Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont dwóch kamienic przy Freta. Odzyskają świetność po niedbałej powojennej odbudowie

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Trwa remont dwóch kamienic przy ul. Freta. Obiekty, które zostały wybudowane przed 1770 rokiem, mocno ucierpiały w czasie wojny. Po jej zakończeniu odbudowę budynków prowadzono pospiesznie i użyto materiałów złej jakości, co przyczyniło się do stopniowo postępującego niszczenia kamienic. Dofinansowanie miasta w wysokości 155 tys. zł pozwoli przywrócić budynkom dawny blask. Szczegóły poniżej.

W ubiegłym roku, dzięki dotacji m.st. Warszawy, wyremontowano elewację domu przy ul. Freta 49. Obecnie trwają prace przy dwóch kolejnych kamieniczkach. Remont ich elewacji frontowych wraz z wykonaniem izolacji ścian fundamentowych jest możliwy dzięki dofinansowaniu miasta w wysokości 155 000 zł- poinformowało biuro stołecznego konserwatora zabytków.

Chodzi o kamienice przy ul. Freta 51 i 53. Budynki zostały wybudowane przed 1770 rokiem. Murowane domy zastępowały dotychczasową drewnianą zabudowę ulicy. Powstawały obiekty w stylu barokowym z elementami klasycystycznymi, dwupiętrowe i z trzema oknami na każdej kondygnacji.

Remont dwóch kamienic przy Freta. Odzyskają świetność po nie...

Elewację kamienicy pod numerem 51 zdobią po bokach pilastry. W środkowej części znajduje się pseudoryzalit (nieznacznie wysunięta część budynku niezmieniająca układu pomieszczeń). Po obu stronach środkowego okna na drugim piętrze elewację urozmaicają dekoracje sztukatorskie w formie zwisających kwiatonów. Do początku XX wieku z oryginalnego wystroju kamienicy pod nr 53 przetrwało tylko boniowanie, czyli dekoracyjne krawędzie fasady. Zachowały się także elementy połączenia murowanych ścian, trzymające krawędzie dwóch górnych kondygnacji. Po 1900 r. kamienicę nadbudowano o trzecie piętro oddzielone od niższych kondygnacji gzymsem.

Po zniszczeniach wojennych obie kamienice odbudowano w 1953 roku, według projektu architekta Stanisława Szurmaka, bez większych zmian w wyglądzie (w budynku przy ul. Freta 53 nie zbudowano trzeciego, wtórnie nadbudowanego piętra). Jednak po wojnie prace przy odbudowie Starego i Nowego Miasta prowadzono bardzo pospiesznie, używano materiałów złej jakości, cegieł z rozbiórki i niskiej klasy wapna. Przyczyniło się to do stopniowo postępującego niszczenia budynków. Do wypraw tynkarskich użyto zbyt dużej ilości pigmentów do barwienia tynków, co osłabiło ich wytrzymałość. Brak izolacji fundamentów spowodowało zawilgocenie i w konsekwencji uszkodzenia muru ceglanego, tynków i elementów kamiennych.

Zobaczcie też:

Stacja filtrów Twierdzy Modlin wpisana do rejestru zabytków....

Największe uszkodzenia konserwatorzy stwierdzili w partii cokołowej i parteru oraz w sąsiedztwie rynien i obróbek blacharskich. W miejscach zawilgoceń pojawiła się korozja biologiczna oraz wysolenia. Niszczenie murów pogłębiło agresywne działanie warunków atmosferycznych i zanieczyszczenia powietrza - wymienia stołeczny konserwator zabytków.

Wykonanie podczas trwającego remontu izolacji przeciwwilgociowej fundamentów zatrzyma te niszczące procesy. Aktualnie trwają prace przy konserwacji detalu architektonicznego i odtworzeniu tynków barwionych w masie, które przywrócą kolorystykę budynku z okresu odbudowy Nowego Miasta.

W grudniu ubiegłego roku zakończyły się prace przy remoncie elewacji jednej z najstarszych kamienic przy ul. Freta. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto