Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont kamieniczki na Mariensztacie. Po ponad 70 latach od budowy odświeżono jeden z kolorowych budynków

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Jedna z kolorowych kamieniczek na Mariensztacie wyremontowana. Chodzi o budynek przy ul. Białoskórniczej, który wzniesiono na początku lat 50. XX wieku. Na skutek posadowienia budynku na niejednolitym podłożu Skarpy Warszawskiej, zaczął on nierównomiernie osiadać, co spowodowało spękania i zarysowania ścian. Teraz, po przeszło 70 latach od budowy, przeprowadzono remont elewacji frontowej i podwórzowej kamienicy. Szczegóły poniżej.

Po wojnie Mariensztat był inwestycją sztandarową, podczas której bito rekordy współzawodnictwa i kręcono propagandowe filmy. Osiedle powstawało razem z budową Trasy W-Z i mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Niestabilne podłoże, słabej jakości materiały i tempo stawiania domów nie wpłynęło korzystnie na trwałość kamieniczek Mariensztatu. Po przeszło 70 latach od budowy niektóre budynki są w bardzo złym stanie m.in. do niedawna kamienica przy ul. Białoskórniczej 7.

Budynek wzniesiono na początku lat 50. XX wieku przy biegnącej od Rynku Mariensztackiego ku Wiśle historycznej ulicy mieszczącej w XVIII i XIX wieku warsztaty i fabryki białoskórnicze (czyli produkujące delikatne skóry na np. rękawiczki). Do jego budowy użyto częściowo cegły rozbiórkowej. Na skutek posadowienia budynku na niejednolitym podłożu Skarpy Warszawskiej, zaczął on nierównomiernie osiadać, co spowodowało spękania i zarysowania ścian - wytłumaczyło Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Dom wymagał wzmocnienia. Prace takie wykonano wcześniej, ale ich skutkiem była konieczność usunięcia dużej części tynków z elewacji budynku. Dodatkowo silne zawilgocenia w partii cokołowej przyczyniły się do degradacji wypraw tynkarskich.

Remont kamieniczki na Mariensztacie. Po ponad 70 latach od b...

W 2021 roku wspólnota mieszkaniowa, przy udziale dotacji miasta w wysokości ok. 63 tys. zł, przeprowadziła remont elewacji frontowej i podwórzowej budynku.

Prace rozpoczęto od wykonania izolacji, poziomej i pionowej, fundamentów. Następnie ekipa remontowa wzmocniła spękane mury i nadproża okienne. Usunęła odspojone tynki i odtworzyła prosty detal architektoniczny, czyli opaski okienne i niemal całkowicie zniszczony gzyms ponad parterem - wymieniło BSKZ.

W końcu pracownicy wykończyli elewację tynkiem cementowo-wapiennym i pomalowali na kolor różowy, zgodnie z badaniami kolorystycznymi.

Zobaczcie też: Mariensztat. Ukryta warszawska perełka. Tutaj odetchniecie od śródmiejskiego zgiełku

Ukryte miasteczko u stóp Zamku Królewskiego. Warszawski Mari...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto