Remont mostu Poniatowskiego. Dwa konsorcja i jedna firma chętne do przeprowadzenia generalnego remontu wiaduktu

Michał Skorupka
Michał Skorupka
Remont mostu Poniatowskiego. Do ZDM wpłynęły trzy oferty
Remont mostu Poniatowskiego. Do ZDM wpłynęły trzy oferty Zarząd Dróg Miejskich
Udostępnij:
Wiadukt mostu Poniatowskiego w Warszawie przejdzie generalny remont. Zarząd Dróg Miejskich poinformował w najnowszym komunikacie, że do prac na obiekcie gotowość zgłosiły dwa konsorcja i jedna firma. Nadesłane w przetargu propozycje zawierają się w przedziale od 95,8 do 108,9 mln zł brutto. Aktualnie trwa ich analiza. Szczegóły poniżej.

Pod koniec marca bieżącego roku, Zarząd Dróg Miejskich poinformował o rozpisaniu przetargu na generalny remont wiaduktu mostu Poniatowskiego w Warszawie. Prace mają dotyczyć odnowienia wszystkich elementów konstrukcyjnych na niemalże całym odcinku obiektu, a więc od przystanku kolejowego Warszawa Powiśle do ul. Wioślarskiej. Drogowcy właśnie przekazali, że gotowość do wykonania robót zgłosiły dwa konsorcja i jedna firma.

Oferty nadesłały konsorcja Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych i Elektrowni Wiatrowej EOL (108 mln 593 tys. zł brutto) oraz PBW Inżynierii i Dromosttoru Polska (108 mln 856 tys. zł brutto), a także firma Intop Warszawa (95 mln 770 tys. zł brutto).

ZDM poinformował, że analiza propozycji już się rozpoczęła. Wybór wykonawcy powinien nastąpić jeszcze wiosną. Firma, której Zarząd Dróg Miejskich powierzy zadanie, będzie miała czas na jego realizację do końca 2024 roku.

Remont mostu Poniatowskiego. Do ZDM wpłynęły trzy oferty

Remont mostu Poniatowskiego. Dwa konsorcja i jedna firma chę...

Remont mostu Poniatowskiego. ZDM ujawnia szczegóły

Drogowcy zapowiadają, że prace obejmą całą konstrukcję wiaduktu, opierającą się na 87 filarach i przyczółkach posadowionych na palach. Roboty będą polegały na odnowie elementów betonowych i kamiennych, a także murów oporowych, ponadto na odtworzeniu zabezpieczenia antykorozyjnego stalowych elementów obiektu.

ZDM podkreśla, że w planach jest również remont przejścia podziemnego pod Al. Jerozolimskimi po wschodniej stronie mostu, które m.in. łączy dwa przystanki tramwajowe. Drogowcy przypominają, że powstało ono w latach 1986-1989 i od momentu oddania do użytku przechodziło wyłącznie drobne prace konserwatorskie. Oznacza to, że zapowiadana odnowa, będzie pierwszym tak dużym przedsięwzięciem.

Dzięki remontowi, wspomniane przejście ma stać się nie tylko bezpieczniejsze pod względem stanu technicznego, ale także zyskać na estetyce. - Pieszym przyjemniej będzie się przemieszczać z jednej strony Alej na drugą i na przystanki - podkreślają drogowcy.

Zarząd Dróg Miejskich zapewnia: nie będzie utrudnień w ruchu

Drogowcy informują, że remont wpisze się w zalecenia wydane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. - Wiadukt zostanie nie tylko odnowiony, ale też odpowiednio zabezpieczony, aby służył mieszkańcom przez kolejnych kilkadziesiąt lat - zapewnia ZDM.

Zarząd Dróg Miejskich dodał także, że prace nie obejmą jezdni ani ciągów pieszych. Remont nie będzie się więc wiązał ze zmianami w organizacji ruchu na samej przeprawie - dotyczy on bowiem jedynie konstrukcji, na której opiera się wiadukt.

Remont mostu Poniatowskiego. Do ZDM wpłynęły trzy ofertyZarząd Dróg Miejskich

Most Poniatowskiego w Warszawie. Kolejne działania ZDM

Remont wiaduktu będzie kolejnym działaniem drogowców na obiekcie. ZDM informuje, że na przełomie 2019 i 2020 r. odnowiony został ceglany wiadukt, mieszczący się po północnej stronie węzła Al. Jerozolimskich z Wisłostradą. Wykuto tam stare spoiny i elementy kamienne, które zastąpiono nowymi. Odkopano i naprawiono skrzydła obiektu, a także odnowiono zniszczone fragmenty balustrad.

Zarząd Dróg Miejskich przypomina również, że w 2021 r. na moście Poniatowskiego zamontowano sześć fotoradarów. Urządzenia stanęły w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych - po trzy po obu stronach przeprawy. Sprzęt zaczął działać latem, a 29 września przeprowadzono takie same jak 3 lata wcześniej pomiary, aby sprawdzić, jak wpłynęły na kierowców.

Efekt okazał się znakomity. Spośród 41 754 kierowców, którzy w trakcie doby pomiarowej przejechali przez most (20 744 w stronę centrum, 21 010 w kierunku Pragi), prędkość przekroczyło "zaledwie” niecałe 11 tys., czyli ok. 27 proc. We wrześniu 2018 r. spośród 47 526 samochodów, które przejechały przez przeprawę w ciągu doby, tylko 7 545 poruszało się zgodnie z przepisami. Reszta - aż 39 981 kierowców, czyli 84 proc. wszystkich - jechała szybciej niż dozwolone 50 km/h - informują drogowcy w komunikacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie