Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Świętokrzyskiej. Ulica wypięknieje, będzie zielono i spokojniej

Anna J. Wolska
Na nowej Świętokrzyskiej będzie można się wręcz zrelaksować
Na nowej Świętokrzyskiej będzie można się wręcz zrelaksować fot. materiały prasowe
Dziś Świętokrzyska to szeroka, brzydka, głośna arteria. Wąskie chodniki i gigantyczny betonowy parking. Niebawem ma się to na szczęście zmienić. Forum Rozwoju Warszawy zaapelowało do stołecznego ratusza o opracowanie projektu uporządkowania ul. Świętokrzyskiej zaraz po zakończeniu prac przy budowie tunelu i stacji centralnego odcinka II linii metra.

Stowarzyszenie przygotowało zarys tego, jak miałaby wyglądać rewitalizacja miejskiej arterii. Urzędnikom projekt się spodobał i zrodziła się idea warsztatów, które pomogą wypracować wytyczne do późniejszego konkursu architektonicznego.

Warsztaty mają się odbyć w ramach drugiej edycji festiwalu "Warszawa w budowie", zaplanowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej na październik. Będą poświęcone uczestnictwu w procedurach uchwalania planów miejscowych na przykładzie ul. Chmielnej, a zorganizuje je Forum Rozwoju Warszawy. Wcześniej jednak potrzebne są wytyczne do przyszłego projektu, które przygotuje warszawski ratusz. Dzięki temu warsztaty staną się pewnego rodzaju konsultacjami społecznymi, podczas których głównie mieszkańcy zadecydują o tym, co powinno się znaleźć na nowej Świętokrzyskiej. Zdaniem urzędników pozwoli to uniknąć sytuacji, w której najpierw powstaje projekt architektoniczny, a dopiero potem mieszkańcy mogą na jego temat się wypowiedzieć. Dopiero po konsultacjach odbędzie się konkurs. Powinien on być jednak ogłoszony jak najszybciej, żeby do rewitalizacji Świętokrzyskiej można było przystąpić, kiedy tylko teren udostępni metro.

Zdaniem Fundacji Rozwoju Warszawy ul. Świętokrzyska powinna zostać przede wszystkim uporządkowana. Należy zadbać o to, by było na niej więcej zieleni, a na szerokich chodnikach pojawiły się eleganckie kawiarniane ogródki. FRW proponuje też, by ruch po arterii został spowolniony. Możliwe to będzie poprzez zwężenie jezdni do dwóch pasów w każdą stronę. Zewnętrzne pasy byłyby przeznaczone do ruchu komunikacji miejskiej i rowerów. Stowarzyszenie proponuje też utworzenie dodatkowych przystanków autobusowych na wysokości placu Powstańców Warszawy, który także czeka generalny remont po zakończeniu budowy II linii metra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto