Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja DH Smyk. Powróci Centralny Dom Towarowy z lat 50. [WIZUALIZACJE]

Aleksandra Podgórska
Rewitalizacja DH Smyk. Powróci Centralny Dom Towarowy z lat 50. [WIZUALIZACJE]
Rewitalizacja DH Smyk. Powróci Centralny Dom Towarowy z lat 50. [WIZUALIZACJE] materiały prasowe
Rewitalizacja DH Smyk trwa. Zabytkowy Dom Towarowy z lat 50. odzyska dawny blask. Projekt nawiązuje do oryginału, powróci również charakterystyczny neon w kształcie strzałki. Inwestycja potrwa do września 2017 roku i pochłonie ok. 400 milionów złotych.

Rewitalizacja DH Smyk. Powróci Centralny Dom Towarowy z lat 50. [WIZUALIZACJE]


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


Źródło: materiały prasowe

Remontowany budynek w centrum Warszawy obecnie znany jest wszystkim pod nazwą Dom Handlowy Smyk. Kiedy powstawał w 1952 roku, nosił nazwę Centralnego Domu Towarowego. Obecnie przechodzi rewitalizację, której oficjalna nazwa to projekt biurowo-handlowy CEDET.

Autorami pierwszego projektu Centralnego Domu Towarowego byli dwaj wybitni architekci - Zbigniew Ihnatowicz oraz Jerzy Romański. Budynek w centrum miasta miał być spełnieniem marzeń o nowoczesnej Warszawie. I rzeczywiście - swoim modernistycznym wyglądem z przeszkloną elewacją mocno wyróżniał się spośród ciężkich, surowych, socrealistycznych budowli.

Budynek szybko stał się handlową wizytówką miasta. Jako pierwszy w Polsce posiadał wspomnianą już przeszkloną elewację, a także ruchome schody. Zmierzch jego świetności przyszedł w 1975 roku, kiedy wybuchł nagły pożar, który doszczętnie zniszczył wnętrze Domu Towarowego. Choć odbudowano go błyskawicznie, stracił swój pierwotny blask na wiele lat.

Teraz inwestorzy zamierzają przywrócić mu dawny wygląd i ponownie uczynić go wizytówką Warszawy. Przebudowa zakłada, że DH Smyk odzyska dawną elewację z charakterystycznymi pionowymi i poziomymi podziałami, a także neon w kształcie strzałki. Zrewitalizowana zostanie także przestrzeń u zbiegu ulic Kruczej i Brackiej.

Czytaj też: Chmielna z placem miejskim? Miałby powstać przy skrzyżowaniu z Bracką

Łącznie w odnowionym budynku do dyspozycji będą aż 22 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, z czego 15 tys. zostanie przeznaczone na powierzchnie biurowe, a pozostałe 7 tys. na handlowe oraz usługowe. Nowy Dom Handlowy będzie miał aż 7 kondygnacji naziemnych oraz 4 w części podziemnej. Klienci CEDET-u będą mogli korzystać również z dwupoziomowego, podziemnego parkingu. Inwestor prowadzi już rozmowy z pierwszymi najemcami. - Rozmawialiśmy już z potencjalnymi najemcami. Na razie nie możemy zdradzić, z kim. Prawdopodobnie taka informacja pojawi się pod koniec tego roku lub na początku następnego - powiedział Bartłomiej Hofman, Prezes Zarządu Immobel Poland, firmy, która realizuje inwestycję.

Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w kwietniu 2015 roku. W związku z tym, że Dom Handlowy Smyk został wpisany do rejestru zabytków, wszystkie zmiany na bieżąco konsultowane są z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Od momentu rozpoczęcia inwestycji, w wyglądzie budynku dokonano następujących zmian: zdemontowano elementy konstrukcyjne budynku na potrzeby wybudowania ściany szczelinowej, która ma zapewnić stabilność budynku oraz na potrzeby stworzenia wewnętrznego patio. Zdemontowano również daszki i kominy, wieńczące szczyt Domu Towarowego, które zostaną wiernie odtworzone.

Przedstawiciele inwestora zapewniają, że wprowadzenie wyżej opisanego demontażu było konieczne. - Po pożarze z 1975 roku i pospiesznej odbudowie, Dom Handlowy znajdował się w awaryjnym stanie technicznym. Żeby więc zapewnić bezpieczeństwo pracującym w nim ludziom, a także osobom przebywającym w jego bezpośrednim sąsiedztwie, musieliśmy podjąć takie, a nie inne kroki - wyjaśnia Hofman. Prezes Zarządu Immobel podkreśla też, że firma dba o to, aby jak najwięcej oryginalnych elementów konstrukcji pozostało zachowanych. - Naszym celem jest przywrócenie budynkowi dawnego rozmachu i wartości – dlatego wszystkie elementy konstrukcyjne, charakterystyczne dla modernistycznej bryły budynku z lat 50-tych czyli między innymi elewacja z pionowymi i poziomymi podziałami, daszki oraz kominy wieńczące bryłę historycznego budynku - zostaną wiernie odtworzone w oparciu o złożoną szczegółową dokumentację i projekt rekonstrukcji. Na elewację nowego CEDET-u powróci także neon z charakterystyczną strzałką, nawiązujący do iluminacji z lat 50-tych oraz dawnego charakteru miejsca – dodał.

Następny etap, to wykonanie ściany szczelinowej, która ma ustabilizować konstrukcję budynku. Równocześnie prowadzone będą prace przy budowie podziemnej części budynku. Zakończenie tego etapu zaplanowano na grudzień 2016 roku, a całej inwestycji na wrzesień 2017.

Czytaj też: Remont Dworca Centralnego. Widać już antresolę i nowe latarnie [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto