Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Fabryki Norblina. Teraz będzie tutaj showroom

Karolina Kowalska
rewitalizacja fabryki norblina
rewitalizacja fabryki norblina materiały prasowe
Od soboty, 28 lutego, na terenie BioBazaru w dawnych zakładach Norblina działać będzie showroom Bits & Pieces pełen unikalnych, odrestaurowanych mebli z lat 50-tych i 60-tych. Bits & Pieces stanowi zapowiedź dziesiątek showroomów i concept stores, które działać będą na Żelaznej 51/53 po ukończeniu realizacji projektu rewitalizacji dawnej fabryki Norblina. 

Showroom Bits & Pieces to efekt współpracy dwóch projektantek wnętrz tworzących własne linie mebli - Magdaleny Jarkowiec z Mano Kede oraz Moniki Adamczyk-Rokickiej z Tailormade. Obie Panie spotkały się w programie mentorskim „Biznes w Kobiecych Rękach” i postanowiły, że wspólnie stworzą wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Do współpracy zaprosiły takie marki jak Gdel, Lubovka, Mia Home i Tendom. W showroomie znajdą się perełki dorobku artystycznego właścicielek. Na miejscu można także zamówić mebel według własnego pomysłu. Jego kolorystyka i wzór zostaną dopasowane tak, by idealnie pasować do stylu wnętrza, do którego będzie przeznaczony

Bits & Pieces działał będzie na terenie dawnych zakładów Norblina, po prawej stronie od głównej bramy od ul. Żelaznej od poniedziałku do piątku w godz. 11-16 (w środy od 10) oraz w soboty w godz. 10-14. 

Showroom to zapowiedź unikalnej atmosfery miejsca jakie powstanie na terenie dawnych zakładów Norblina w 2018 r. Opracowany przez inwestora program jego komercjalizacji zakłada stworzenie postindustrialnej przestrzeni funkcjonującej 24h na dobę, zintegrowanej z przestrzenią miejską, z unikalnymi konceptami handlowymi takimi jak concept stores znanych marek czy też właśnie showroomami. Kluczową częścią projektu będzie otwarta przestrzeń publiczna, czyli tzw. uliczka Norblina pełna kawiarenek, sklepów i galerii sztuki z 10 zabytkowymi budynkami, które będą również przestrzenią ekspozycji 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków.

Maszyny stanowią pamiątkę po czasach świetności fabryki, która od XIX produkowała znaną na całym świecie platerowaną zastawę stołową i przedmioty codziennego użytku. Wnętrza „nowego Norblina” będą jednocześnie przestrzenią ekspozycji kolekcji kilkuset platerów, które inwestor projektu zakupił od prywatnego kolekcjonera.

- Rewitalizacja dawnej fabryki Norblina będzie absolutnym unikatem w skali kraju – komentuje Kinga Nowakowska, dyrektor projektu. - Już za kilka lat na Woli powstanie miejsce łączące w sobie tradycję miejsca z nowoczesnymi formami. Jedna z zabytkowych hal dawnych zakładów stanie się halą targową, jedyną taką
w mieście, w której w zupełnie nowej formie działać będzie znany warszawiakom BioBazar. Inspirację dla nas stanowiły miejsca takie jak Mercat de Sant Josep de la Boqueria w Barcelonie czy Mercado de San Miguel w Madrycie – uzupełnia.

Chcecie się dowiedzieć więcej o nowym Norblinie? Zajrzyjcie na kolejne strony!

Fabryka Norblina zostanie zrewitalizowana na podstawie projektu stworzonego przez pracownię PRC Architekci.

Na terenie dawnej fabryki powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej na poziomach od -1 do +8. Parking znajdzie się na czterech kondygnacjach podziemnych.

Koncepcja rewitalizacji zakłada zachowanie 10 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków. Elementy te po renowacji będą wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa powstanie nad zabytkowymi budynkami, tworząc tym samym otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki i butiki oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Fundacja, powołana przez inwestora w celu prowadzenia działań w sferze kultury, sztuki i popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych dawnej fabryki, pracuje obecnie nad koncepcją nowoczesnego muzeum, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.

Obszar dawnych Zakładów Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 jest przestrzenią postindustrialną, wyjątkową nie tylko ze względu na przeszłość historyczną, ale również na miejsce w sercu mieszkańców Warszawy. Tradycja zakładów „Norblin” sięga 200 lat. W okresie świetności były one wizytówką polskiego przemysłu, co potwierdzają liczne krajowe i międzynarodowe nagrody. Do zakończenia II wojny światowej, podczas której zakłady zostały silnie zniszczone, produkowano tu słynne platery, później wyroby metalowe. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1982 roku.

Aby przywrócić Norblinowi dawny blask powstała Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Została powołana do życia we wrześniu 2009 r. przez właściciela i inwestora terenu dawnej fabryki. Celem Fundacji jest m.in. ochrona dóbr kultury i tradycji w zakresie dotyczącym historii rozwoju przemysłowego miasta Warszawy, a w szczególności dawnej Walcowni Metali Warszawa/dawnej fabryki Norblina, prowadzenie działań w sferze kultury, sztuki, popularyzacja wiedzy o zabytkach poprzemysłowych w Warszawie, a także gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie i udostępnianie zabytków dokumentujących historię rozwoju przemysłowego miasta Warszawy, w tym w szczególności Walcowni Metali Warszawa/dawnej fabryki Norblina na Woli.

Zobacz także: Ruszyły prace na Moście Łazienkowskim

Pierwszym zrealizowanym projektem Fundacji była renowacja oryginalnej nawijarki elektromechanicznej z 1935 r. uruchomionej po raz pierwszy od 28 lat. Dokumentacja renowacji została zaprezentowana na najważniejszym wydarzeniu branżowym, ogólnopolskim Forum Konserwatorów w Toruniu. Nawijarka stanowić będzie zaczątek przyszłego Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

Planowany program rewitalizacji nawiązywać będzie do najlepszych międzynarodowych doświadczeń, zarówno w zakresie muzeów przemysłu i ich misji edukacyjnej, jak i nowoczesnej formy prezentacji zbiorów, realizowanej poprzez bezpośrednie włączenie obiektu muzealnego w życie współczesnego miasta. Najbardziej reprezentatywne ciągi technologiczne dawnej walcowni zostaną odtworzone i udostępnione publiczności, w postaci maszyn skupionych w logiczną całość, staną się częścią ogólnodostępnej przestrzeni, stanowiąc twórcze tło dla nowych funkcji. Ekspozycja pozostałych maszyn zostanie wkomponowana w klimatyczną i zrewitalizowaną przestrzeń jako część aranżacji wspólnych przestrzeni i użytkowych powierzchni.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto