Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Pragi. Kamienica przy Targowej 15 zyskuje nowe świeże kolory. Jej remont trwa już ponad 10 lat, a to nie koniec

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Kolejna kamienica na Pradze odzyskuje blask. Tymczasem chodzi o prawie stuletnią monumentalną kamienicę Juliusza Nagórskiego przy ulicy Targowej 15. To dopiero pierwszy etap prac, ale mieszkańcy podkreślają, że są z tego dumni. Efekt chociaż częściowy to już robi wrażenie.

Nagórski samą działkę na której stoi dziś kamienica nabył równo sto lat temu. Stały tam drewniane domki, a kamienica wyrosła siedem lat później. Sześć pięter, budynek w kształcie litery H stały się miejscem, gdzie zamieszkał także sam architekt. Jak dowiadujemy się, to była najbardziej luksusowa kamienica czynszowa w dwudziestoleciu międzywojennym na Pradze.

Nagórski miał piękny apartament z dziewięcioma pomieszczeniami i tarasem, na najwyższej kondygnacji. Łącznie w jego kamienicy znajdowało się 112 lokali. Oprócz tego nieużywane obecnie pomieszczenia jak pralnie czy suszarnie, które maja zostać na nowo zaadoptowane.

Remont trwa już 10 lat, a to jeszcze nie koniec

Rewitalizacja Pragi. Kamienica przy Targowej 15 zyskuje nowe...

Prace zaczęły się w 2010 roku. Od tego czasu wymieniono instalację elektryczną i gazową, wyremontowano klatki schodowe, wymieniono na drewnianą stolarkę okienną na klatkach schodowych, wprowadzono system monitoringu, wymieniono windy i zmodernizowano szyby windowe. Budynek objęty jest Lokalnym Programem Rewitalizacji Warszawy. Wartość remontu kamienicy, którą przewidziano uchwałą Rady Miasta już 10 lat temu, szacowana była już wówczas na ok. 5.5 mln złotych.

Dotychczasowy koszt modernizacji budynku to prawie 3 mln złotych. W tym roku rozpoczęto remont elewacji i dachu, adaptację nieużywanych obecnie pomieszczeń byłych pralni i suszarni. Mieszkańcy są także w trakcie aranżacji podwórzy. Planowany termin zakończenia rewitalizacji to 2024-2025 rok.

Co ciekawe, mieszkańcy planują także miejsce na odkrycie oryginalnej szarej cegły cementowej. W latach 20-tych XX wieku niezwykle popularnej i kojarzonej głównie z patetycznymi gmachami państwowymi. Całościowo jednak powrotu do ceglanej elewacji nie będzie. Wykonane punktowo odkrywki pokazały, że mur jest w złym stanie. Mogłoby to także oziębić mieszkania i wiązać się z kolejnymi kosztami.

Póki co, możemy zatem cieszyć oko wyremontowanym i jasnym fragmentem elewacji. Już wkrótce podobny efekt powinien towarzyszyć całej rewitalizowanej modernistycznej kamienicy

Poza monumentalną kamienicą na Pradze architekt Nagórski zaprojektował też m.in.: Gmach Biblioteki Ordynacji Krasińskich przy ulicy Okólnik 9/9a, elementy elewacji i wnętrza Hotelu Polonia czy też kamienice przy Smolnej 15 i 17. Architekt z zawodu, był z zamiłowania malarzem. Architekta budynku w trakcje wojny uznano za kolaboranta, ponieważ projektował na zamówienie hitlerowców. W jednej z łapanek zastrzelono go w okolicy Hali Mirowskich w 1944 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto