Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont zabytkowego zjazdu z Mostu Poniatowskiego. Rozebrano stuletni ceglany wiadukt. "To ogromne wyzwanie"

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Ponad stuletni wiadukt Mostu Poniatowskiego przechodzi remont. Drogowcy zabrali się za ceglany zjazd. Na razie budowa trwa zgodnie z harmonogramem, ale wiadukt może skrywać "niespodzianki". Wtedy ZDM będzie potrzebował więcej czasu na dokończenie prac.

Na początku września drogowcy wzięli się za wysłużony wiadukt Mostu Poniatowskiego. Mimo, że w niedalekiej przyszłości planowany jest większy remont przeprawy (za ok. 70 mln zł), już teraz trzeba było zabrać się za ceglany zjazd, który był w złym stanie. Problemy wyszły podczas pięcioletniego przeglądu konstrukcji.

Od ponad miesiąca nie funkcjonuje zjazd z mostu od strony Pragi na Wisłostradę. Z "dołu" nie wjedziemy z Wisłostrady na wiadukt w kierunku centrum. W tym czasie prowadzone są intensywne prace. "Aktualnie jesteśmy w trakcie oczyszczania i rozbierania elementów konstrukcji. Pozwala to ocenić jej faktyczny stan i ustalić dalszy plan działania. Warto pamiętać, że wiadukt został wybudowany w 1910 roku i ma ponad 100 lat " - podaje ZDM.

Remont zabytkowego zjazdu z Mostu Poniatowskiego. Rozebrano ...

Co się zmieni? Kamienne elementy zostaną wykute i zastąpione nowymi. Remont czeka balustrady i elementy stalowe. Pojawi się nowa nawierzchnia jezdni, a także system odwodnienia. Wykonawca zainstaluje również latarnie oraz zasadzi zieleń. - Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem - mówi nam Karolina Gałecka z ZDM, ale zaznacza, że jest to niezwykle skomplikowany projekt. Wiadukt ma ponad sto lat, a dokumentacja projektowa często nie zawiera istotnych szczegółów. "Nie zawsze wiemy, co znajdziemy pod spodem" - słyszymy.

Według kontraktu prace powinny zakończyć się na przełomie listopada i grudnia. Koszt budowy wynosi nieco ponad cztery miliony złotych. Ostatecznie może jednak wzrosnąć do 5 mln zł, jeżeli okaże się, że historyczna konstrukcja jest w gorszym stanie niż zakładano. Już teraz, jak udało nam się dowiedzieć, trzeba było wprowadzić korekty do projektu remontu. Prace odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków.


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto