Rowerowy Maj. Uczniowie szkół podstawowych codzienne dojeżdżali do szkoły w sposób aktywny – przesiedli się na rowery, rolki i hulajnogi.

Pogoda sprzyjała, a dobre nawyki pozostały - wielu uczniów i rodziców kontynuuje aktywne dojazdy.

W kampanii Rowerowy Maj wzięło udział: 111 szkół, z których aktywnych było 44 tysiące uczniów. W sumie, przez cały Maj dzieciaki podróżowały aktywnie aż 1 040 234 razy!

W kampanii, jak to w szkole, rozliczana jest frekwencja. Frekwencja rowerowa to współczynnik aktywnych dojazdów względem wszystkich możliwych, również tych zrealizowanych przez nieaktywnych uczniów. W Warszawie frekwencja rowerowa wyniosła 52 proc. Ponad połowa wszystkich podróży odbyła się rowerem bądź hulajnogą! Wynik z ubiegłego roku został poprawiony o 3 proc.

Najaktywniejszą dużą szkołą była SP 209 z Bielan, gdzie frekwencja rowerowa wyniosła 82,6 proc. - to drugi wynik w Warszawie. Najlepszy wynik w Warszawie ma szkoła w kategorii „średnia” – 93,4 proc. SP 66 z Włoch. Taki wynik oznacza, że naprawdę jedynie w pojedynczych przypadkach podróż do szkoły nie była aktywna. Najaktywniejszą małą szkołą w Warszawie SP 351 z Woli z wynikiem 74,1 proc.. Aktywny udział wykazała się także gościnna szkoła w kampanii: SP z Sękocina, z trzecim wynikiem z całej klasyfikacji: 77,8 proc. frekwencji. Wymienione szkoły otrzymają nagrody dla najbardziej rowerowych szkół w mieście.

Wewnątrz szkół rywalizacja toczyła się pomiędzy klasami. Najaktywniejsza klasa z każdej szkoły otrzyma nagrodę od Partnera kampanii – atrakcyjne wycieczki i warsztaty. Zdarzały się klasy, w których zaangażowali się wszyscy i klasa wypracowała 100 proc. frekwencji – np. II b z SP 152.

Rywalizacja różnie rozłożyła się pomiędzy dzielnicami. W Rowerowym Maju najaktywniejszą reprezentację wystawił Ursynów – 13 szkół, zaraz za nim Mokotów z 12. szkołami. Pod kątem średniej frekwencji pierwsze miejsce zajmują Włochy: Średnia frekwencja wynosi tam 61,9 proc. Na dzielnicowym podium II miejsce zajmuje Ursynów z wynikiem 61,5 proc.

Rowerowy Maj to nie tylko dojazdy na lekcje. To ruch na świeżym powietrzu, nabieranie dobrych nawyków transportowych, lepsza koncentracja na lekcjach. Podczas podróży uczniowie stają się bardziej samodzielni. W wielu szkołach powstała inicjatywa „autobusów rowerowych” – jeden rodzic towarzyszył w drodze do szkoły kilkorgu uczniom z sąsiedztwa. Aby uczniowie byli dobrze przygotowani do podróży do szkoły, w każdej klasie wcześniejszą wiosną odbyły się warsztaty, podczas których były przypominane przepisy ruchu drogowego, dobre maniery na drodze i właściwe sposoby zabezpieczania sprzętów przed kradzieżą.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto