Rewolucja w rejonie Emparku staje się faktem. Ruszyła rozbiórka biurowców. "Nowy rozdział w historii Służewca"

Michał Skorupka
Michał Skorupka
Rewolucja w rejonie Emparku staje się faktem. Ruszyła rozbiórka biurowców
Rewolucja w rejonie Emparku staje się faktem. Ruszyła rozbiórka biurowców Szymon Starnawski
Udostępnij:
Ruszyła rozbiórka biurowców w rejonie Emparku. Działkę w tamtejszej okolicy w 2020 roku wykupiła firma Echo Investment, która kilka miesięcy temu uzyskała pozwolenie od Rady Warszawy na realizację swoich planów. Wśród nich znajduje się m.in. budowa budynków mieszkalnych, nowoczesnej szkoły oraz zazielenienie terenu. - Decyzja radnych otwiera nowy rozdział w historii Służewca - mówiła kilka miesięcy temu przedstawicielka inwestora.

W 2020 roku polski deweloper Echo Investment zakupił część gruntów na terenie mokotowskiego Emparku za blisko 50 milionów złotych. Pierwotne plany firmy zakładały wyburzenie biurowców starszej generacji przy ulicy Wołoskiej i zastąpienie ich nowoczesnymi budynkami, w których miałoby się znaleźć około 1250-1600 mieszkań. Dodatkowo, w pobliskim rejonie powstałaby szkoła, nie zabrakłoby także terenów zielonych.

Kilka miesięcy temu inwestor poinformował w specjalnym komunikacie, że plany spółki zostały zaakceptowane przez Radę Warszawy, a w styczniu bieżącego roku przystąpiono do ich realizacji. Właśnie rozpoczęła się tam rozbiórka pierwszych biurowców.

Rewolucja w rejonie Emparku staje się faktem. Ruszyła rozbiórka biurowców

Rewolucja w rejonie Emparku staje się faktem. Ruszyła rozbió...

Nowy rozdział w historii Służewca

Rada Warszawy zgodziła się na pomysł Echo Investment, by najstarsze biurowce w sercu Służewca Przemysłowego zastąpić nowoczesnymi budynkami mieszkaniowymi. Wraz z nimi deweloper wybuduje szkołę podstawową dla 450 dzieci, przeniesie pod ziemię linię wysokiego napięcia wzdłuż ul. Wołoskiej, stworzy w tym miejscu park oraz doinwestuje w okolicy dwa dodatkowe tereny zielone i infrastrukturę drogową. Projekt powstanie w ramach specustawy mieszkaniowej - poinformował inwestor we wrześniu ubiegłego roku.

Styczniowa rozbiórka biurowców w rejonie Emparku oznacza, że projekt inwestycji mieszkaniowej, terenów zielonych oraz szkoły powstały w pracowniach BBGK oraz WWAA wchodzi w kolejną fazę. Zdaniem Małgorzaty Turek, członkini zarządu spółki Echo Investment, właśnie rozpoczął się nowy rozdział w historii Służewca.

Najstarsza część biurowej, monofunkcyjnej dzielnicy zmieni swój charakter i stanie się przestrzenią, która zaspokaja najważniejsze potrzeby mieszkańców w odległości spaceru. Pomiędzy dobrymi biurowcami, które już zapewniają miejsca pracy, pojawią się atrakcyjne budynki mieszkaniowe, otoczone zielenią i zapewniające dostęp do usług codziennej potrzeby - w tym do szkoły podstawowej, którą Echo Investment zbuduje i przekaże miastu - mówiła Małgorzata Turek, we wrześniu ubiegłego roku.

Rewolucja w rejonie Emparku staje się faktem. Ruszyła rozbiórka biurowcówSzymon Starnawski

Rewolucja w rejonie Emparku. Szkoła, mieszkania i park zamiast biurowców

Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu, nowoczesna szkoła, która powstanie w tamtejszej okolicy, składać się będzie z dwóch modułów. W pierwszym znajdzie się biblioteko-mediateka, dostępna nie tylko dla uczniów. Obok stanie z kolei budynek szkolny z rozległą szatnią, halą sportową (ok. 300 metrów kwadratowych powierzchni) i holem zwieńczonym jadalnią wychodzącą na taras zewnętrzny. Łącznie będzie się tam mieścić dwanaście sali lekcyjnych i pięć tematycznych. Obiekt będzie przystosowany do nauki hybrydowej.

Szkoła będzie służyć lokalnej społeczności również po lekcjach. Wieczorami miałyby być w niej organizowane różnego rodzaju wydarzenia, np. spotkania wspólnot mieszkaniowych. Szczególną rolę pełnić będzie jadalnia, która będzie umeblowana i dostępna cały dzień, by np. dzieci mogły odrobić w niej lekcje.

Rewolucja w rejonie Emparku staje się faktem. Ruszyła rozbiórka biurowcówSzymon Starnawski

Oprócz bloków mieszkalnych (najwyższe budynki liczyć będą 35 metrów i będą posiadać 10 kondygnacji), na terenie planowanego projektu znajdą się łącznie 3 hektary zieleni.

Wzdłuż ul. Wołoskiej Echo Investment stworzy park, który będzie naturalnym odgrodzeniem od ruchu samochodów. Spółka zagospodaruje także dwa skwery odchodzące od parku liniowego przy ul. Suwak. Osiedle jest zaprojektowane tak, bo było otwarte, zapraszające przechodniów i łączące sąsiedzkie kwartały siecią ścieżek rowerowych i pieszych. Przełamanie monokultury biurowej Służewca jest postulowane przez urbanistów i architektów, a także zgodne ze wszystkimi politykami miejskimi - informuje inwestor.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja zostanie zakończona. Członkini zarządu spółki Echo Investment Małgorzata Turek informowała we wrześniu ubiegłego roku, że istnieje szansa, że pierwsze lekcje we wspomnianej szkole podstawowej mogły się odbyć już we wrześniu 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie