Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Remont Hali Gwardii. Miasto utajniło część przetargu i ignoruje stronę społeczną? Niepokojące sygnały o planach ratusza

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
2 września 2020 roku Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta rozpoczął poszukiwania partnera do renowacji Hali Gwardii. Temat nadal nie został zakończony, a jak alarmują aktywiści z Miasto Jest Nasze, teraz miasto utajniło rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Jaka przyszłość czeka Halę Gwardii? Co ze znajdującym się przed halą bazarem?

Miasto chciałoby, żeby przebudowa Hali Gwardii została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Według zapowiedzi przywrócona miała zostać m.in. funkcja hali targowej, która jednocześnie miałaby pełnić funkcję centrum aktywności lokalnej. No i tu zaczynają się pierwsze schody. Postępowanie bowiem trwa, a nie została dopuszczona do niego strona społeczna. Czy miasto wie lepiej od mieszkańców jakie są potrzeby lokalnej społeczności?

Remont Hali Gwardii. Miasto utajniło część przetargu i ignor...

- Na dziś wiemy tyle, że zakończyła się pierwsza faza przetargu, w ramach której miasto wybrało czterech partnerów z którymi chce dalej rozmawiać o tym projekcie. Te rozmowy i dalszy etap zostały jednak utajnione, a wcale nie ma takiego wymogu formalnego. Nie ma w tym wszystkim strony społecznej. Naszym zdaniem nie w ten sposób powinna toczyć się dyskusja o tak ważnym dla mieszkańców obiekcie - mówi w rozmowie z nami Marta Wójcicka, działaczka Miasto Jest Nasze oraz autorka petycji "Ratujmy bazarek i wschodnią Halę Mirowską!", którą znajdziecie tutaj.

Zachować obecny charakter miejsca

Jak dowiadujemy się, osoby które handlują na bazarze przed Halą Gwardii, otrzymały nowe klauzule w swoich umowach. Obecnie znalazł się tam zapis o ewentualnym wypowiedzeniu umowy w ciągu jednego miesiąca. Aktywiści wskazują, że wspomniany przetarg ma na celu przekazanie publicznego terenu, w tym targowiska oraz Hali Gwardii, na nawet 30 lat w prywatne ręce. Ich zdaniem działania prywatnego inwestora obarczone są wysokim ryzykiem. Podkreślają, że w wyniku porozumienia powstanie prawdopodobnie miejsce podobne do Elektrowni Powiśle, Browarów Warszawskich czy Hali Koszyki - a takich w stolicy już nie brakuje.

Jednocześnie proponują:

  • przeprowadzenie remontu Hali Gwardii etapami, tak jak to zrobiła Spółdzielnia Społem w Hali Mirowskiej – pozwoli to rozłożyć koszt na dłuższy okres,
  • pozyskanie środków na remont od instytucji państwowych (np. od Ministerstwa Kultury, czy Konserwatora Zabytków) zamiast od prywatnych spółek,
  • zachowanie przez miasto transparentności i jawności w całym procesie oraz prowadzenie konsultacji z mieszkańcami.

Co proponuje miasto?

Szymon Starnawski

Realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada, że partner prywatny sfinansuje kompleksową rewaloryzację obiektu, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji. W zamian za sfinansowanie i realizację planowanej inwestycji otrzyma on prawo do eksploatacji całego obiektu. W styczniu 2021 miasto zakładało podpisanie umowy w listopadzie 2022, ale jak widzimy ten termin się opóźni. Zapytaliśmy też miasto, na jakim etapie obecnie są rozmowy, czemu zostały utajnione i dlaczego nie jest brana pod uwagę strona społeczna. Do tematu wrócimy, ponieważ jak na razie oczekujemy na odpowiedzi ratusza w ruszanej przez nas kwestii.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto