Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w „Mordorze”. Osiedle i park w miejsce biur. „Powstanie miasto piętnastominutowe”

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Stare biura przy ul. Wołoskiej znikną w przyszłym roku. Na ich miejscu wyrośnie nowe osiedle, usługi, skwer i park. To rewolucja na Służewcu Przemysłowym. - W granicach spaceru będziemy mieć wszystko, co potrzebne do życia - mówią architekci odpowiedzialni za ten projekt.

Służewiec Przemysłowy – to wciąż obowiązująca nazwa – jak w soczewce skupia zmiany, jakie przeszła Warszawa (a może i cała Polska) od końca II wojny światowej. W latach 50. na gruntach rolniczych rosły kolejne zakłady przemysłowe nadając nowej części miasta nazwę „Służewiec Przemysłowy”, w tym Unitra produkująca mikroprocesory.

Zakłady podupadły po 1989 roku, a Unitra sprzedała grunty pofabryczne GTC. W miejscu przemysłu pojawił się nowy biznes. Od 1996 roku stopniowo budowano tu największe zagłębie biurowe w Polsce – kompleks Empark. Ale dziś to już przeszłość. Biznes powoli przenosi się na Wolę, do nowoczesnych wieżowców. Biura z przełomu wieków nie spełniają wysokich oczekiwań najemców. Co piąte stoi dziś puste. Wobec tego w miejscu Emparku i starych biur, z których część to przekształcone hale Unitry, wyrośnie osiedle mieszkaniowe.

„Projekt Służewiec”

Deweloper Echo Investment kupił w zeszłym roku działkę ze znaczą częścią Emparku za niemal 50 milionów euro. W tej chwili, pod kierunkiem pracowni BBGK, powstaje nowy pomysł na to miejsce. Roboczo – jak słyszę – nazwano go „Projekt Służewiec”. Sama działka ma 4,7 hektara, ale architekci chcą również zaaranżować okolice, w tym tereny należące do miasta.

Rewolucja w „Mordorze”. Osiedle i park w miejsce biur. „Pows...

- Stworzenie mocnej pierzei mieszkaniowej wzdłuż ul. Wołoskiej może być istotną zmianą wizerunkową i szansą, by nie mówić w przypadku Służewca o zagłębiu biurowym, a myśleć raczej o przyjaznym miejskim kwartale – mówi mi Wojciech Kotecki, architekt z pracowni BBGK.

Na mapie pokazuje teren pod przyszłą inwestycję. Zburzone zostaną dwa starsze biurowce stojące od strony ul. Wołoskiej oraz gigantyczny parking znajdujący się tuż za nimi. W ich miejscu pojawi się osiedle z siedmioma budynkami i 1,2 tys. mieszkaniami. Najwyższe bloki będą miały ok. 35 metrów wysokości (10 kondygnacji). To rozmiar porównywalny do okolicznych biur. Pozostałe – wewnątrz kwartału osiedla – po pięć kondygnacji. Co ciekawe, będą one wyniesione kilka metrów ponad poziom ulicy. W ten sposób ruch samochodowy oraz miejsca parkingowe niemal w całości zostaną schowane pod ziemią.

- Na osiedlu priorytet będą mieli piesi i rowerzyści. Liczbę dróg ograniczyliśmy do minimum. Zostaną jedynie wjazdy, najkrótszą możliwą drogą, do garaży podziemnych. Chcemy radykalnie zmienić krajobraz tego miejsca, z parkingów na park. Zlikwidujemy wszystkie miejsca parkingowe naziemne i zamienimy je na tereny zielone, które zajmą niemal trzy hektary - dodaje architekt.

Zieleń pojawi się między blokami. Powstanie tam również skwer z punktami usługowymi oraz klubem sąsiedzkim. Dodatkowo Echo, w porozumieniu z ratuszem, chce odświeżyć pas zieleni między pierwszymi planowanymi blokami a ul. Wołoską. Obecnie są tam wysokie drzewa „otoczone” parkingiem. Architekci chcą stworzyć w tym miejscu park linearny ciągnący się od Ronda Unii Europejskiej do skrzyżowania z ul. Domaniewską. W przyszłości mógłby on zostać przedłużony aż do Pola Mokotowskiego.

Czytaj też: Co z imponującym projektem Towarowa 22?

Towarowa 22. Co z imponującym projektem na Woli? Deweloper c...

Kiedy ruszy budowa?

Projekt zostanie podzielony na kilka części. Pierwsze prace na wielkiej działce w zagłębiu biurowym rozpoczną się w przyszłym roku. - Przy tworzeniu tego projektu inspirująca dla nas była historia zakładów Unitra. To przecież jest także historia designu opartego na utylitaryzmie. Na tym poprzemysłowym DNA chcemy zbudować estetykę osiedla – tłumaczy Wojciech Kotecki z pracowni BBGK. - Nie chcemy, żeby powstał tu Służewiec Mieszkaniowy, a Służewiec Miejski. Tzw. miasto piętnastominutowe, w którym w granicach spaceru będziemy mieć wszystko, co potrzebne do życia: miejsce do mieszkania, rekreację, handel, ale także miejsca pracy czy szkoły.

Rewolucję na Służewcu przetrwa biurowiec „Saturn”, który zostanie lekko odświeżony. Poza tym na rogu ul. Domaniewskiej i ul. Postępu znajdzie się najprawdopodobniej budynek z mieszkaniami na wynajem. Nieco dalej od wspomnianej działki Echo Investment, stworzy też szkołę dla 250 uczniów przy ul. Konstruktorskiej, która obsłuży również mieszkańców rozbudowanego od kilku lat osiedla Nowy Mokotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto