Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na Pradze. Szwedzka ma stać się osiedlem przyszłości: woonef, mieszkania i knajpy w starej fabryce. Co jeszcze się zmieni?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Bohema - centrum rozrywkowo-mieszkaniowe.
Bohema - centrum rozrywkowo-mieszkaniowe. mat. pras.
Miasto rozpoczęło konsultacje w sprawie okolic ul. Szwedzkiej. Na Pradze rozpoczyna się prawdziwa rewolucja. Będzie tam - pierwszy w Warszawie - woonerf, odnowiona fabryka z modnymi knajpkami, a także miejskie place. Wszystko to na chwilę przed otwarciem tam przystanku metra. Wkrótce dojadą tam też pociągi PKP. Dalsza część artykułu poniżej.

Prawdopodobnie w ostatniej chwili uda się zaplanować okolice ulicy Szwedzkiej na Pradze Północ. Wielki, pofabryczny teren, przechodzi ogromne zmiany, głównie za sprawą prywatnych deweloperów. Teraz do walki o lepszą Pragę włącza się miasto.

Osiedle jutra?

Biuro Architektury wraca z projektem „Osiedla Warszawy”. Tym razem spore zmiany mają przejść okolice Szwedzkiej. Miasto chce razem z mieszkańcami zaprojektować tę część miasta, a konkretnie:

  • komunikację na tym terenie (piesza, rowerowa, zbiorowa i samochodowa)
  • funkcje tego obszaru (tereny otwarte, rekreacyjne i zieleń).

Przy okazji warto dodać, że przy Szwedzkiej powstanie również centrum lokalne, czyli miejsce spotkań mieszkańców, nieco przypominające nowoczesny dom kultury.

Wszystko rozpocznie się od spaceru, który odbędzie się w sobotę 16 lutego (start o godz. 10, przy Szwedzkiej 1). Potem odbędą się warsztaty. Swoje pomysły można zgłaszać też (do 17 lutego) pod adresem [email protected]. To jednak nie koniec zmian. Od kilku lat, w okolicach Szwedzkiej, trwa prawdziwa rewolucja.

Wielka fabryka z nowym duchem

W 2020 roku dawna fabryka Polleny zmieni się w modną lokalizację z knajpkami, barami i sklepami. Już teraz OKAM Capital buduje tam osiedle mieszkaniowe - Bohema. Wkrótce rozpocznie się rewitalizacja drugiej części działki. Stoją tam stare, ceglane, pofabryczne budynki. Zmienią się one w kulturalno-rozrywkowe centrum Nowej Pragi.

Centralnym punktem będzie plac z kominem, przy którym organizowane mają być koncerty. Nieco później, na wschodnim krańcu działki powstanie również hotel. Projekt wyszedł z pracowni Sud Architekt Polska. Więcej piszemy o tym tutaj.

Osiedle mieszkaniowe

W ramach Bohemy powstanie 900 mieszkań. Tuż obok, na rogu Stalowej i Czynszowej, Immobilier Polska stawie 202 lokale (o powierzchni od 24 do 112 metrów). Inwestor ma też stworzyć pieszy odcinek ulicy Czynszowej, pomiędzy Stalową i Strzelecką.

Policja z Kalisza, jako pierwsza opublikowała nagranie z monitoringu pokazujące, jak dwie kobiety pod pretekstem koca okradły mieszkanie starszej kobiety w Blizanowie. Niestety, podobne przypadki kradzieży zdarzyły się już w Warszawie. 

Warto obejrzeć to nagranie, aby w przyszłości nie dać się nabrać w podobny sposób. Do domu seniorki pod pretekstem sprzedaży koców, weszła kobieta. Nieznajoma tak umiejętnie odwróciła uwagę starszej pani, że ta nie zauważyła, kiedy do jej domu weszła wspólniczka „akwizytorki”. Łupem kobiet padła biżuteria oraz pieniądze.

Policjanci pracujący nad sprawą zabezpieczyli nagrania z monitoringu, na których zarejestrowane zostały sylwetki kobiet, podejrzewanych o kradzież.

Zobacz, jak wyglądała kradzież "na koc":

Plaga kradzieży w Warszawie. Złodzieje mają nowe sposoby, po...

Swoje „trzy grosze” do budownictwa mieszkaniowego w tym rejonie dorzuci też miasto. Rafał Trzaskowski zapowiedział stworzenie bloków komunalnych oraz mieszkań na wynajem. Miałyby się znaleźć w miejscu Zajezdni Stalowa, która za dwa lata prawdopodobnie zostanie przeniesiona na Białołękę.

Pierwszy Woonerf w Warszawie

Realizowanych jest kilka projektów zmieniających Nową Pragę (administracyjną część Pragi-Północ). Poza Bohemą i mieszkaniami, w pobliżu powstanie pierwszy w Warszawie woonerf.

Woonerf to ulica z uspokojonym ruchem, niezwykle popularna w Holandii. Samochody jadą nią wolno i mają takie same prawa jak piesi czy rowerzyści. Na terenie znajdują się też place zabaw, drzewa i ławki. W taki sposób, za 3,5 mln zł, zmieni się ulica Strzelecka i Środkowa.

Architekci z grupy WXCA zaproponowali tam także zasadzenia zieleni i kwiatów oraz stworzenie ogródków kawiarnianych. Powstaną również dwa skwery oraz plac (lokalny bazar) przy Szwedzkiej. Poza tym Pałacyk Konopackiego zostanie przerobiony na dom kultury.

Bohema - centrum rozrywkowo-mieszkaniowe.

Rewolucja na Pradze. Szwedzka ma stać się osiedlem przyszłoś...

Metro na Szwedzkiej i stacja PKP

Jeszcze do niedawna niezbyt popularnie miejsce na spacer, ze względu na odrapane kamienice i opuszczoną fabrykę, zmienia się całościowo. Przyczyna się do tego także budowa II linii metra. O czym piszemy wcześniej, w momencie otwarcia stacji C16 Szwedzka, fabryka będzie w trakcie wielkiego remontu. Już wcześniej odnowiono sporo kamienic w okolicy.

Tuż obok, na wysokości Tesco, PKP chce zbudować stację Stalowa. Nagle, ze względu na metro i pociągi, okolice Szwedzkiej staną się jednym z najlepiej skomunikowanych miejsc w Warszawie.

Cała Nowa Praga, zyskała drugą szansę. Jak pokazuje przykład Ząbkowskiej i okolic, metro potrafi zmienić dzielnicę. Stara Praga jest dziś mekką hipsterów, a w weekendy, w okolicznych pubach nie ma wolnych miejsc. Tutaj dzieje się jeszcze więcej. Czy Nową Pragę czeka zatem podobna przemiana?


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto