Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Rembrandt i inni". Zobacz niezwykłą kolekcję króla Stanisława Augusta

PRZEWODNIK WARSZAWSKI
PRZEWODNIK WARSZAWSKI
MKiDN
153 obrazy ze zbiorów króla, a zarazem mecenasa i kolekcjonera sztuki Stanisława Augusta, można oglądać na wystawie w Łazienkach Królewskich. Zainteresowanie jest ogromne.

Perła stanisławowskiej architektury odsłania swoje nowe oblicze. Łazienki Królewskie, nieco zapomniane przez lata, odżywają. Ukochana rezydencja króla Stasia odzyskuje swój dawny blask, a wraz z nim tłumy odwiedzających.

Takich kolejek, jak te, które ustawiają się, by zobaczyć nową wystawę "Rembrandt i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta" największy park Śródmieścia nie widział od lat. Powodem jest pokaźny zbiór arcydzieł, który od 19 lipca można oglądać w Pałacu na Wyspie.

- Od dnia otwarcia wystawy przed Pałacem na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich ustawiają się kolejki miłośników sztuki, którzy chcą obejrzeć kolekcję obrazów króla Stanisława Augusta, w tym słynny obraz Rembrandta "Uczony przy pulpicie" - informują organizatorzy wystawy i zdradzają, że 15 września do prezentowanej kolekcji dołączy jeszcze jeden niezwykły okaz: "Dziewczyna w ramie obrazu", kolejne płótno tego holenderskiego malarza, które obecnie prezentowane jest w Madrycie.

„Rembrandt i inni” – Królewska Kolekcja Obrazów Stanisława Augusta

19 lipca - 16 października 2011 r.
Łazienki Królewskie w Warszawie, Pałac na Wyspie

Wystawa czynna:
- od wtorku do piątku: 9.00 - 18.00
- w sobotę i niedzielę: 9.00 - 21.00

Ceny biletów:
- 12 zł (ulgowy), 17 zł (normalny)
- czwartek - wstęp wolny

Obrazy są eksponowane w Pokoju Bachusa, Gabinecie Portretowym, Sali Salomona i Galerii Obrazów. Wszystkie pochodzą ze wspaniałej, liczącej kiedyś ponad 2000 obiektów kolekcji ostatniego władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Minęły już ponad dwa stulecia od śmierci króla - mecenasa i miłośnika sztuki. A tym samym obrazy obecnie znajdują się w wielu miejscach, nie tylko Polski, ale i świata. Te zgromadzone na wystawie zostały wypożyczone ze zbiorów Zamku Królewskiego, Muzeum Narodowego oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. I oczywiście są obrazy dotychczas ozdabiające pałac łazienkowski.

Autorzy wystawy wykorzystali królewski inwentarz, który został spisany w 1795 roku. Dzięki czemu udało się rozmieścić obrazy zgodnie z duchem epoki. W królewskiej kolekcji znajdowało się 2289 dzieł najważniejszych europejskich malarzy XVII i XVIII w. – od Rembrandta przez Antona van Dycka, Per Kraffta, Nicolasa de Largilliere po Marcello Bacciarellego. I wiele z nich zobaczymy na tej wystawie. Ozdobą będzie oczywiście "Uczony przy pulpicie", a od połowy września "Dziewczyna w ramie obrazu" Rembrandta. Czyż trzeba lepszej zachęty?

Kuratorem wystawy jest Izabela Zychowicz.


Zobacz również:
Niepoprawna czerń i biel w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Materiał przygotowany przez dziennikarza obywatelskiego

Chcesz dla nas pisać? Zapraszamy do współpracy. Autorzy najlepszych materiałów mogą liczyć na nagrody pieniężne - dowiedz się więcej »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto