Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Placu Szembeka. Czy powstanie nowe centrum kulturalne Pragi?

Katarzyna Hułas
Wizualizacja Placu Szembeka po remoncie
Wizualizacja Placu Szembeka po remoncie materiały prasowe
Jedną z obietnic wyborczych Hanny Gronkiewicz-Waltz była rewitalizacja placu Szembeka. Prace nareszcie ruszyły z miejsca. Po remoncie plac Szembeka ma szansę stać się centrum kulturalnym Pragi.

Plac Szembeka został wytyczony już w 1919 roku, a jego sercem jest kościół pod wezwaniem Najczystszego Serca Maryi, o którym mówi się, że jest „architektonicznym pomnikiem bitwy pod Olszynka Grochowską”. Jego budowa trwała około 20 lat i zakończyła w 1949 roku, kiedy to świątynia została konsekrowana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj także: XVII Przystanek Woodstock oczami warszawianki (ZDJĘCIA, WIDEO)

Miejsce miało mieć charakter reprezentacyjny, jednak teraz jest mocno zapuszczone. Władze chcą to zmienić poprzez wykreowanie spójnej przestrzeni od ul. Grochowskiej do Osowskiej oraz między ul. Ks. Jana Sztuki do ul. Józef Chłopickiego.

- Na ukończeniu jest przebudowa ul. Ks. Jana Sztuki. W przyszłym tygodniu rozpoczynamy przebudowę podziemnej infrastruktury technicznej. Do końca roku planujemy osiągnąć znaczące zaawansowanie w budowie szaletu oraz fontanny dla umożliwienia realizacji nawierzchni w przyszłym roku – mówi naczelnik Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Praga–Południe, Andrzej Wójcik. Inwestycja w ramach ochrony została objęta całodobowym monitoringiem oraz częstszymi patrolami straży miejskiej.

Prace mają potrwać około 12 miesięcy i podzielone są na kilka etapów. - Planowany termin zakończenia zadania to 30 kwietnia 2012 r. Nie przewidujemy opóźnień. – podaje naczelnik, Andrzej Wójcik.

Planowane jest utworzenie „salonowego” bulwaru ze szpalerem brzóz, nowoczesną fontanną, ażurowymi lampionami i pomnikiem gen.Szembeka (ma on powstać po uprzednich konsultacjach z mieszkańcami). Bulwar będzie także wyposażony w podziemną toaletę, przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Spodziewany koszt rewitalizacji to aż 22 miliony złotych.

Dalsza część artykułu na drugiej podstronie >>

Plac Szembeka kulturalnym centrum Pragi?
Władze chcą, aby wyremontowany plac był dla tej części Warszawy jak Chłodna dla Woli, czy Krakowskie Przedmieście dla całej stolicy. W 2008 roku zostały przeprowadzone konsultacje społeczne, a uwagi mieszkańców i środowiska lokalnego zostały uwzględnione przez wykonawcę rewitalizacji.

- Plac Szembeka jest miejscem historycznym, z usytuowanym pięknym Kościołem, będącym votum za Powstanie Listopadowe. Dlatego też rewitalizacja placu wydaje się być naturalna. Może stać miejscem spotkań mieszkańców umożliwiających relaks i wypoczynek w pięknym otoczeniu. Plac Szembeka może być jedną z wizytówek dzielnicy - dodaje Wójcik.

Część placu po stronie wschodniej ma być otwartą i płaską przestrzenią bez zbędnych stopni i podwyższeń. Cześć zachodnia natomiast ma charakteryzować się ciemniejszym kolorem nawierzchni. Dodatkowo utworzone zostaną aleje z białych masztów połączonych linami na których zawisną lampy z ażurowymi abażurami. Oprócz tego w planach jest stworzenie fontanny w formie równoległych linii dysz ukrytych w podłożu placu.

Nawierzchnia ma zostać zmieniona z leciwego bruku na jasnoszary granit. W planach jest także umieszczenie w chodniku świateł, co jeszcze bardziej wzbogaci oprawę oświetleniową placu. Kolorystyka ma opierać się na dwóch podstawowych kolorach, białym i żółtym, do której nawiązywać będzie wyposażenie skweru. Na terenie pojawi się także punkt informacyjny. Planowane jest utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych (ich liczba ma zwiększyć się o 30). Oprócz udogodnień dla kierowców, także rowerzyści będą zadowoleni, ponieważ w planach remontu znalazła się także ścieżka rowerowa.

Przestrzeń będzie przystosowana także do tworzenia tam wystaw plenerowych oraz ustawiania straganów handlowych. Architekci planują utworzenie kawiarni i pubów.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto