Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont ulicy Rydygiera na Żoliborzu. 50 drzew wciąż jest zagrożonych wycinką

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Remont ulicy Rydygiera na Żoliborzu. 50 drzew jest zagrożonych wycinką
Remont ulicy Rydygiera na Żoliborzu. 50 drzew jest zagrożonych wycinką Tomasz Holod/archiwum
Żoliborz, Warszawa. Prawie 50 drzew może zostać wyciętych z okolicy ulicy Rydygiera na Żoliborzu. Wszystko przez planowany remont, który ma się rozpocząć tuz po wakacjach. Mimo głośnego apelu mieszkańców i aktywistów, sprawa wycinki pozostał bez echa. Szczegóły w artykule poniżej.

Przez remont chcą wyciąć 50 drzew

Planowany remont ulicy Rydygiera na Żoliborzu jest obecnie jednym z najgorętszych tematów w dzielnicy. Sprawa dotyczy wycinki prawie 50 wysokich drzew w rejonie ulicy. W zamian ogrodnicy mają posadzić więcej drzew, ale prawdopodobnie będą to zdecydowanie mniejsze okazy. - Niestety, na miejsce drzew wyciętych Urząd zaplanował posadzenie 70 drzewek o wysokości 2,10 metra. Drzewka te mają urosnąć do maksymalnie 4 metrów. Zanim będą duże, minie spokojnie jakieś dziesięć lat - apelują aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. I podkreślają, że jedynym akceptowalnym wariantem jest zapewnienie, że na miejsce wyciętych drzew posadzone zostaną dorodne, duże drzewa które od razu zrekompensują straty zieleni.

Łukasz Porębski i Marta Szczepańska – radni MJN i członkowie Komisji Środowiska wielokrotnie i od początku roku zgłaszali potrzebę posadzenia większych drzew i dostosowanie projektu do współczesnych standardów.

Mieszkańcy walczą od drzewa

Projekt remontu ulicy nie przypadł do gustu mieszkańcom Żoliborza. Pomimo spotkań radnych z burmistrzem Żoliborza Pawłem Michalcem oraz petycji, Burmistrz unika podjęcia decyzji w sprawie nasadzenia dużych drzew przy Rydygiera. Ostatnie spotkanie odbyło się w miniony poniedziałek, 22 lipca 2019 r. - Oczekiwania były duże. W wyniku szybkiej mobilizacji mieszkańcy zebrali ponad 300 podpisów pod wnioskiem o zachowanie jak największej ilości drzew przeznaczonych do wycinki. Jaki był efekt spotkania? Wciąż nie padły jasne deklaracje o możliwości zmian. Nawet jeśli kilka drzew zostanie wymienionych na "duże" to na efekty poczekamy wiele lat - relacjonuje MJN. Stowarzyszenie proponuje także rozwiązanie, dzięki któremu można ocalić drzewa:

Tylko reorganizacja infrastruktury pozwoli na ocalenie drzew dużych, zdrowych, lub rokujących na wyleczenie.

Kilka przykładów:

  1. Rezygnacja z zatok autobusowych = 6 drzew zostaje (w tym dwa chore)
  2. Pozostawienie drzew istniejących zamiast ciągu kompozycyjnego niskich projektowanych = 3 drzewa
  3. Drzewa zdrowe w miejscach pod projektowane miejsca postojowe = 8 drzew ( 6 miejsc postojowych)
  4. Przesunięcie linii przebiegu chodnika lub wykonanie misy w miejscu poszerzenia chodnika(np.przy planowanym przystanku autobusowym) pozwoliłoby uchronić ok.10 drzew "wyesowanie" chodnika = zachowanie dwóch wierzb płaczących.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto