Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Piotrkowie w 2019: trudniej będzie się dostać do wiodących liceów

kw
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Piotrkowie w 2019: trudniej będzie się dostać do wiodących liceów m.in. I LO
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Piotrkowie w 2019: trudniej będzie się dostać do wiodących liceów m.in. I LO Dariusz Śmigielski
Rekrutacja do szkół średnich w Piotrkowie 2019. Uczniowie 8 klas podstawówek i trzecich klas gimnazjów szykują się szkół średnich. Szkoły też się przygotowują, bo dzieci będzie więcej, a miejsca tyle samo. Podwójny rocznik na pewno podniesie też poprzeczkę w wiodących ogólniakach.

Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Piotrkowie w 2019

W grudniu większość uczniów piotrkowskich podstawówek mierzyła się z próbnym egzaminem kończącym szkołę podstawową. W tym samym czasie do próbnych egzaminów przystąpili uczniowie ostatnich klas gimnazjów. Dla jednych i drugich zaczyna się gorący okres - prawdziwe, kwietniowe egzaminy zdecydują o przyjęciu do wybranych szkół średnich. Stres już jest, nie tyle związany z samymi egzaminami, ale z miejscami w nowych szkołach. Zawalczą o nie dwa roczniki i przede wszystkim rodzice denerwują się, że ich dzieciom będzie dużo trudniej dostać się do wymarzonej szkoły.

- Nic w zasadzie nie wiadomo, wiadomo, że będą tworzone dwa rodzaje klas, bo to są inne programy nauczania. Wiemy, że szkoły średnie przygotowują się na to, że utworzą więcej klas, ale nie dwa razy więcej - mówi mama uczennicy z piotrkowskiej dwunastki.

Jak przypomina, rocznik obecnych ósmych klas jest bardzo liczny, bo w 2011 roku dzieci do pierwszej klasy posłało też wielu rodziców ówczesnych sześciolatków. W przededniu zapowiadanej reformy związanej z obniżeniem wieku szkolnego w ten sposób chcieli uniknąć tłoku w klasach.

- W dwunastce jest siedem ósmych klas - dodaje mama uczennicy. Nie ukrywa, że córka ma świadomość, że im lepiej zda egzamin, tym większe ma szanse na naukę w wybranej przez siebie klasie biologiczno-chemicznej w I LO

.

A tu właśnie, jak przyznaje Henryk Michalski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego, może być najwyższy próg przyjęć, bo w nowym roku szkolnym, planuje utworzyć tylko jedną klasę o takim profilu.

Do przyjęcia kolejnych roczników przygotowuje się już od tego roku szkolnego. W Chrobrym co roku powstawało 6 klas pierwszych - w roku szkolnym 2018/2019 szkoła utworzyła tylko pięć. Wszystko po to, żeby zrobić miejsce na przyjęcie i gimnazjalistów, i ośmioklasistów.

- W tym roku jest 5 klas, a w nowym zakładam, że przyjmiemy 8 - cztery klasy dla uczniów klas gimnazjów, i 4 dla uczniów po podstawówkach - mówi.

Wstępnie wiadomo, że będą to - dla każdego typu szkół, z których przyjdą nowi uczniowie - dwie klasy matematyczne (od drugiej klasy z możliwością wyboru nauki rozszerzonego programu fizyki, informatyki lub geografii) oraz po jednej klasie humanistycznej i biologiczno-chemicznej. - I tu jest niestety największy ból - powierdza, choć nie ukrywa, że dla szkoły to oznacza wyższy poziom przyjętych uczniów.

Fizycznie, do Chrobrego zostanie przyjętych o ok. 70 uczniów więcej niż w tym roku szkolnym. Stąd decyzja o adaptacji na klasy salki muzealnej oraz czytelni. Dyrektor Michalski nie wyobraża sobie jednak, żeby lekcje kończyły się później niż o 15.05. - Średnio kończymy o godz. 14.15 i nie zakładam innej opcji - podkreśla.

Mniej stresu wydają się mieć rodzice uczniów, którzy już teraz myślą o nauce w zespołach szkół np. w klasach zawodowych. Liczą, że tu nie będzie aż takiego ścisku i szkoły przyjmą wszystkich chętnych.

Radosław Kaczmarek, kierownik referatu edukacji w UM w Piotrkowie też wydaje się spokojny. Przyznaje, że największa rywalizacja skupi się na dwóch liceach - I i III, gdzie ograniczeniem w przyjęciu większej liczby chętnych są siedziby ogólniaków.

- Nie są z gumy - mówi.

Szczegółowe uzgodnienia dotyczące naboru i planowane są przez magistrat w lutym.

TERMINY EGZAMINÓW

W tym roku o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych będą ubiegać się jednocześnie absolwenci VIII klas szkół podstawowych i III klas gimnazjów. Uczniowie tych dwóch typów szkół przystąpią do oddzielnej rekrutacji, a o tym, gdzie się dostaną, zdecydują wyniki egzaminów - gimnazjalnego, i przeprowadzanego po raz pierwszy egzaminu ósmoklasisty. Egzaminy w gimnazjach odbędą się w 10-12 kwietnia. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się 15-17 kwietnia.

Gimnazjaliści będą zdawali egzaminy według dotychczasowej formuły, a zasady egzaminu oraz przykładowe arkusze egzaminacyjne dla uczniów ostatnich klas podstawówek dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W tym momencie w miejskich szkołach jest 705 ośmioklasistów i 623 uczniów klas III gimnazjów. Dla porównania, w tym roku szkolnym, naukę w szkołach ponadgimnazjalnych w Piotrkowie zaczęło 1.337 uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto