Rekrutacja do przedszkola w Warszawie. Rusza nabór na rok szkolny 2023/2024. Znamy zasady, kryteria i harmonogram rekrutacji

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Rekrutacja do przedszkoli w Warszawie. Ruszyły zapisy
Rekrutacja do przedszkoli w Warszawie. Ruszyły zapisy Arkadiusz Gola / Archiwum Polska Press
Przedszkola oraz oddziały przedszkolne znajdujące się na terenie Warszawy oficjalnie rozpoczęły nabór na rok szkolny 2023/2024. Wnioski o przyjęcie do placówek można składać do 22 marca, do godziny 16:00. Biuro edukacji stołecznego Ratusza przekazało w najnowszym komunikacie informacje dotyczące harmonogramu, zasad oraz kryteriów rekrutacji. Szczegóły poniżej.

We wtorek 7 marca o godzinie 13:00 rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę na rok szkolny 2023/2024. Jak podaje biuro edukacji Ratusza, nabór dotyczyć będzie dzieci urodzonych w latach 2017-2020 (czyli dzieci w wieku 3, 4,5 i 6 lat) oraz dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym, mieszkających w stolicy kraju.

Zasady rekrutacji

Dzieci sześcioletnie muszą odbyć roczne przygotowanie w przedszkolu, w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Na wniosek rodziców dziecko sześcioletnie może rozpocząć również naukę w klasie I.

Dzieci urodzone w 2021 roku nie biorą udziału w rekrutacji. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor przedszkola lub szkoły.

Urzędnicy przypominają, że wniosek o przyjęcie do danej placówki można złożyć na trzy sposoby:

 • Wypełniając dokument w elektronicznym systemie i podpisując go za pomocą profilu zaufanego
 • Wypełniając dokument w elektronicznym systemie, drukując go i dostarczając do placówki pierwszego wyboru
 • Wypełniając odręcznie papierowy wniosek i dostarczając go do placówki pierwszego wyboru

Kryteria rekrutacji

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy przypomina, że w postępowaniu rekrutacyjnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na nadchodzący rok szkolny obowiązują:

 • Kryteria ustawowe
 • Kryteria samorządowe

W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe (pierwszy etap), a następnie kryteria samorządowe (drugi etap). Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.

Zgodnie z art. 131 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, kryteria ustawowe mają jednakową wartośćć. Na potrzeby rekrutacji elektronicznej każdemu z tych kryteriów nadano wartość 260 pkt. Są to:

 1. Wielodzietność rodziny kandydata
 2. Niepełnosprawność kandydata
 3. Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata
 4. Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata
 5. Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
 6. Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie
 7. Objęcie kandydata pieczą zastępczą

Kryteria samorządowe, brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego:

 1. Dziecko sześcioletnie objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz dziecko pięcioletnie i dziecko z odroczonym obowiązkiem szkolnym, ubiegające się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania - 130 pkt
 2. Dziecko, którego rodzic/opiekun prawny albo rodzice/opiekunowie prawni mieszkają w m.st. Warszawie i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie m.st. Warszawy - 64 pkt
 3. Dziecko poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub dziecko, które ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie może zostać zaszczepione, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2172 z późn. zm.) - 32 pkt
 4. Dziecko, którego oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą. Kryterium stosuje się również do rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko - 24 pkt
 5. Dziecko, którego rodzeństwo w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, będzie rozpoczynało lub kontynuowało edukację w przedszkolu lub szkole podstawowej wskazanej na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie - 8 pkt

Harmonogram rekrutacji

Poniżej przedstawiamy pełny harmonogram rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Warszawie na rok szkolny 2023/2024:

 • 7 marca, godzina 13:00 - udostępnienie w systemie rekrutacyjnym oferty przedszkoli i szkół podstawowych.
 • 7 marca, godzina 13:00 - 22 marca, godzina 16:00 - okres, w którym należy złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
 • 26 kwietnia, godzina 13:00 - opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
 • 26 kwietnia, godzina 13:00 - 5 maja, godzina 10:00 - potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola/szkoły, do której zostało zakwalifikowane.
 • 8 maja, godzina 13:00 - opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.

W terminie 3 dni od dnia opublikowania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych rodzic może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. W terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia rodzic może wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.

 • 15 czerwca, godzina 16:00 - opublikowanie w systemie rekrutacyjnym wykazu wolnych miejsc.
 • 15 czerwca, godzina 16:00 - 20 czerwca, godzina 20:00 - ponowna rejestracja w systemie wniosków o przyjęcie.
 • 28 czerwca, godzina 13:00 - opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
 • 3 lipca, godzina 13:00 - opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych.
 • 31 sierpnia - opublikowanie w systemie rekrutacyjnym wykazu wolnych miejsc.

Co ważne, kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, poświadczoną za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata, należy złożyć w każdym przedszkolu i szkole wskazanej na liście preferencji, w której wybrano oddziały integracyjne.

Z kolei kopię decyzji dyrektora szkoły podstawowej o odroczeniu obowiązku szkolnego, poświadczoną za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata, należy złożyć w przedszkolu/szkole wskazanej na pierwszej pozycji na liście preferencji.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie